- Podcasty
- Svět ve 20 minutách

Poslechněte si podcast: Američané se nebojí, že by Kreml použil jaderné zbraně. Bojí se chaosu po prohrané válce
V předvečer oslav takzvaného Dne D, kdy se spojenci 6. června 1944 vylodili v Normandii, nejvyšší americký generál Mark Milley historickou událost srovnával se současnou ukrajinskou protiofenzivou. Obě akce prý mají stejný cíl: osvobodit okupovaná území a zemi, která byla nespravedlivě napadena ruským agresorem. Dnešní situace na evropské frontě ale není stejná jako před lety, píše britský týdeník The Economist.
Svět ve 20 minutách
Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.
Ukrajinci víc než kdy jindy konečně chápou, že zabíjet může i korupce
Na východě Ukrajiny pokračuje ukrajinský protiútok, zuří ale i přímo v Kyjevě. Hlavním nepřítelem je tady korupce. Britský deník The Guardian zkoumá, jestli se ukrajinským úřadům daří tohoto všudypřítomného strašáka konečně potlačovat. Prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno odvolal Oleksije Reznikova z funkce ministra obrany – a ten není jediný.
Kreml převzal žoldáky Wagnerovy skupiny v Africe
Po smrti zakladatele žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina převzal přímou kontrolu nad jejími operacemi ve Středoafrické republice Kreml. Tamní prezident Faustin-Archange Touadéra v rozhovoru pro Washington Post potvrdil, že zhruba tisíc wagnerovců, kteří ve Středoafrické republice působí, tam zůstane i nadále, píše britský deník The Times.
Putin vyhlásil boj proti transsexuálům. Rodiče je teď vyhazují na ulici nebo i znásilňují
Ruský prezident Vladimir Putin označuje svou invazi na Ukrajin jako válku proti „satanistům, liberálním západním hodnotám a rodičům číslo jedna a dvě“ – jak se například ve Francii oficiálně přejmenovaly formulářová políčka pro otce a matku. Rusko je svědkem stále tvrdších opatření proti zranitelným skupinám obyvatel. Sílící nenávist si všímá i americký deník The Washington Post.
Obchod Unie-Rusko se nezastavil. Jen se prodává zboží, které není pod sankcí, říká ekonom
Ruský vývoz a dovoz zboží se navzdory sankcím a slabému rublu přibližuje stavu před vypuknutím války na Ukrajině. Kremlu totiž pomáhají spojenci, kteří obcházejí západní sankce, píše rakouský deník Die Presse. Navzdory západním sankcím teď připlouvá do ruských přístavů už podobné množství obchodních lodí jako před vypuknutím války. Moskva si pro zajištění mezinárodního obchodu našla nové spojence – a není to pouze Čína.
Kyjev zrychluje tempo s cílem Krym. Válka ještě dlouho neskončí, ale Moskva je na pokraji paniky
Ukrajina po několika měsících opět odvážně přenáší boje blíž k Vladimiru Putinovi, tedy do samotného Ruska. Postupuje u Bachmutu a na jihu v Záporožské oblasti směrem k rozhodujícímu území Krymského poloostrova, hodnotí pokrok Ukrajinců americký odborník na národní bezpečnost a zahraniční politiku Mark Toth a bývalý zpravodajský důstojník Jonathan Sweet v analýze pro ukrajinský server Kyiv Post.
Zelenskyj chce zpět Ukrajince, kteří se vyhýbají mobilizaci s falešnou nezpůsobilostí
Předseda parlamentní frakce vládní ukrajinské strany Služebník lidu David Arachamia nedávno naznačil, že ukrajinské vyšetřovací orgány budou usilovat o extradici mužů v odvodovém věku, kteří nelegálně opustili Ukrajinu a uprchli před mobilizací do zahraničí, uvádí na svých stránkách polský deník Rzeczpospolita.
Klimatičtí aktivisté přitvrzují. „Svět nezachráníme hrou podle pravidel,“ tvrdí Greta Thunbergová
Lidskoprávní organizace varují před porušováním lidských práv ze strany evropských vlád, které se rozhodly zakročit proti protestním akcím environmentálních hnutí. Situaci analyzuje evropská odnož zpravodajského serveru Politico.
Moskva může mít problém Prigožina nahradit. V Africe byl celebritou, říká bývalý analytik CIA
Bývalý šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin navštívil jen několik dní před pádem svého letadla Středoafrickou republiku. Ta je jednou z několika afrických zemí, kde ruská žoldnéřská skupina aktivně operuje. Co přináší působení Wagnerovy skupiny těmto státům a jejich obyvatelům a jaká je její budoucnost na černém kontinentě bez Prigožina, analyzoval pro britskou BBC Alex Vines z think tanku Chatham house. Pohled přímo ze Západní Afriky pak nabízí americký deník New York Times.
Čína je v ekonomické krizi. Útok na Tchaj-wan je tak ještě pravděpodobnější, myslí si sinolog
Čína prochází hospodářskou krizí. Renomovaný francouzský sinolog Emmanuel Lincot říká, že nevidí naději na zlepšení situace. Způsob, jakým Čína zachází se zahraničními investory, se až nápadně podobá zvykům v Rusku a také v předválečném Japonsku, varuje v rozhovoru pro německý list Die Welt. Hospodářská situace v této asijské zemi je totiž přinejmenším znepokojivá.
Po vzpouře jsem tušil, že to s Prigožinem dopadne špatně. Tohle Kreml neodpouští, tvrdí informátor
Jednou z hlavních zásad Kremlu je nikdy neponechávat v časech krize otevřené konce. Středeční sestřelení letadla šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který před dvěma měsíci vedl vzpouru proti ruskému vedení, ukázalo, že Putin s likvidací tohoto klíčového hráče váhal. Proč tak dlouho čekal? A co se za posledních osm týdnů změnilo na ruské politické scéně? Na tyto otázky hledá odpovědi Roger Boyes z britského deníku The Times a ruský nezávislý server Meduza.