Ex libris
25. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Andri Snær Magnason: O času a vodě. Náš svět, tak jak ho známe, mizí

Čas a vodu, tyto dvě entity, které jsou neoddělitelné od existence lidstva na planetě Zemi a nyní jsou klíčové při zvládání dopadů změn klimatu, se rozhodl originálním způsobem pojednat spisovatel a výrazná osobnost islandského veřejného života Andri Snær Magnason. Jeho kniha o času a vodě vyšla česky v nakladatelství Argo v roce 2022.

23:46

Ex libris

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s knihami, které doporučují známé osobnosti.

Web

Před šesti dny 23:52

Je možné svrhnout totalitu humorem? To leckoho napadne při čtení knihy Happeningem proti totalitě

Je možné svrhnout totalitu humorem? To možná leckoho napadne při čtení knihy Happeningem proti totalitě s podtitulem Společnost za veselejší současnost v roce 1989. Jejím autorem je český historik Petr Blažek. Publikace je věnovaná této nezávislé iniciativě, jejíž pouliční happeningy patří mezi nejznámější veřejné opoziční projevy v posledním roce komunistického režimu v Československu. Pro pořad Ex libris se do ní začetl Pavel Hlavatý.

Před týdnem 23:58

Husajn vs. Bush. Americká invaze do Iráku pohledem historika Melvyna Lefflera

Snad žádné americké zahraničněpolitické rozhodnutí nevyvolalo v tomto století tolik polemik jako invaze do Iráku, která začala 20. března roku 2003. Právě před 20 lety se Spojené státy rozhodly obsadit Irák a svrhnout tamní diktátorský režim prezidenta Saddáma Husajna. Šlo o krok, který, jak se posléze ukázalo, měl zásadní důsledky pro Irák, Blízký východ, USA, ale vlastně celý svět. Jeho dopady v mnoha směrech pociťujeme dodnes.

Před 2 týdny 23:43

Zbožňoval jej hudební svět včetně Mozarta. Čím život „božského Čecha“ Myslivečka fascinuje dodnes?

O Josefu Myslivečkovi se v poslední době hovoří v souvislosti s historickým filmem Il Boemo. Vyšla k němu i stejnojmenná kniha s podtitulem „Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka“ od amerického muzikologa Daniela E. Freemana. Připomínají se v ní nejrůznější mýty, které se o tomto českém skladateli tradují z generace na generaci, z nich většina má pramálo co do činění s pravdou.

Před 3 týdny 23:55

Migrace, epidemie, válka. Potýkáme se s nimi dnes stejně jako před sto lety

Proč se na konci 19. století v Evropě rušily pohraniční kontroly? Která choroba konkurovala španělské chřipce? Jak se Adolf Hitler zasloužil o americkou vědu? O tom všem, a ještě o mnoha dalších věcech je kniha „Potenciál migrace. Hranice, karantény a osudy meziválečných uprchlíků“, jejímiž autory jsou brněnští historici Ivan Foletti, Karolína Foletti a Adrien Palladino.

21. únor 2023 23:52

Je představa ekonomicky bezstarostné budoucnosti světa pouhou utopií? Odpověď hledá Brad DeLong

Když se podíváme na dějiny lidstva, jde o mnoho a mnoho staletí obrovské bídy. Aby se stovky milionů, či dokonce miliardy lidí měly relativně dobře, to je záležitost z hlediska historie vlastně nedávná. Proč nastal zlom a lidstvo rychle zbohatlo? A jak s materiálním blahobytem naložilo? Ve své knize, jejíž název bychom mohli do češtiny přeložit jako Plahočení se za utopií, Hospodářské dějiny dvacátého století, se tomu věnuje americký historik hospodářských dějin Brad DeLong.

14. únor 2023 23:37

Návod k užívání rozumu nabízí ve své knize Ján Markoš

Také si myslíte, že je naše doba bláznivá? A používat v ní zdravý rozum je čím dál obtížnější? V tom případě pro vás máme „manuál“. Přesněji, má jej slovenský šachista, filozof a teolog Ján Markoš. Jeho knihu „Síla rozumu v bláznivé době“ přečetl, ukázky z ní vybral a pro pořad Ex libris okomentoval Libor Dvořák.

7. únor 2023 23:38

„Biodiverzita mizí rychle jako při hromadném vymírání.“ David Attenborough: Život na naší planetě

„Za svého života jsem byl svědkem hrozného úpadku stavu zeměkoule. Za toho vašeho byste mohli a měli naopak zažít její úžasnou obnovu,“ věří David Attenborough. Zeměkoule má problém a pomoct s ním můžeme i my. My lidé tím, že budeme ohleduplní a chytří, a příroda tím, že bude. To přitom vůbec není dané, protože divoké přírody na světě každým rokem ubývá na zemi i ve vodě, a to kvůli lidem. To je hlavní myšlenka knihy Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost.

31. leden 2023 23:55

Jana Čechurová: Kdo mířil na Hrad? Ohlédnutí za neúspěšnými kandidáty na československého prezidenta

V pořadu Ex libris se ohlédneme za prezidentskými volbami. Ne ovšem za těmi českými, ale československými. Vítěze voleb v minulých desetiletích dobře známe, kdo všechno ale kandidoval, i když na prezidentský post nakonec nedosáhl? Právě o tom je knížka Jany Čechurové „Kdo mířil na Hrad? 35 neúspěšných kandidátů na funkci československého prezidenta“. Pročetla a okomentovala ji Naďa Reviláková.

24. leden 2023 23:50

Jak efektivně čelit nenávisti? Cenzura podle Nadine Strossenové není správnou cestou

Kniha americké profesorky ústavního práva Nadine Strossenové se věnuje problematice nenávistných projevů ve veřejném prostoru. Autorka ve své publikaci obsáhle argumentuje, proč se těmto projevům nemá čelit cenzurními zásahy a jak škodlivé pro demokracii toto zasahování je. Kniha obsahuje řadu konkrétních příkladů a citací z odborné literatury i z projevů významných politiků a soudců.

17. leden 2023 23:47

Zmrazeno: Případ Magnitského. Pravdivý příběh o praní peněz, vraždě a o tom, jak přežít Putinův hněv

Před nedávnem obě komory našeho parlamentu schválily právní normu, které se říká Magnitského zákon. O co jde? Kde se zákon vzal a kdo byl Magnistkij? O tom všem je kniha finančníka Billa Browdera s názvem Zmrazeno – Případ Magnitského s podtitulem Pravdivý příběh o praní peněz, vraždě a o tom, jak přežít Putinův hněv.