Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 11687. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Analýza: Peníze z hazardu? Obří byznys pro obce u hranic. A průšvih pro ostatní

Analýza Vojtěcha Gavriněva. Chvalovice, Česká Kubice, Strážný, Pomezí nad Ohří… Několik málo známých obcí se díky příznivému nastavení zákona o dani z hazardu topí v penězích. Zatímco jiná města, která automaty zakázala, na to finančně doplácí. Stát loni na daních vybral od provozovatelů hazardu rekordních 16,5 miliardy korun. O více než 5,5 miliardy víc než v předchozím roce. Skokový nárůst má několik příčin - po covidu znovu otevřely některé herny a jejich majitelé doplatili odložené splátky daně. Trend je ale jasný. Každý rok se na dani z hazardu vybere vyšší částka. Není proto divu, že se v posledních dnech o rozdělení těchto peněz handrkují obce, ministerstva, odpůrci hazardu i jeho provozovatelé - ve vzduchu létají jednotky, desítky i stovky milionů pro jednotlivé obce, nemluvě o příjmu hazardních firem, a už vůbec nemluvě o dopadu hazardního byznysu na lidské osudy. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/233408] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

06:49

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1395Dnes 06:32

Šťastné slovo: Zeman bojuje za Slovensko. Zkouší zničit Fica

Glosa Jindřicha Šídla. Miloš Zeman zaujímá čestné místo mezi politickými černokněžníky. Když kandidujete v jakýchkoliv volbách a doufáte v úspěch, potřebujete několik věcí. Dobrou strategii a kampaň. Tým, na který se můžete spolehnout. Dost peněz. Taky trochu štěstí. Ale především jistotu, že vás ve volbách nikdy, opakuji NIKDY nepodpoří Miloš Zeman. Existuje na světě jen nemnoho politiků, jejichž podpora ve volbách znamená téměř automaticky porážku, případně definitivní konec podpořeného politika či celé strany. Miloš Zeman mezi těmito černokněžníky zaujímá čestné místo. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237527] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1393Dnes 13:49

Politik mnoha tváří. Teď přichází „kvalitnější“ Fico

Článek Filipa Harzera. Uvidíme jiného Roberta Fica, avizuje strana Směr. Expremiér má návrat k moci na dosah a v Evropě se s tím pojí i obavy. Fico ale nejednou dokázal, že umí měnit pozice podle potřeby. Od Blaira k Mečiarovi, od ateisty ke katolíkovi… „Kdysi prohlásil, že v roce 2014 už bude v politickém důchodu. Je rok 2023 a on se znovu uchází o post premiéra. V politice, jíž on žije, je už 31 let. Nikdo mu nemůže upřít, že je nesmírně houževnatý, pracovitý politik,“ říká o Robertu Ficovi komentátor slovenského deníku Pravda Marián Repa. Fico vybral během své dlouhé politické dráhy hned několik „zatáček“, ve kterých by většině politiků kariéra už dávno skončila. Ne tak šéfovi strany Směr. Matador slovenské politiky teď v sobotních slovenských parlamentních volbách usiluje o návrat k moci. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237283] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1394Dnes 07:54

Byl náčelník vojenské policie spiklenec? Nesmysl, uzavřela kauzu inspekce

Článek Lukáše Valáška, Radka Nohla a Adély Jelínkové. Inspekce dala k ledu případ bývalého náčelníka Vojenské policie Otakara Foltýna. Prověřovala ho kvůli tomu, že sestavil zvláštní tým na rozkrývání možné korupce při armádních zakázkách, neboť nevěřil schopnostem Vojenské policie. Česká republika vydá v následujících letech na nákupy zbraní desítky miliard korun. Zda jsou zakázky podle zákona, hlídá Kriminální služba Vojenské policie s více než stovkou detektivů. Když se před rokem stal náčelníkem Vojenské policie Otakar Foltýn, sestavil na hlídání zakázek speciální tým. Zdůvodnil to tím, že kriminalisté Vojenské policie nejsou schopni závažnou hospodářskou kriminalitu odhalovat a prakticky to nedělají. Skončilo to nečekaně. Inspekce Vojenské policie začala naopak prověřovat náčelníka Foltýna. A to pro možné zneužití pravomoci úřední osoby, za což by mu v případě odsouzení hrozilo až pět let vězení. Celý článek čtěte zde  [%20https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237429] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1388Včera 03:36

Glosa: Nástěnky jsou české kulturní dědictví a pilíř strategické komunikace

Glosa Jana Lipolda. „Podezřívám ministra Rakušana, že v nástěnkách nalezl zalíbení. Samozřejmě tajné, aby se uprostřed digitálního pokroku politicky neznemožnil.“ Součástí až čtyřicetimilionové informační kampaně Ministerstva vnitra je také prezentace vlády na obecních nástěnkách. Vít Rakušan o nich mluvívá trochu omluvným tónem, jako by se za něco tak dřevního jako jsou nástěnky styděl. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237473] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1390Před dvěma dny 09:19

