• Podcasty
  • Filmové premiéry Pavla Sladkého
Filmové premiéry Pavla Sladkého
13. květen 2022

Poslechněte si podcast: Anifilm 2022: Kde je Anna Franková, Belle a další novinky ze světa animovaného filmu

Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm se koná už potřetí v Liberci a filmový publicista Radiožurnálu Pavel Sladký na něm nemůže chybět. Ve svých diváckých tipech vyvrací zažitý stereotyp, že animované filmy jsou určené hlavně dětským divákům. „Snímků s politickými tématy je tady zastoupeno víc než dost. Třeba snímek Utéct, třikrát nominovaný na Oscara, vypráví o uprchlictví a queer tématech,“ uvádí příklad. Co ho zaujalo na filmech Kde je Anna Franková nebo Belle?

03:05

Filmové premiéry Pavla Sladkého

Vydává: Český rozhlas

Filmový kritik Radiožurnálu představuje nejnovější snímky, které vstupují do českých kin.

Web

Včera 03:16

Sociální thriller bratří Dardennů: drogy, okrajová společnost a také obrovská vůle změnit svůj život

Jedenáctiletý Tori a šestnáctiletá Lokita jsou západoafričtí přistěhovalci. Možná nejsou pokrevní sourozenci, ale položili by za druhého život. Žijí v azylovém domě, pracují v pizzerii a po večerech doručují drogy pro jejího majitele. „Bratři Dardennové točí snímky strhujícím způsobem – blízko postavám, často s ruční kamerou, v některých částech připomínají dokument,“ vysvětluje filmový kritik Pavel Sladký.

Před týdnem 02:54

České sci-fi: Dobré obrazy, málo emocí. Bod obnovy nepřesahuje televizní kriminálku, míní kritik

Do žánru science-fiction se čeští filmaři obecně často nepouštějí. Výjimkou je tým kolem Roberta Hloze, který se pustil do Bodu obnovy. Podle něj budeme moct v budoucnosti využít v případě úmrtí digitální zálohu těla a žít dál. Hlavní hrdinka, agentka Em, ve filmu řeší případ porušení základního pravidla procesu. „V českém prostředí obstojí, v mezinárodním ne,“ myslí si kritik Pavel Sladký. Poslechněte si celou recenzi.

Před 3 týdny 04:13

Hit Man: Nejzábavnější zápletka, kterou Linklater natočil, směje se kritik na festivalu v Benátkách

Festival v Benátkách slaví 80 let. Na premiéry se přijel podívat i Pavel Sladký. Jednou z nich je snímek Hit Man režiséra Richarda Linklatera. „Vypráví o učiteli, který spolupracuje s policií, předstírá, že je nájemný zabiják a schází se s lidmi, kteří si chtějí objednat vraždu. Potom se mu stane, že se sejde se ženou, kterou přesvědčí, aby od vraždy upustila, dají se dohromady. To, že ho vnímá jako nájemného zabijáka, plodí další a další komplikace,“ přibližuje Pavel Sladký.

Před 3 týdny 03:24

Fremont, vítěz ceny za režii z karlovarského festivalu, jde do českých kin. Čím připomíná Jarmusche?

Do českých kin vchází film Fremont. Vyhrál cenu za režii na letošním karlovarském festivalu. Melancholická černobílá komedie vypráví o mladé afghánské imigrantce, která pracuje v továrně na koláčky štěstí a hledá svoje vlastní životní štěstí ve Spojených státech. „Je to velmi milý film, na který je radost se dívat,“ hodnotí filmový kritik Pavel Sladký, podle kterého je ale snímek trochu moc poplatný filmům, jaké natáčel Jim Jarmusch.

24. srpen 2023 03:22

Dovbuš: Mýtus udatného hrdiny. Je to temné, krvavé drama s bohatou výpravou, přibližuje publicistka

Příběh Oleksy Dovbuše, ukrajinského zbojníka, který v první polovině 18. století se svou tlupou mužů vystupoval proti šlechtě a bezpráví, má dnes premiéru v českých kinech. Symbolicky na Den nezávislosti Ukrajiny. „Premiéra měla proběhnout už v květnu loňského roku. Pak do toho vstoupila válka a ta všechno odsunula na vedlejší kolej. Filmaři byli donuceni práci přesunout do Polska nebo v ní pokračovat v přestávkách mezi ostřelováním,“ říká publicistka Kristina Roháčková.

10. srpen 2023 02:52

Od hraní počítačových her po elitní závody GT. Gran Turismo láká na emoce i drahá auta, říká kritik

Gran Turismo, sportovní a biografické drama jihoafrického režiséra Neila Blomkampa vypráví skutečný příběh o chlapci, který se hraním počítačových her simulujících automobilové závody propracoval mezi skutečnou automobilovou GT elitu. „Je to dynamická a zároveň emoční podívaná, která se z domácího pokojíčku přesouvá do prostředí prvoligové sféry,“ přibližuje filmový kritik Pavel Sladký. V hlavních rolích se objeví Archie Madekwe a Orlando Bloom. Poslechněte si celou recenzi.

3. srpen 2023 03:26

Diamantový plášť: Intenzivní zážitek, který se v divácích dlouho drží, hodnotí kritik

První srpnový týden nabízí v českých kinech šest dalších premiér, jednou z nich je snímek Diamantový plášť. „Je to film režisérky Natalie López, která se rozhodla vyprávět příběh o rodině, která je víceméně v rozkladu, pár se rozchází, žena se navíc vydává hledat zmizelou osobu. Mizení lidí a fungování drogových kartelů je na pozadí celého mexického příběhu. Je to záhadný film, má zajímavou strukturu, ve které není snadné se vyznat,“ přibližuje Pavel Sladký.

27. červenec 2023 02:57

Minulé životy: Působivý film, který dojal diváky na několika světových festivalech, popisuje kritik

Film Minulé životy natočila americká režisérka korejského původu Céline Song. Vypráví love story spisovatelky, která se v dětství přestěhovala z Koreje do Spojených států a tam se po letech setká se svou někdejší láskou. „Je to melodrama o lásce, které nepřál čas a prostor, nemohla dojít naplnění. Zároveň je to melodrama manželské dvojice, která musí řešit, že Noře se ozve dávná minulost a zasuté city,“ přibližuje kritik Pavel Sladký.

20. červenec 2023 04:04

Oppenheimer: Intenzivní obrazy, velké herecké výkony a morální drama, přibližuje kritik

Christopher Nolan představuje biografický film Oppenheimer. Americký režisér, scenárista a producent natočil snímek o strůjci atomové bomby, fyzikovi Robertu Oppenheimerovi. „Je to příběh, ve kterém výbuch atomové bomby tvoří předěl v polovině příběhu. Sledujeme přípravu, práci Roberta Oppenheimera, i to, co se dělo v 50. letech, jaké jsou následky řetězové reakce, se kterou film pracuje ve fyzikálním i společenském slova smyslu,“ popisuje Pavel Sladký.

29. červen 2023 03:43

Indiana Jones a nástroj osudu: Není to největší a nejlepší dobrodružství Indiana Jonese, říká kritik

Česká kina od čtvrtka promítají film Indiana Jones a nástroj osudu režiséra Jamese Mangolda. „Film začíná na sklonku 2. světové války, potom se většina děje odehrává v 60. letech, kdy se ukazuje, že ne všechna válečná dobrodružství a všechny intriky nacistů jsou uzavřené. Pak se snímek díky nástroji osudu, tajemnému antickému vynálezu, propadá do jiných časových rovin,“ přibližuje Pavel Sladký.