Odpolední interview
19. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Antonín Balaš zakládal sjezdové lyžování v Bílé v Beskydech

Rovných šedesát let zpět, do roku 1962, se datuje počátek výstavby první regulérní sjezdovky v Bílé v Beskydech. Počátek sjezdového lyžování je spojený s kopcem Zbojnická. A u jeho zrodu stál tehdy Antonín Balaš.

12:49

Odpolední interview

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory s osobnostmi známými i neznámými, které ale stojí za to poznat.

Web

Dnes 09:45

Legendární ostravská hlasatelka Eva Mudrová oslavila devadesátiny

Před 71 lety vstoupila paní Eva Mudrová na konkurz do ostravského rozhlasu. Tenkrát pod svobodným jménem Kunertová. V neděli oslavila rodina rozhlasové a televizní legendy její neuvěřitelné devadesátiny.

Před dvěma dny 12:48

Fandové vojenské historie z Klimkovic slaví ve světě úspěchy s replikou polní kuchyně

Až někdy potkáte polní kuchyni Pastrňákových z Klimkovic, připravte se na to, že se od kouřících kotlů neodtrhnete. Fandové vojenské historie jsou totiž zároveň mistři kuchaři.

Před třemi dny 10:52

Divado loutek Ostrava připravilo novou inscenaci pro nejmenší diváky a jejich rodiče

Bato! Lato! Kde je světlo? Tak se jmenuje nová inscenace v Divadle loutek Ostrava, ve které se batolata společně s loutkami Batem a Latem snaží přijít na kloub záhadě zmizelého světla. Autorský tým Hany a Tomáše Volkmerových se schovává za zkratku HaTo.

Před čtyřmi dny 10:46

Na Zabíjačce. Do své kuchyně nás nechá nahlédnout řezník Nitka

Je období zabíjaček. Dnes už málo lidí z venkova chová pašíka v chlívku, a tak je jedinou příležitostí vidět řezníka v akci a ochutnat čerstvé zabíjačkové dobroty zajít si na nějakou tu veřejnou zabíjačku.

Před šesti dny 11:17

Vojtěch Warisch je nadějný krasobruslař. Ve čtrnácti už má pár mistrovských titulů

Vojtěch Warisch je čtrnáctiletý krasobruslař. Před pár dny se vrátil se zlatou medailí z Olympiády dětí a mládeže a zítra startuje na Mistrovství ČR. Těsně před tréninkem se s Vojtěchem a jeho tatínkem potkala Kateřina Huberová.

Před týdnem 11:53

Od chemie ke krajce. Setkání s Helenou Slívovou, pro kterou je paličkování i výzva

Helena Slívová se celý život věnovala práci v chemické laboratoři. Různé rukodělné techniky ji ale bavily vždycky a ke krajkám se dostala ještě předtím, než odešla do penze.

Před týdnem 12:06

V Bohumíně pod rukama party nadšenců vzniká velká modelová železnice

Možná vnímáte Bohumín coby důležitý železniční uzel, teď si ho ale budete spojovat i s královstvím modelové železnice. Desítky metrů kolejí, vláčky, mosty i tunely a zajímavá krajina kolem.

Před týdnem 10:11

Jak vzniká rozhlasová četba. Zveme vás do zákulisí naší tvorby

V jednom z našich studií a s ní související režii v těchto dnech herci pod dramaturgickým vedením Evy Lenartové natáčejí novou rozhlasovou četbu. Jaké téma na vás čeká v další sérii Rozhlasového listování?

Před týdnem 08:17

Setkání s Jiřím Poláškem, řezbářem z Vyšních Lhot

Jiřího Poláška z Vyšních Lhot to vždy táhlo k dětem. Ať už jim navracel sebevědomí tvořením nejrůznějších potřebných protéz, těšil je výrobou loutek či aktuálně když působí v lesní mateřské škole.

Před 2 týdny 09:51

Televizní scénáristka a režisérka Naďa Urbášková slaví 85. narozeniny

Televizní scénáristka a režisérka Naďa Urbášková má v našem ostravském rozhlasovém archivu řadu nahrávek lidových písní, které natočila s cimbálovými muzikami. S rozhlasem se znala dříve než s televizí.