5. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Ani socialistická matrika si netroufla proti mému jménu něco namítnout, směje se zpěvák kapely Jelen

Kapelu založili až jako dospělí chlapi a tátové od rodin. Pojmenovali ji podle první písničky – Jelen. A i když se to zprvu zdálo jako bláznivý nápad, dnes si ho nemohou vynachválit. „My jsme Jelen!“ hlásí na úvod každého koncertu zpěvák, textař a grafik skupiny Jindra Polák. Lidé mu tím pádem často říkávají: „Pane Jelen“. Ale to on není. A není dokonce ani Jindřich.

25:33

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Včera 30:32

Seniorů mezi oběťmi dopravních nehod přibývá. Kdy je čas sedadlo řidiče definitivně opustit?

Řidiči na obou pólech věkového spektra jsou nejvíce nebezpeční sobě i jiným. Zatímco nezkušený mladík neodhadne situaci a má sklon riskovat, senior je někdy opatrný až moc. Výsledkem obojího mohou být vážné dopravní nehody. Aby se smrtelné následky přiblížily nule, o to usiluje platforma Vize nula, jejímž předsedou je dopravní expert Roman Budský.

Před dvěma dny 27:23

Najezdil tisíce kilometrů zapřažen za psy. Zaujal díky nim budoucí ženu, ale také spal v minus 44

Sedm desítek psů má na svém ranči Jihočech Pavel Kučera. Ne z rozmaru, ale jako profesionální chovatel a zejména musher, tedy ten, kdo jezdí zasněženou krajinou se psím spřežením. Jezdit se dá i na suchu s károu, například při podzimním tréninku, musherský sport má ale také své cyklo, ski nebo koloběžkové či běžecké odnože.

Před třemi dny 29:17

Bezmoc v Metlách, tisíce evakuovaných, dlouhá likvidace škod, vzpomíná hasič na povodně roku 2002

Stejně jako se symbolem povodní v roce 1997 staly moravské Troubky, tak si ničivé záplavy z roku 2002 spojujeme s jihočeskými Metlami. Obec na Blatensku smetla voda z tamních rybníků. A záchranáři proti tomu byli bezbranní, jak vzpomíná hasič Martin Sviták, dnes zástupce ředitele Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Před šesti dny 28:29

Plaval jedenáct hodin v moři. I když se mu udělalo špatně, nevzdal to a zdolal kanál La Manche

Zapsal se do knihy rekordů coby nejmladší český plavec, který zdolal vody mezi Francií a Anglií. Před patnácti lety, v srpnu roku 2007 přeplaval Filip Pytel kanál La Manche. Bylo mu tehdy 18 let. Úsek dlouhý 39,6 kilometrů zvládl za 11 hodin a 3 minuty.

Před týdnem 25:43

Husákovy děti chtějí stabilitu, generace Z vidět v práci smysl. Nové trendy ovlivňují pracovní trh

Nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii má Česká republika, za námi jsou Polsko a Německo. Naopak z hlediska výše platů jsme na opačné straně spektra, při přepočtu na euro na sedmém místě od konce, jak uvádí Dana Feferlová, ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů. Nové trendy ale podle ní na český pracovní trh postupně přichází, například mnozí zaměstnavatelé už běžně nabízí zkrácené úvazky.

Před týdnem 27:13

K lékaři v pracovní době můžete, ale jen do nejbližšího zařízení. Pravidla pro home office nejsou

Co dělat při ztrátě zaměstnání? Máme nárok na návštěvu lékaře v pracovní době? Jak dlouhá může být zkušební doba? Mohou zaměstnanci požadovat home office, i když firma práci z domova odmítá? Na časté otázky týkající se pracovně-právních vztahů odpovídá Tomáš Smolík z D.A.S. pojišťovny právní ochrany.

Před týdnem 25:22

Spontánní nápad na víkendové krabičky pomohl cukrářce rozjet po covidu vlastní podnikání

Jako malá milovala žloutkové věnečky, naopak nikdy nesáhla po špičce nebo indiánkovi. Dnes má Romana Liebing vlastní cukrárnu a peče hlavně lehké, svěží dorty s ovocem, které jsou podle ní v kurzu.

Před 2 týdny 30:59

Vietnamce nepřepil a nedoporučuje to zkoušet. Matouš Vinš inspiruje, jak si cestování opravdu užít

Spoluautorem cestovatelské bible, průvodce nazvaného Travel Bible, je Matouš Vinš. Navazující knížka Travel Jobs popisuje práce, které můžete vykonávat ze zahraničí, abyste si na dlouhodobý pobyt v cizině vydělali a doma nezchudli. Takto už dvaatřicetiletý muž poznal řadu zemí světa a přivezl si odtud spoustu zážitků.

Před 2 týdny 23:05

Děti se bojí o vodu. Díky projektu, u jehož zrodu stála jihočeská učitelka, vědí, co pro nás znamená

Projekt „Voda pro nás, my pro vodu“ vymyslela spolu s kolegyní pro děti z pěti zemí Evropy učitelka základní školy v Chýnově Zuzana Hornichová. Jednotlivé aktivity provedly žáky, od nejmladších po nejstarší, ekologií vody a tím, co voda pro svět znamená.

Před 2 týdny 24:55

Ti odvážnější zvolili kosočtverec. Tomáš Pospěch zmapoval šumperáky, domy, kterým se říkalo televize

Stojí po celé České republice. Stojí i na Slovensku, v polském a německém příhraničí, dokonce i v Lucembursku. Řeč je o typizovaných rodinných domcích zvaných šumperáky. Fotograf, nakladatel, historik umění a vizuální umělec Tomáš Pospěch je zdokumentoval a vydal o nich knihu. Kromě toho pořádá i výstavy a přednášky.