Ranní úvaha
19. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Anna Beata Háblová: Zvon 9801

Jaké je to být zvonem? Honem pospěš, když ve mně bronzové srdce bije, do krajiny města se vlije tón. Bylo jich snad milión, těch kilo zvonů umlčených válkou. Kusů bylo přesně devět tisíc osm set jedna. Než odpluli dálkou do Hamburku, shromažďovali se na Rohanském ostrově, od ledna do léta roku 1942.

04:04

Ranní úvaha

Vydává: Český rozhlas

Malé zamyšlení a inspirace pro všední den v autorské interpretaci. 

Web

Dnes 04:22

Dora Kaprálová: Volba a láska a Sándor Márai

Dlouho jsem se tolik nenatrápila jako nad četbou jedné Máraiovy románové trilogie. Děj začíná monologem opuštěné vznešené dámy z Budapešti. V její zpovědi jde o zprávu ze světa, který už dávno není a který tehdy, těsně před druhou světovou válkou, neviditelně mizel, až zmizel docela. Svět hodnot a řádu, který byl směšný a přitom pevný, dusivý a současně přehledný.

Včera 04:08

Markéta Pilátová: Matky a dcery

Přijde chvíle, kdy se stanete doopravdy dospělým člověkem. A ta chvíle nastane, když se začnete starat o své rodiče. Moje máma je těžce nemocná a tatínek, její ošetřovatel, musel na operaci kyčle do nemocnice do Brna. A já jsem jedináček, a tak jsem se nastěhovala na pár týdnů do rodné Kroměříže, abych se postarala o maminku.

Před dvěma dny 03:29

Alena Scheinostová: Ve flanelu

Já vím, že je to dnes symbol úspěšného tažení generála Pavla. Že se v ní fotíme na Facebook a na Instagram, podarováváme s ní prezidentky sousedících států a že svoji flanelovou košili oblékl dokonce i Ošahánek – oblíbený andělíček na mříži za plzeňskou katedrálou. Můj vztah k tomuhle kusu oblečení je ale horší a ještě potrvá, než se mi – možná – podaří ho urovnat.

Před pěti dny 04:06

Petr Vizina: Umělá inteligence a svědomí

Požádal jsem umělou inteligenci, ať vymyslí lež, ze které nemůže být nikdo usvědčen. Jinými slovy, ať vymyslí podvod, který nelze dokázat. Pro úplnost dodávám, že jsem nemluvil s robotem na kolečkách nebo s někým podobným. Dopisujeme si na internetu jako dva rozumní jednotlivci, dvě entity, dva operační systémy, nebo jak to popsat.

Před šesti dny 05:06

Petr Borkovec: Zelené Hromnice

V kostele sv. Ignáce ještě hoří vánoční jedle vysoké jako hlavní oltář, v dušičkové kapli je pořád rozložen betlém v lesíku, co sestává z šesti širokých neozdobených borovic, a ve všech kaplích, na všech postranních oltářích stojí vázy s tulipány a liliemi a chvojím, v nichž jsou zapleteny světelné řetězy a skleněné ozdoby ve tvaru flakonů, rampouchů a kapek.

Před týdnem 05:07

Jan Bělíček: Strach a hnus v Kodani. Druhý život Tove Ditlevsen

Ve své době patřila Tove Ditlevsen mezi slavné dánské spisovatelky. Správně bych možná měl říct spíše spisovatele, protože na přelomu třicátých a čtyřicátých let to i v Dánsku byla převážně pánská záležitost. Není to ale jediná oblast, v níž byla Ditlevsen průkopnicí. Z velmi nelehké startovní pozice si dokázala vybojovat cestu až na samotný vrchol.

Před týdnem 05:05

Magdalena Platzová: Opravdu zvláštní rozkoš

Bazén vyložený bílými dlaždičkami se zašlou špínou ve spárech a vyfouklým dětským kruhem na dně. Patnácté patro paneláku s řadou zavřených dveří. Co se za nimi asi přihodilo? Rokokové divadlo, plyšová sedadla pokrytá prachem, opadané štuky, díra ve stropě. Chodba starého hotelu, do níž žlutými závěsy dopadá slunce. Hlavní sál restaurace Chez Maxim, na stolech bílé ubrusy, drobné porcelánové talíře a skleničky.

Před 2 týdny 05:08

Karel Hvížďala: Úsměv štětce Tomáše Císařovského

Drzost každého skutečného umělce je ve výzvě Boha k soutěži o podobu světa, říká vousatý bonmot. Každý umělec si vytváří vlastní svět, i když jeho smyslem není stávající svět, jak ho dle Bible Bůh stvořil, změnit, ale jen ho posunutým okem, slovem či překvapivými tóny nahlédnout jinak a vyzvat nás, nikoliv Boha, abychom o něm přemýšleli.

Před 2 týdny 04:44

Petr Beneš: O dvou začátcích

Před Vánocemi tradičně trávím část dne v Anežském klášteře v Praze v expozici starého českého umění. Opakuji to pak vždy ještě před Velikonocemi. Motivy Madony s dítětem, narození Krista Pána, betlémské scény, klanění mudrců jsou tam zastoupeny téměř tak hojně jako motivy Kristovy smrti, ukřižování, piety.

Před 2 týdny 04:58

Tereza Horváthová: Prázdniny

Dny jsou krátké a šedé, obloha jako by seděla na střechách a z gotického městečka se stal zamčený obývák, není z něj úniku. Lesy kolem jsou temné, chodíme do nich jen neochotně, mrazy polevily a na botách domů nosíme hutné bahno, kterého se nemůžeme zbavit.