Ranní úvaha
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Anna Beata Háblová: Na začátku byla jáma

Na začátku mého psaní nebylo slovo, ale jáma. Chladná, drolivá a hluboká. Na začátku nebyla báseň, ale předčítání mého bratra Pavla. Chodívala jsem za ním do ledabyle zařízeného pokoje v horním patře naší bytovky, na které nebylo nic poetického, stejně jako na celém tomto okraji města.

04:28

Ranní úvaha

Vydává: Český rozhlas

Malé zamyšlení a inspirace pro všední den v autorské interpretaci. 

Web

Dnes 04:46

Alena Zemančíková: Kateřina aneb malé holky

Kateřina ze Sieny, svatá patronka svého města, ale i celé Itálie a jak člověk pozná podle evropské vlajky, která na kostele, kde jsou uloženy v Sieně její ostatky, i Evropské unie, se narodila roku 1348. V roce, kdy Karel IV. v Praze zakládal univerzitu, sužoval Itálii mor a Kateřinina sestra – dvojče na mor zemřela.

Včera 05:42

Jan Bělíček: Jen vzpomínat nestačí. Polistopadová éra očima pražských Romů

Nedávno jsme si opět připomínali události ze 17. listopadu 1989, které vedly ke konci komunistického režimu v tehdejším Československu. Především v Praze lidé nejen vzpomínají, ale také oslavují novou éru, kterou dal pád režimu do pohybu. O devadesátých letech pamětníci z řad českých elit často hovoří jako o zlatých devadesátých a o ztřeštěném období, v němž bylo možné vše.

Před čtyřmi dny 05:22

Magdalena Platzová: Město proměny

Za El Grecovými obrazy se musí do Toleda. Originálů tu možná nezůstalo moc, víc jich najdete v Madridu. Ale nejde o počet. Toledo. Skalní hnízdo obkroužené řekou Tajo, jež v hlubokém průsmyku tvoří peřeje. Nad její hladinou se v koordinované harmonii skládají a rozkládají hejna stříbrných holubů. Naberou světlo pod křídla, zakrouží a pak se jako na povel přilepí na skálu, vmáčknou se do výklenků a prohlubní.

Před pěti dny 04:03

Petr Vizina: Saunou proti Putinovi

Někdy už ranní vstávání vylepší pomyšlení na večerní saunu. Zvlášť v ročním období, kdy se člověk budí do tmy, a vrací se za soumraku nebo za tmy domů. Zimní chlad a nevlídno večer vymění za nevelkou, potemnělou místnost, útulně vyhřátou téměř ke stovce stupňů celsia, místnost vonící dřevem terasovitých lavic, na kterých ležíme nebo posedáváme.

Před šesti dny 03:40

Alena Scheinostová: Padá listí

„Na osice lístek vadne, až uvadne – dolů spadne,“ zpívá se v lidové písni, která se stala všeobecně známou, když se jí s energií sobě vlastní chopil Hradišťan. A tak si ji pobrukuji taky: pokaždé, když navlékám tuhé rukavice a natahuju se pro hrábě, abych šla zlikvidovat to nadělení u nás na zahradě.

Před týdnem 04:24

Daniel Raus: Rajčata

Allan jezdí na Ukrajinu. Co ho znám, pořád někde pomáhá. Nejdřív ve východní Evropě, potom v Africe, teď na Ukrajině. Shání peníze, vozí humanitární pomoc, dělá všechno pro to, aby se tam lidi postavili na vlastní nohy. Nedávno si z Ukrajiny přivezl rajčata. Jeho žena Caulene z nich uvařila polévku. Chutnala prý báječně.

Před týdnem 04:49

Martin Bedřich: O jedné staré intuici

Gnóze, pojem, který jako by už nepatřil do našeho světa. Označuje některé duchovní směry z počátků letopočtu, na mysli nám vytanou obskurní ezoterické praktiky, tajné společnosti, obscénní rituály. Zprávy o nich máme vesměs z raně křesťanských spisů, které gnostické nauky vehementně potíraly, takže o důvod víc, aby líčení jejich zvrhlosti bylo maximálně pikantní a nafouknuté.

Před týdnem 04:41

Jan M. Heller: Kokstalgie

Znám zemi jménem Kokstalgie. Neleží na žádném kontinentu; je to čirá utopie. Vládne tu spravedlivý režim: všechno se odvíjí od čísel. Přednost má to, co je větší. Velké korporace, velké průmyslové podniky, velké agrokombináty, velcí telefonní operátoři. Ti všichni rozhodují o tom, že ten, kdo je menší, dostane co nejméně a zaplatí za to co nejvíc. V čistém souladu s demokratickými principy tu vládne průměrnost, ta největší ze všech většin.

Před 2 týdny 05:09

Petr Beneš: O kráse páva

Ve Vojanových sadech v Praze žijí pověstní pávi. V Praze se o nich ví. Lidé se na ně chodí dívat. Někteří jsou k nim tak pozorní, že je dokonce zvěční na instagramu. Vojanovy sady jsou úhledným parkem. Pávi se sem hodí. Okolní architektura je starobylá, v uspěchaném světě nějak nepatřičná. O to víc sem patří nadčasový pták.