Příběhy z kalendáře
5. září 2023

Poslechněte si podcast: Antonín Benjamin Svojsík. Své junáky učil, že největším hrdinstvím je hájit pravdu

Antonín Benjamin Svojsík pracoval jako učitel tělocviku. Do povědomí se však zapsal jako zakladatel československého skautingu - Junáka. Název Junák přijal proto, aby celosvětové hnutí přiblížil českému prostředí. Skauting vnímal jako nový rozměr výchovy mládeže a jeho zaměření konzultoval s politiky, mimo jiné s Karlem Kramářem nebo T. G. Masarykem. Skauting byl pro Svojsíka především výchovou charakteru. Své junáky učil, že největším hrdinstvím je hájit pravdu.

20:02

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Včera 18:31

Eduard Bass. Muž, který se narodil pro kabaret

Eduard se narodil pro kabaret. Věděl to od mládí, jeho okolí to ale dlouho vidět odmítalo. Zejména otec měl s Eduardem jasný plán. Jako jediný mužský potomek převezme jeho kartáčnický závod. Po maturitě ho ve svém podniku nechal vyučit kartáčníkem a poté jej poslal na studium techniky do Curychu. Mladý Eduard tu ovšem většinu času věnoval návštěvám kabaretů, v nichž objevil jedinečné umění schopné nastavovat zrcadlo společnosti. Strávil pak na prknech kabaretů bezmála 15 let.

Před čtyřmi dny 19:51

Začátky Scotland Yardu. Strážníci se svolávali řehtačkami

Scotland Yard, dnes známý jako Metropolitní policejní služba nebo Metropolitní policie, byl založen 29. září 1829 v Londýně. V současnosti je asi nejznámější policejní organizací na světě. A to i díky tomu, že byl mnohokrát zpopularizován autory detektivek i filmaři. Scotland Yard ale rozhodně nebyl prvním policejním sborem. Dříve než v Londýně byl založen například v New Yorku či Paříži.

Před pěti dny 21:19

Kníže Václav. Ze státníka svatým patronem díky atentátu

Přemyslovce Václava popisují legendisté jako velmi vzdělaného panovníka, který se stal obětí úkladné vraždy a vstoupil mezi svaté. Atentát údajně zosnoval jeho bratr Boleslav. Traduje se, že pozval knížete na oslavu a 28. září ráno, když se příkladný křesťan vydal na mši, ho s ozbrojenou družinou přepadl. Kdo Václavovi na prahu kostela ve Staré Boleslavi zasadil smrtící ránu už žádný kriminalista nevyšetří. S jistotou nelze určit ani to, zda zemřel roku 929, nebo 935.

Před šesti dny 19:42

Tádž Mahal. Památka UNESCO a jeden ze sedmi novodobých divů světa

V indickém státě Ágra dokončili 27. září 1654 stavbu mauzolea Tádž Mahal. Na věčnou památku své zesnulé manželky Mumtáz Mahal ho nechal vystavět císař Šahdžahán. Jejich seznámení při tom původně nevěstilo zrovna idylický vztah. Dívku, která se původně jmenovala Ardžumand, zaslíbili už v dětství princi Churrámovi. Narozdíl od jiných domluvených sňatků však v sobě oba našli zalíbení. Ardžumand svého muže velmi milovala a on uctíval její krásu a dobrosrdečnost.

Před týdnem 19:15

Pyšná princezna. Klenot československé kinematografie

Pohádka Pyšná princezna měla premiéru 26. září 1952. Přitom její natáčení bylo málem zakázáno. Autoři museli původní scénář hodně pozměnit. Samotné natáčení poznamenal i jeden velký skandál. Jestli chcete vědět, co se stalo, jaký měla mít pohádka původně konec a mnoho dalších zajímavostí ze zákulisí i z osobního života hlavních postav, poslechněte si další díl Příběhů z kalendáře.

Před týdnem 19:02

Jaroslav Ježek. Blues z modrého pokoje

Nápaditý skladatel, jazzový průkopník, hudební šéf jednoho z nejoriginálnějších meziválečných divadel. Tím vším byl Jaroslav Ježek. Hudba ho fascinovala od dětství, v těžkých válečných časech vyměňoval jídlo za noty a na konzervatoř ho kvůli výraznému talentu přijali i přes těžký handicap. Sudičky mu nadělily chatrné zdraví, ale také obrovský talent, který ve spolupráci se svými kolegy a kamarády, Voskovcem a Werichem, přetavil v nekonečnou řadu nápadité a chytlavé hudby.

Před týdnem 19:38

Čarodějnický proces v Salemu. Sto padesát obviněných, desítky odsouzených, dvacet popravených

Čarodějnické procesy nejsou rozhodně něco, co by bylo k smíchu, či vůbec zábavě, přesto se na ně v Příbězích z kalendáře zkusíme podívat trochu s nadhledem. Máme zde totiž výročí jednoho z nejslavnějších čarodějnických procesů všech dob a rozhodně největší na americkém kontinentě. Šlo o proces tak slavný, že inspiroval i Arthura Millera k sepsání hry, kterou české publikum zná jako Čarodějky ze Salemu. A právě jim se dnešní příběhy z kalendáře budou věnovat.

Před týdnem 15:35

Luba Skořepová. Čarodějka na jevišti

Říkalo se o ní, že je nejstarší činnou herečkou v Evropě. Nebo že když poprvé vystoupila na jevišti Národního divadla, byla to ještě novostavba. Diváky Zlaté kapličky bavila bezmála sedmdesát let. Udivovala vědomostmi v oblasti „mezi nebem a zemí“. Pořádala spiritistické seance, věnovala se kabale, magii a numerologii. Sbírala léčivé byliny a zabývala se působením kamenů na lidský organismus. Sama o sobě tvrdila, že je tak trochu čarodějka. Odešla v roce 2016 ve věku 93 let.

Před týdnem 20:16

Filmový festival v Cannes. První ročník překazila světová válka

První filmový festival v Cannes se měl konat už v roce 1939, ale musel být odvolán, protože právě v den jeho zahájení vypukla druhá světová válka. Francouzi ho proto uspořádali až v září 1946, o to však byl noblesnější a radostnější. Promítaly se filmy z 19 zemí, konala se přehlídka květinových povozů, volila se Miss, festival navštívili ministři i předsedové vlád a především velké hvězdy tehdejšího filmového nebe.

Před 2 týdny 18:24

Před 32 lety byl v Alpách nalezen Ötzi. 5 300 let stará mumie muže z doby měděné

Třiadvacátého září 1991 se v Ústavu soudního lékařství v Innsbrucku ocitl na pitevním stole zvláštní nebožtík. O čtyři dny dřív ho zamrzlého v ledu v Ötztalských Alpách objevili dva němečtí turisté. Záhy vyšlo najevo, že jde o přirozenou lidskou mumii člověka z doby měděné, jejíž stáří se odhaduje na víc než pět tisíc let. Spolu s tělem se na místě našly zbytky jeho oděvu, bot a vybavení. Objev vyvolal obrovskou senzaci mezi laickou i odbornou veřejností.