Názory a argumenty
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Alexandr Mitrofanov: Rusové klečí, ví, že buntují, ale neklečet nedokážou

Sergej Jolkin je vynikající ruský karikaturista. Momentálně je v emigraci. Jedna z jeho karikatur má tento obsah: Mezi cimbuřím moskevského Kremlu vykukuje ven Putin a říká: „Co ještě musím provést, abyste se vzbouřili?“ Tento starší obrázek se v uplynulých hodinách vrátil do ruského veřejného prostoru, protože je navýsost aktuální.

04:03

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 03:17

Julie Hrstková: Drahé energie drtí podniky, propouští a zavírá zatím jen minimum

Naprostá většina zástupců automobilového průmyslu neuvažuje v příštích pěti letech o přesunu výroby. Za největší konkurenční výhody ČR zástupci firem považují nízké náklady na práci a nízké ceny energií. Průzkum společnosti Deloitte z roku 2017 poukázal na největší výhody tuzemského trhu, které se nyní změnily ve dvě největší slabiny. Podle zprávy agentury Bloomberg by Volkswagen, jenž v ČR vlastní Škodu Auto, přesunul výrobu do jihozápadní Evropy kvůli cenám plynu a energie.

Dnes 03:43

Ondřej Houska: Nová koalice v Itálii nebude demontovat demokracii

Symbolika nemůže uniknout nikomu, kdo má základní povědomí o dějinách – před 100 lety se v Itálii dostal k moci fašista Benito Mussolini, teď v ní bude vládnout krajní pravice. Premiérkou se stane Giorgia Meloniová, která stojí v čele strany Bratři Itálie, jež na Mussoliniho fašisty přímo navazuje. Italská politická scéna je ale komplikovaná a obviňovat Meloniovou z protidemokratických tendencí by nebylo fér. Přesnější než neofašismus by bylo použít vyhraněný konzervatismus.

Dnes 03:35

Ondřej Konrád: Okamura o něco pevnější v sedle

„Objektivní kritérium, přes které nejede vlak, je rovnání počtu mandátů. A nejvíce nových získala SPD,“ pravil v neděli pan prezident, podle něhož je tedy Svoboda a přímá demokracie vlastně volebním vítězem. To by o hnutí asi raději netvrdil ani jeho zakladatel a šéf Tomio Okamura.

Dnes 25:58

Den pohledem renomovaných komentátorů

Dnes 03:29

Petr Šabata: Premiér Fiala dopadl v referendu o své vládě víc než dobře

Kdyby byly komunální a senátní volby opravdu referendem o vládě, jak si přáli Andrej Babiš a Tomio Okamura, formulovali by otázku asi takto: Měla by odstoupit vláda Petra Fialy, která nedělá nic pro lidi? A výsledek voleb se nedá číst jinak než – odstoupit by rozhodně neměla. Což je dobrá zpráva pro celé Česko, protože bezvládí a politická krize dirigovaná obžalovaným Babišem, prezidentem Zemanem a Tomiem Okamurou by byla právě teď pro zemi zničující.

Včera 04:03

Zuzana Válková: O blikajících koulích s vodotryskem, Horalu a volbách

Je to vesmír věcí, které by neměly být, předmětů, které se hodí, a těch, které jsou nutné tak, že si člověk až nad nimi uvědomí, jak byl dosud nepraktický. Dovolit si je může každý, kdo se nad nimi neofrní – a že ohrnutý nos bývá první reakcí leckoho, kdo se k bruntálskému obchodnímu domu Horal přiblíží.

Včera 25:59

Den pohledem renomovaných komentátorů

Včera 03:17

Apolena Rychlíková: Volby v Praze vypovídají o velké ambivalenci

Dlouhou dobu to vypadalo, že volby do pražského magistrátu budou především referendem o současné, takzvaně progresivní koalici, která se ustanovila před čtyřmi lety. Nakonec tomu tak bylo jen zčásti. Voliči a voličky minimálně u Pirátů ukázali, že si práce lidí sdružených kolem Zdeňka Hřiba považují, a i když Piráti skončili až třetí, není to tak špatný výsledek, jak mnozí očekávali. O poznání hůř dopadla Praha sobě, jejíž ambice byly bezesporu vyšší.

Včera 04:07

Jan Vávra: Dilema vládních stran

Výsledek voleb staví před komunální politiky vládních stran nepříjemné dilema. Komunální volby dopadly tak, že vládní koalice i hnutí ANO najdou dost argumentů proto, aby výsledek vykládaly jako svůj úspěch. Vládní strany nedopadly tak špatně, jak věštily některé poslední průzkumy volebních preferencí. Ještě před nedávno oznámenými vládními opatřeními to vypadalo na mnohem horší výprask.

Včera 04:27

Petr Hartman: Senátní volby vyhrál Petr Fiala

Po každých volbách se odehrává souboj o to, kdo je jejich vítězem. Někdy to vypadá, že vítězů je víc než poražených. V případě voleb senátních by to nemělo být složité. Většinový volební systém zaručuje v každém obvodě jednoho jediného vítěze. Všichni ostatní patří mezi poražené. Z pohledu budoucnosti je lhostejné, zda jste utrpěli debakl hned v prvním kole, nebo o pár hlasů prohráli v kole druhém. Prostým součtem získaných mandátů se pak můžete dobrat konečného vítěze.