Interview Plus
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Putinova legitimita je přímo úměrná víře Rusů v neporazitelnost ruské armády, míní politolog Duleba

Ukrajinská armáda před týdnem překvapivě rychle získala zpět část Charkovské oblasti, kterou ruští okupanti dobývali několik měsíců. „Ukrajinskému velení se podařil husarský kousek. Ukazuje to, že mají převahu v živé síle a na některých místech i v technice. Myslím, že něco podobného můžeme očekávat i na dalších částech fronty,“ konstatuje politolog Alexandr Duleba.

26:43

Interview Plus

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Web

Včera 26:50

Host Andreas Pieralli

Moderuje Lukáš Matoška

Před čtyřmi dny 26:50

Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto

Vláda zastropovala ceny energií pro maloodběratele a velkým firmám nachystala kompenzace. Bude to klíčovým podnikům stačit? Jak se s vysokými cenami energií vypořádá tuzemský automobilový průmysl? 

Před pěti dny 25:11

Lukáš Dyčka, vojenský analytik

V Rusku by měla začít částečná mobilizace, kterou vyhlásil prezident Vladimir Putin. Jak dlouho potrvá povolat ruské záložníky? Kolik jich je a kdy by se mohli dostat na frontu? Opravdu si Kreml pomůže, když na Ukrajinu vyšle další vojáky? Neukázal nedávný úspěch ukrajinských obránců, kterým se za pár dní podařilo vyhnat okupanty od Charkova, že jsou problémy ruské armády daleko hlubší? Moderuje Lukáš Matoška.

Před šesti dny 26:21

Nejhůř se k civilistům v Izjumu chovali proruští separatisté, popisuje zvláštní zpravodaj Dorazín

Ve městě Izjum na východě Ukrajiny dál vyzvedávají těla z hromadného pohřebiště nalezeného potom, co se z oblasti narychlo stáhly ruské okupační jednotky. „Hrobů je tam 445 a nacházejí se další, ale v některých je více lidí, takže je pravděpodobné, že počet obětí bude vyšší než 445. Plus 17 vojáků z masového hrobu,“ přibližuje zpravodaj Martin Dorazín, který se přímo z místa vrátil.

Před týdnem 26:18

Miroslav Zámečník, ekonom, bývalý člen Národní ekonomické rady vlády

Vláda postupuje v boji s rostoucími energiemi správně, ale pomalu, upozorňuje českoamerický ekonom Jan Švejnar. Proč je tak zásadní, jak rychle vláda reaguje? Dalo by se plánované zastropování energií vylepšit? Pokud ano, jak? Moderuje Lukáš Matoška.

Před týdnem 26:13

Mats Braun, politolog z Metropolitní univerzity Praha

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová uznala porážku ve volbách, podala demisi a umožní pravici, aby se pokusila sestavit vládu. Pravicový blok vynesly k vítězství obavy Švédů o bezpečnost podpořené růstem násilí v některých městech. Přijde Švédsko o pověst tolerantní a zároveň bezpečné země? Moderuje Jan Bumba.

Před týdnem 26:07

Filip Nerad, evropský analytik ČRo

Česká vláda od 1. listopadu zastropuje ceny elektřiny a plynu pro domácnosti, veřejné instituce a živnostníky. Velkoodběratelům poskytne dotaci v celkové výši 30 miliard korun. Jak se tento plán doplňuje s plány Evropské komise? Které evropské státy postupují v pomoci občanům a firmám aktivněji a které vyčkávají?

Před týdnem 26:07

Chudé nemůžeme nutit jít až na dřeň. Šetřit energiemi musí i vysokopříjmoví, upozorňuje ekonom

Zatímco živnostníci oceňují alespoň částečnou jistotu, kterou přinese zastropování cen energií, odboráři nevidí důvod pro odvolání své demonstrace na počátku října. „Pro mě je důležité, jakým způsobem to zvýší nebo sníží motivaci šetřit v těch důležitých měsících, které jsou před námi,“ upozorňuje ekonom Filip Pertold.

Před 2 týdny 26:10

Karel Havlíček, místopředseda poslanecké sněmovny z hnutí ANO

Evropská rada o energetice nepřinesla žádný převratný výsledek. Česká vláda má tento týden představit řešení neúnosných cen energií na národní úrovni. Jakým mechanismem by opoziční ANO zastropovalo elektřinu na ceně 1500 korun na megawatthodinu? A kdo a z čeho by doplatil zbytek tržní ceny? Moderuje Jan Bumba