Ranní Plus
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Analytik: Vztahy Česka s Polskem jsou na mimořádně dobré úrovni, a to hlavně díky pomoci Ukrajině

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zamířil na další návštěvu zahraničí. V Polsku se sešel se svým polským protějškem Andrzejem Dudou a dalšími vrcholnými ústavními činiteli. Polsko je tak druhou zemí, kterou nový prezident navštívil po své inauguraci. Podle hlavního analytika Hospodářských novin, Martina Ehla, přispěl Pavel k prohloubení vzájemných vztahů už samotným avizováním cesty do země, hned po tradičním Slovensku.

12:44

Ranní Plus

Vydává: Český rozhlas

Každé všední ráno od 6 do 9:30 a také v sobotu od 7 do 9:30 si můžete naladit živě vysílaný proud komentovaného zpravodajství s výrazným přesahem do publicistiky.

Web

Včera 11:02

Kovářová ze STAN: Pokud s důchody něco neuděláme, do pěti let narazíme na dluhovou brzdu

Vláda chce kvůli zadlužení státu zpomalit růst penzí. Od ledna příštího roku by tak měl být omezen růst důchodů na třetinu růstu reálných mezd místo dosavadní poloviny. „Koalice se shodla na potřebě zajistit důstojné penze i pro generace dnešních čtyřicátníků a mladších, zároveň je třeba mít udržitelné veřejné finance,“ vysvětluje postup kabinetu místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN).

Před dvěma dny 12:08

Velvyslanec Landovský: Čína by se ráda viděla jako mírotvorce. To je ale neslučitelné s pomocí Rusku

Čínský prezident Si Ťin-pching se ve středu vrací z návštěvy Moskvy, která byla jeho první cestou po znovuzvolení. Do Ruska, kde strávil tři dny, odjel krátce poté, co mezinárodní soudní dvůr vydal zatykač na prezidenta Vladimira Putina. Začne Čína pomáhat Rusku v jeho agresi na Ukrajině?

Před třemi dny 12:34

Loňský zisk ČEZu by měl stát použít na vykoupení menšinových akcionářů, soudí poslanec Kolovratník

Zisk elektrárenské společnosti ČEZ meziročně stoupl, a to o celých 80,7 miliard korun. Stát, který je většinovým akcionářem a ve firmě vlastní 70procentní podíl, podle poslance Romana Bělora z vládního hnutí STAN prostředky použije na pokrytí části schodku státního rozpočtu.

Před čtyřmi dny 04:57

Německá diplomacie bude feministická. „Roli to bude hrát i ve válce na Ukrajině,“ říká zmocněnkyně

Středolevá vláda kancléře Olafa Scholze představila nový směr německé diplomacie – feministický. V čem tato nová politika bude spočívat? Zeptali jsme se zmocněnkyně pro lidská práva, mezinárodní rozvoj a sociální záležitosti německého ministerstva zahraničních věcí Helgy Barthové.

Před čtyřmi dny 13:41

Forenzní genetik: Na Ukrajině je třeba zdokumentovat činy, pro které budou pachatelé později souzeni

Poté, co mezinárodní trestní soud minulý týden vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, se v pondělí v Londýně sejdou ministři spravedlnosti z několika zemí, aby mluvili o možnostech potrestání válečných zločinů spáchaných Ruskem na Ukrajině. Těm se mimo jiné věnuje i nedávno zveřejněná zpráva Rady OSN.

Před týdnem 07:17

Špicar: Při zavádění plánu zelené ekonomiky budou muset platit limity, aby velké státy neměly výhodu

Evropská komise představila plán reagující na rozsáhlou podporu podnikům v transformaci na ekologičtější výrobu v USA. Program na přechod k zelené ekonomice má zajistit větší soběstačnost unijních států. Do roku 2030 by se tak v Evropě mělo vyrábět minimálně 40 % klíčových technologií pro produkci obnovitelné energie. „Návrh je zcela jistě správný a ambiciózní, problém ale vidím v podobnosti EU a České republiky,“ uvažuje Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Před týdnem 07:45

Znárodňujeme rizika a privatizujeme profity, říká ke krachu dvou amerických bank historik Lukeš

„Spojené státy udělají cokoliv, co bude nutné, aby podpořily banky,“ slíbil tamní prezident Joe Biden po tom, co pád dvou bankovních domů vyvolal pochybnosti o tamní finanční stabilitě. Krátce před jeho prohlášením se úřady zaručily, že budou garantovat všechny vklady Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, které koncem týdne zkrachovaly. Američané si podle prezidenta můžou být jistí, že jejich bankovní systém je bezpečný.

Před týdnem 12:45

Politolog: ČR a Slovensko mají stejný přístup k nejpalčivějším otázkám současného světa

Petr Pavel se v pondělí vydal na svoji první zahraniční návštěvu, a to tradičně do Bratislavy. „V letošním roce si připomínáme 30 let od rozdělení Československa a vzniku dvou samostatných států, je tedy naprosto logické, že naše první zahraniční cesty téměř vždy vedou na Slovensko. A stejně je to v případě našich slovenských protějšků, kteří po uvedení do funkce zase cestují do Prahy,“ okomentoval Pavlovu cestu ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Před 2 týdny 06:37

Ekonom Marek: Systém mimořádných valorizací je nastaven velmi nešťastně. Je nutné ho zrevidovat

Senát schválil sporné snížení valorizace důchodů. Návrh ještě musí posoudit nastupující prezident Petr Pavel, který chce své stanovisko zveřejnit den po své inauguraci. „Z fiskálního pohledu tomu naprosto rozumím. Je to zásadní věc, která by se jinde v rozpočtu kompenzovala velmi obtížně,“ komentuje rozhodnutí Senátu David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte, člen NERV a poradce Patra Pavla v prezidentské kampani.