Mozaika
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Ambice v architektuře 80. let. Nová publikace uzavírá cyklus o stavebnictví a architektonické praxi

„V roce 1961 oznámil první tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu Nikita Chruščov, že do roku 1980 jeho země dosáhne základních znaků komunismu. O tři dekády později, na sklonku roku 1991 Sovětský svaz zanikl." Těmito slovy je uvozena nově vydaná publikace Ambice – architektura osmdesátých let. Tuto rozporuplnou dobu, kterou máme leckdy ještě v živé paměti, se po svém rozhodli zmapovat autoři publikace Petr Vorlík a Hubert Guzik.

17:12

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Dnes 06:03

Návštěvníci. Rozhovor s režisérkou Veronikou Liškovou a sociální antropoložkou Zdenkou Sokolíčkovou

Mladá sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková se s rodinou přestěhuje na Špicberky, aby pozorovala, jak se mění život v polárních oblastech. Postupně proniká do svérázné komunity lidí v městečku Longyearbyen. Tohle všechno sleduje s kamerou dokumentaristka Veronika Lišková. Výsledkem jejich setkávání je celovečerní dokument Návštěvníci. Aktuálně ho uvádí festival Jeden svět, po jeho skončení se snímek vydá do oficiální distribuce.

Dnes 17:21

Natáčení s vůní santalového dřeva. Caveův román mě dostal do tranzu, popisuje Jan Hájek

Temný příběh šíleného němého chlapce obklopeného rodinným peklem, text mísící biblickou dikci s dialektem a slangem. To je náplň debutového románu australského zpěváka Nicka Cavea, který nyní můžete poslouchat v Četbě s hvězdičkou. „Jeho beletrie se v působivosti a originalitě naprosto vyrovná jeho hudební tvorbě. V žádném případě to není jen nějaké čtení pro fanoušky,“ podotýká v Mozaice dramaturgyně Petra Hynčíková.

Dnes 08:34

Ve znamení české hudby a hvězdných umělců. Česká filharmonie představila 128. koncertní sezonu

Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov uvede hned na začátku sezóny tři koncerty věnované výhradně hudbě Antonína Dvořáka. Sólisty koncertů budou německo-americký houslista Augustin Hadelich, španělský violoncellista Pablo Ferrández a rezidenční umělec 128. sezony, maďarsko-britský klavírista András Schiff.

Dnes 05:45

Rozhovor s ředitelem festivalu Ondřejem Kamenickým

Začíná další ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Nabídne kvalitně obsazené české a mezinárodní soutěžní sekce, zajímavý mimosoutěžní program, a taky akce pro filmové profesionály, ale i pro děti. Přijede řada atraktivních hostů. V rozhovoru s Tomášem Pilátem ředitel festivalu Ondřej Kamenický nejdřív vysvětluje hlavní téma a motto letošního ročníku, které zní Cena bezpečí.

Dnes 08:29

Realita ukrytá za idylou Vánoc. Novela Takové maličkosti o tíži vykročení z pohodlnosti

Kolik úsilí stojí porušit tichý souhlas okolí a vykonat opravdu dobrý skutek? Skládá se náš život z neustále se opakujících drobností, nebo jeho hodnotu určuje i klíčové rozhodnutí? O tom pojednává kniha Takové maličkosti irské autorky Claire Keeganové, kterou pro nakladatelství Prostor přeložila Hana Ulmanová.

Dnes 05:53

Anna Kareninová žije! Je to člověk z masa a kostí s obyčejnými starostmi. A vznikl o ní film

Je nalezena tím, koho hledá – tak se jmenuje dokument věnovaný překladatelce Anně Kareninové. Říct o někom, že je legendární, je klišé; o Anně Kareninové to ale platí. Navíc, když si spousta lidí myslí, že vůbec neexistuje.

Včera 09:10

Lidský hlas je předobrazem klavírního zvuku, říká Ivo Kahánek. Pianistův hudební výběr zní v Mozaice

Pianista Ivo Kahánek je jedním z nejpozoruhodnějších umělců své generace. Vyhledávaným interpretem je pro širokou výrazovou paletu i virtuózní schopnosti, které uplatňuje v repertoáru od baroka po soudobou hudbu. Jakou hudbu rád poslouchá a co zařadil do svého výběru pro ranní Mozaiku?

Včera 05:22

Literární zpověď, nebo hra na autofikci? Karty jsou v románu Petry Hůlové rozdány na obě strany

Petra Hůlová sice patří na české literární scéně k etablovaným autorkám, na rozdíl od řady obdobně úspěšných literátek však nepřestává ve své tvorbě i veřejných projevech nadále hledat, riskovat a také provokovat. Stačí se ohlédnout za autorčinými aktivitami v posledním roce – třeba její povídkou Na co nepřišla řeč, v níž vykreslila ukrajinské uprchlíky v překvapivě kritickém světle, jejími břitkými sloupky pro web iLiteratura.cz a účinkováním na loňském Sjezdu spisovatelů.

Včera 07:28

Nakladatelství Bärenreiter Praha. České hudbě otevírá cestu do celého světa

Hudební nakladatelství Bärenreiter Praha je s více než 3000 tituly celosvětově největším dodavatelem notových materiálů české hudby. Důležitou součástí jeho katalogu je také bohatá pedagogická literatura pro téměř všechny tradiční nástroje. Dodnes vycházejí tituly, které nestárnou a učí se z nich už několik generací muzikantů. V posledních letech ale čím dál tím častěji vycházejí i autorské novinky, které reagují na současné celosvětové trendy.

Včera 06:35

Hodně osobní film. Autorky historického kostýmního snímku Služka se inspirovaly ve svých rodinách

Hlavní hrdinkou slovensko-české historické fresky Služka je mladičká Anka, kterou ze slovenských hor poslali do služby k německé rodině do Prahy. V honosném, dost ponurém domě postupně vzniká něžný, ale velmi křehký a nevyvážený vztah mezi dcerou pána domu a právě Ankou. Děj se odehrává přibližně mezi lety 1913 a 1918. Do života rodiny i služebnictva zasahují první světová válka a vznik Československé republiky.