Názory a argumenty
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Alexandr Mitrofanov: Muži prchli, ženy pak v Rusku nevydržely

Občané Ruské federace dnes nežijí jen v této zemi. Statisíce prchly do zahraničí. O několika rodinách ze severu Ruska, do jejichž života zasáhla Putinova mobilizace, přineslo svědectví Rádio Svoboda. Natálie má 38 a její manžel Sergej 43 let. Do malé vesnice v Karélii se přestěhovali zhruba před deseti lety. Místní je mezi sebe nikdy nepřijali. I proto se manželé dívali jako na zjevení na dění po vyhlášení mobilizace.

04:12

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 03:41

Jan Fingerland: Fotbalové fanouškovství jako test loajality

Fotbal není jen sport. Je to také byznys, společenská událost nebo i promítací plátno politických procesů. Důkazem je nejen dění na šampionátu v Kataru, ale i v zemích, které tamní zápasy sledují z dálky. Třeba v Belgii.

Dnes 04:03

Karel Hvížďala: Proč v Evropě začínají vítězit nacionalistické a populistické strany?

Otázka, která v poslední době zaznívá čím dál častěji, a i odpověď sociologů a politických filozofů je čím dál častěji stejná: Motorem liberalismus byla od jaktěživa víra v budoucnost, říká bulharský filosof Ivan Krastev. Jeho německý kolega Andreas Reckwitz zase hovoří o neplnění společenské smlouvy, která slibovala věčný imperativ pokroku a vyšší blahobyt.

Dnes 04:01

Kateřina Perknerová: Koaliční přehmaty nabíjejí opoziční zbraně

V politice není nikdy hotovo. Jeden malér se zažehná, aby se muselo hasit deset dalších. Společnost není uzavřená bublina, kde se budoucí vývoj dá narýsovat na základě minulých dat. Jsou tu zásahy zvenčí, proměny nálad, nastupující generace s novými důrazy.

Dnes 04:14

Jiří Pehe: Novela služebního zákona není krok správným směrem

Poslanci vládní koalice definitivně schválili novelu služebního zákona, když přehlasovali veto prezidenta Miloše Zemana. K nejdůležitějším schváleným změnám patří zrušení pozic odborných náměstků na ministerstvech, kteří by měli být přesunuti do pozic vrchních ředitelů, jakož i zrušení omezení počtu politických náměstků, které ministr může jmenovat.

Dnes 25:51

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Hartmanem

Rozpočet, který nikdo nechce zaplatit. Novela služebního zákona není krok správným směrem. Koaliční přehmaty nabíjejí opoziční zbraně. Proč v Evropě začínají vítězit nacionalistické a populistické strany? Fotbalové fanouškovství jako test loajality.

Dnes 03:48

David Klimeš: Rozpočet, který nikdo nechce zaplatit

V 90. letech při diskuzích o státních dluzích padala hláška zpopularizovaná liberálním ekonomem Miltonem Friedmanem, že neexistuje nic takového jako oběd zdarma. Jenže 90. léta, kdy stabilita veřejných financí byla jednoznačným imperativem pro pravici, ale i pro levici, jsou ty tam. Po letech rozpočtové laxnosti se hráz definitivně prolomila s covidem a už několikátý rok politici sekají rozpočty se zhruba 300miliardovými schodky. To už je pěkné obědové menu údajně zdarma.

Včera 03:25

Ondřej Konrád: Uznaná, neuznaní a uznalý

Člověk by nejraději zapomněl na krajně nepříjemnou směs pocitů, které před více než rokem vyvolávalo dění kolem temného stavu hlavy státu. Respektive na cynismus jistých osob z jejího nejbližšího pracovního okolí, stvrzovaný prohlašováními příslušné hlásné trouby, jaké gastronomické absurdity si prezident na jednotce intenzivní péče údajně poroučí a s gustem konzumuje.

Včera 03:56

Libor Dvořák: Devadesáté výročí Stalinem vyvolaného hladomoru na Ukrajině

Do Kyjeva se o tomto víkendu sjeli hned tři evropští premiéři – šéfové vlád Polska, Litvy a Belgie. Důvod byl jasný: připomenout si již 90. výročí hladomoru na Ukrajině, který uměle vyvolal sovětský diktátor Stalin. Hladomor trval půldruhého roku a odnesl životy 4 až 6 milionů Ukrajinců. Při letošních smutečních ceremoniích si však ukrajinští i zahraniční politici povšimli spíše aktuálních souvislostí tohoto tragického jubilea.

Včera 03:56

Tereza Zavadilová: Poněkud drahá silná koruna. Vydrží?

Mezi lidmi nyní kolují „zaručené“ zprávy o tom, že se lidově řečeno blíží měna, tedy že koruna prudce oslabí. Punc lidové tvořivosti ovšem dala nedávno japonská banka Nomura, která zařadila Česko mezi skupinu výtečníků, jejichž měnám hrozí zhroucení. Tuzemsko je vedle Pákistánu či Turecka.

Včera 03:00

Petr Holub: Tak špatně ještě nebylo, říká analýza

„Procházíme nejprudším propadem reálných mezd ze zemí OECD i v dosavadní samostatné historii,“ ohlásila veřejnoprávní tisková agentura ČTK a citovala přitom analytika finanční společnosti Cyrrus Víta Hradila. Analytik se dokonce neváhal pustit na tenký led sociologie a politiky.