- Podcasty
- Apatyka

Poslechněte si podcast: Nahrbená, předčasně stárnoucí páteř může být Scheuermann. Oslabená a bolavá záda zase skolióza
Znáte to, v dětství člověk pramálo dá na dobře míněné rady rodičů, ba i lékařů. A když zatím nic nebolí, mladý pacient s vadným držením těla či skoliózou buďto necvičí nebo cvičit nevydrží. Jenže už i tím si zadělá na pozdější (ale klidně i vcelku brzké) potíže se zády.
Apatyka
Magazín o zdraví a zdravém životním stylu. Novinky z oblasti medicíny, rady lékařů a odborníků.
Svědění, padání vlasů i změny barvy kůže – vnitřní dění v těle se projevuje i navenek
Externí, zevní projevy, manifestace interních, vnitřních procesů, potíží či diagnóz mohou upozornit na změny, zhoršení i zlepšování, ale i na samotnou existenci problému. Naprostou nutností je sledovat průběžně změny na kůži například u cukrovky – diabetu. Vidět tady můžeme i to, co pacient nevnímá.
Co se v mládí naučíš… platí i v péči o dětský chrup, potvrzuje olomoucká zubařka Nikola Smětalová
Zdravé mléčné zuby jsou základem zdravého chrupu v dospělosti. Správná a pravidelná péče stojí především na rodičích. „Je opravdu důležité, aby zoubky dočišťovali,“ nabádá lékařka z olomoucké Emílkovy Zubařské školky.
Když to bolí, a nic moc jiného nepomáhá – chronická bolest a neurostimulace
Neuromodulace a neurostimulace bolesti, nejčastěji končetin a zad, není hned terapií první volby. Když ale úlevu od bolestí nepřinášejí analgetika, když třeba ani operace páteře nepomáhá, je dobré vědět i této možnosti.
Mateřské mléko je bílé zlato, říká laktační poradkyně olomoucké fakultní nemocnice Mária Doleželová
Pro miminka nic lepšího než mateřské mléko není. „Jeho složení se mění od narození až do ukončení kojení a splňuje výživové hodnoty, které děti právě potřebují,“ konstatuje Mária Doleželová z Novorozeneckého oddělení olomoucké Fakultní nemocnice.
Srdce, únavnost, ale i kostra, trávení nebo oči – propojení štítné žlázy s celým tělem
Klíčové jsou tu hormony, které mají dopad na celou řadu procesů lidského těla. Autoimunitní zánětlivé tyreopatie pak ovlivňují i oči – to, jak se pacientovi mění vidění, ale i samotnou anatomii.
Medvědí česnek smíchaný s česnekem setým mají větší záběr, radí gemmoterapeutka Jarmila Podhorná
Každý z česneků likviduje určitý druh zlatého stafylokoka. Kombinovaná tinktura posiluje imunitní systém, jaterní funkce, činnost srdce a cév a má antioxidační účinky.
Vidí nám nejen do žaludku, ale skrznaskrz trávicím traktem – endoskopická gastroenterologie
Na žlučové cesty, třeba při jejich ucpání či zúžení, je tu zajímavá metoda ERCP. Do jícnu a žaludku, například kvůli refluxní chorobě, se endoskopista zase podívá metodou gastroskopie. Plejáda endoskopických metod i technik a postupů se ovšem průběžně velmi podstatně rozrůstá.
Obezita dětí je problémem celé rodiny, říká obezitolog Dalibor Pastucha
Jsou to rodiče a širší rodina, kdo rozhoduje o tom, jestli se dítě bude vyvíjet zdravě anebo si osvojí nezdravé návyky. Jsou to také oni, kdo by měl zaznamenat problém s váhou svého dítěte a začít ho řešit. Nenásilnou formou postupně měnit jeho (i svůj) životní styl.
Žádné estrádní uspávání, ale asistence a dopomoc k lepšímu fungování – i tak vypadá hypnoterapie
Věděli jste, že zdaleka neexistuje jen jedna metoda hypnoterapie? Jak s klientem pracuje psychoterapeut využívající přístupu Miltona H. Ericksona, zjišťovala poradna Apatyka.
Bariatrické chirurgii se laicky říká „zmenšování žaludku“. Co předchází jejímu podstoupení?
Bariatrická chirurgie je účinný způsob léčby pro pacienty trpící těžkou obezitou. „Provádíme tzv. restrikční výkony, kde jde skutečně o zmenšování žaludku, a malabsorpční neboli metabolické operace, kdy navíc na žaludek napojíme tenké střevo,“ vysvětluje chirurg Petr Vaverka z prostějovské nemocnice.