„Já bych je postřílel,“ znělo u pohrobků Kotleby. Seznam nepřátel je jasný

Reportáž napsal Filip Harzer. Politici krajně pravicového hnutí se ve snaze získat koaliční potenciál chtějí odstřihnout od extremistické minulosti. Na jejich mítinku ale zazněly výzvy ke „střílení buzerantů“. Reportáž z volební akce Republiky. /Od zvláštního zpravodaje na Slovensku/ „Jednání v Rusku by nebylo problém. Nikdy jsem se netajil tím, že je ruský velvyslanec na Slovensku můj přítel. Setkali jsme se jako kolegové a odešli jsme jako přátelé. Našli jsme společnou řeč,“ říká slovenský poslanec Miroslav Suja z hnutí Republika. „Kontakty máme, protože když někomu naschvál neškodíte, tak nemá důvod s vámi nemluvit,“ zdůrazňuje místopředseda krajně pravicové strany. Odpovídá tak na dotaz z publika, který dostal tři dny před volbami na stranickém mítinku v kině Tatra v asi osmitisícovém městečku Vráble. Do zmodernizovaného kina s pohodlnými sedačkami dorazilo na odpolední setkání s politiky Republiky asi padesát lidí. To považují organizátoři vzhledem k velmi teplému počasí za úspěch. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237422] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1387Před dvěma dny 07:04

Komentář: Malý Martin dostane šanci. My ostatní lekci o drahých lécích

Komentář Martina Čabana. České zdravotnictví se v posledních deseti letech učí, co to doopravdy jsou drahé léky. Na způsobu, jakým k nim přistoupíme, závisí budoucnost celého systému. Případ malého Martina, na jehož léčbu darovali Češi v neuvěřitelně krátkém čase do středy skoro 150 milionů korun, právem vyvolává hrdost, ba i dojetí jako demonstrace solidarity. U toho by ale nemělo zůstat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237464] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1389Před dvěma dny 10:17

Vítěz zakázky za 30 miliard podvádí, říká konkurence. Má i fotky z Islandu

Článek napsal Vojtěch Blažek. Další část metra D má stavět společnost Subterra. Konkurenční firmy ale tvrdí, že v soutěži klamala. Podle nich tvrdila, že její stavaři pracovali na špičkových projektech, přičemž jeden ještě neměl ani titul z vysoké školy. Ve sledované zakázce na stavbu další části pražského metra D začala mezi konkurenty o zakázku padat tvrdá obvinění ze lží a machinací. A to obvinění veřejně vyslovená a podpořená konkrétními důkazy. Soutěž na část nové podzemní dráhy mezi budoucími stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory vyhrály začátkem září firmy Subterra a Hochtief. S cenou téměř 30 miliard. O dvě miliardy levnější nabídku podanou sdružením mezinárodních společností Vinci, Porr a Marti pražský dopravní podnik vyloučil s odůvodněním, že nesplnily podmínky zadání. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237379] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1380Před třemi dny 10:43

Bídný první ročník na vysoké škole. Česko se dál pere s úspěšností studia

Článek Tomáše Svobody, Kateřiny Mahdalové a Vojtěcha Kadaňka. Téměř 60 procent pokusů vystudovat bakalářský program končí v Česku nezdarem. Vysokoškoláci nejčastěji utnou obor už v prvním ročníku. Značnou neúspěšnost ovlivňuje řada faktorů, včetně covidu či špatného navázání na praxi. Ondřej Šenkyřík zkusil první ročník vysoké školy hned dvakrát. Začal na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, kde si vybral historii a fyziku. „Skončil jsem, protože škola nenaplňovala mé očekávání vyššího vzdělání. Tehdy jsem začal pracovat a dával výdělku přednost,“ přiznává 24letý student. Druhý pokus - historie na filozofické fakultě - dopadl podobně. Tehdy, v roce 2020, Česko zasáhla covidová pandemie a uzavření škol. „Studium pro mě najednou bylo úplně bezcenné a nesmyslné,“ dodává. Začal podnikat, nyní provozuje vlastní kavárnu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237217] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1386Před třemi dny 08:44

Pět důvodů, proč český stát neumí fungovat bez dluhů

Analýza Petra Holuba. Do roku 2024 Česká republika vstupuje s tím, že bez ohledu na zadlužení státu musí každoročně povinně valorizovat největší rozpočtové položky. Otázka zní jednoduše: kde na to chce brát, aniž by vláda zvýšila daně? Existuje pět důvodů, proč český stát nemůže žít bez dluhů, ukazuje návrh státního rozpočtu na rok 2024. Právě kvůli těmto důvodům došla Národní rozpočtová rada k závěru, že vláda v dohledné době nesníží deficit rozpočtu pod tři procenta HDP a že státní dluh zanedlouho překročí hranici, kdy bude třeba zatáhnout za dluhovou brzdu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237353] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1385Před třemi dny 10:44

Nové svědectví v kauze Byty: podnikatelka se přiznala k uplácení

Článek Lukáše Valáška a Adély Jelínkové. Vybírali jsme úplatky za městské byty, přiznala policii podnikatelka v kauze brněnských bytů. Spolek zkasíroval miliony i za bydlení přidělené příbuzným primátorky. Brněnští politici ženě přiklepli i tři další prostory. Denisa Hlubocká se v minulých letech živila jako realitní agentka. Specializovala se mimo jiné na nemovitosti v centru Brna.  Seznam Zprávám se podařilo získat a prostudovat čerstvé obvinění v kauze kšeftování s brněnskými městskými byty. V něm má Hlubocká specifické postavení. V policejním dokumentu se píše, že se při výslechu přiznala - připustila, že oproti kolegům z branže měla značnou konkurenční výhodu. Byty v centru Brna nabízela za zlomek jejich tržní ceny. Zákazníkům jen nesmělo vadit, že podstatou obchodu bylo, že s pomocí úplatků přeskočí potřebné, kteří v dlouhém pořadníku usilují o sociální bydlení. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236848] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.