Rozhlasový sloupek
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Antonín Pelíšek: Kohout Fanouš

Pořad Písničky na přání vysílaný stanicí, kterou právě posloucháte, si pouštím ze zvyku. Poslouchali ho moji rodiče, už z tradice baví i mě. Nedávno mě zaujalo netypické přání posluchače.

02:35

Rozhlasový sloupek

Vydává: Český rozhlas

Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti našeho kraje.

Web

Dnes 02:07

Martina Adlerová: Nepokradeš

V období adventu se asi všichni snažíme nejenom nakoupit dary a vyzdobit domy, ale i nasát vánoční atmosféru. A také bychom se měli zamyslet nad stavem tohoto světa.

Před třemi dny 02:38

Jan Cempírek: Adventní trhy očima dítěte

Na budějovickém náměstí jsou adventní trhy. Velké, hlasité, všemi barvami a vůněmi hýřící. Názory na ně jsou různé.

Před čtyřmi dny 02:11

Antonín Pelíšek: Šálení zraku

Zpropadený nápad, řekl jsem si nedávno při obdržení pozvánky na sešlost bývalých spolužáků ze střední školy. Po 52 letech od maturity!

Před pěti dny 02:34

Mirka Nezvalová: Kalamita

Sněží a sněží. Téhle víkendové skutečnosti si na jihu Čech snad nikdo nemohl nevšimnout. Super, že si lidé pomáhají, v Českých Budějovicích si v sobotu dopoledne z okna všímám, že k centru vyrážejí dobrovolníci s hrably a lopatami, aby pomohli. Fakt tleskám nadšení obětavců.

Před šesti dny 01:37

Hana Hosnedlová: Facka pro čerta

O večeru, kdy chodí po domácnostech Mikuláš, většinou doprovázený andělem a čertem, jsem v Rozhlasovém sloupku psala a mluvila už několikrát. Ať už v souvislosti s vlastním dětstvím, s dětmi nebo vnoučaty. Tentokrát bych to vzala z jiné strany. Z pohledu čerta.

Před týdnem 02:03

Mirka Nezvalová: Jiný kraj, jiný mrav

Moje babička Justýna měla snad pro každou situaci nějaké příhodné rčení. Na její moudra ráda vzpomínám, protože mám pocit, že je tak pořád vedle mě. A že těch situací člověku život nabízí nespočet.

Před týdnem 02:26

Jiří Březina starší: Budějovické bloudění

K něčemu se vám přiznám. Žiju v Budějovicích přes třicet let, ale z jednoho pohledu jsem pořád náplava. Stále jsem nezvládl místní názvosloví a už si nedělám naději na zlepšení.

Před týdnem 02:05

Hana Hosnedlová: O sexu

Když si vzpomenu na své dětství a školní léta, tak o sexu se oficiálně téměř nemluvilo. V té době to bylo jaksi všeobecně tabu. Ve školních osnovách se sice objevilo pár kapitol o lidském těle, ale opravdu hodně skromných.

Před týdnem 02:30

Jan Flaška: Invaze Vánoc

Na začátku listopadu je na některých stromech ještě zelené listí, ale výlohy obchodů už ve vás vzbuzují pocit, jako byste se měli připravovat na expedici na severní pól. Ulice podlehnou invazi vánočních dekorací a obchodní centra se promění na scény ze sci-fi filmů.

Před týdnem 02:36

Jan Cempírek: Sloupek pro kamioňáky

Kamioňáci. Truckeři. Tiráci. Chlapi za volantem mnohatunových monster. Poslední dobou jsem se s nimi neplánovaně setkal hned třikrát.