21. červen 2022

Poslechněte si podcast: Rusko má dostatek techniky, ale málo vojáků. Ukrajina čeká na zbraně pro ofenzívu, míní politolog

Evropská unie možná tento týden udělí Ukrajině status kandidátské země a podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského kvůli tomu Rusko ještě zintenzivní své útoky. „Očekávám, že budeme svědky maximalizace ruského tlaku. Ale postup je zatím minimální, jsou to kilometry a nikoli to, co Rusové očekávali,“ myslí si slovenský politolog Alexander Duleba.

25:58

Interview Plus

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Web

Včera 25:28

Oldřich Sklenář, analytik Asociace pro mezinárodní otázky

Ze severní Ameriky,  Evropy, Afriky i Asie přicházejí letos zprávy o mimořádném suchu a horku. Na mnoha místech to vedlo ke snížení úrody. Ke klimatickým vlivům se přidávají i války a neschopnost politiků. Jak pomoci zemím, kterým hrozí hlad? A jak to udělat, aby se nemuselo pomáhat zase za rok? Moderuje Jan Bumba.

Před dvěma dny 26:04

Dana Drábová, ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

Záporožskou jadernou elektrárnu nadále řídí ukrajinská obsluha, ale elektrárnu i přilehlé město Energodar kontrolují ruské jednotky. Co by se stalo, kdyby na největší jadernou elektrárnu v Evropě dopadly rakety některé z bojujících stran? Jak odolná je ochranná obálka jaderných reaktorů? Moderuje Jan Bumba.

Před třemi dny 26:26

Daniel Anýž, redaktor serveru Aktuálně

cz a odborník na USA. Americké ministerstvo spravedlnosti odmítá zveřejnit přesné důvody, které vedly k razii ve floridském sídle bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Přestože se při ní našly tajné dokumenty, které tam neměly být, na oddanosti Trumpových příznivců to nic nemění. Posílí Trumpova pozice i během voleb do Kongresu na podzim? Moderuje Jan Bumba.

Před čtyřmi dny 26:10

Štěpán Macháček, blízkovýchodní zpravodaj ČRo

Zablokování ukrajinských přístavů ruskými okupanty přispělo ke zvýšení cen pšenice a dalších plodin. OSN varovala před spuštěním hladomoru, který hrozí desítkám milionů lidí. Proč jsou ale Blízký východ a africké země tak závislé na dovozu základních potravin? A může navzdory svému podílu na růstu cen a celkové nestabilitě najít Kreml v tomto regionu spojence? Moderuje Jan Bumba.

Před pěti dny 26:05

Za vysokou inflaci může špatná politika centrální banky, míní ekonom Havránek

Inflace se v Česku blíží 20 procentům. Podle ekonomů je přitom krajně obtížné odhadovat další vývoj a očekává se delší období, kdy budou peníze ztrácet svou hodnotu. „V dnešní době má člověk dvě možnosti, co udělat s penězi. Buďto je utratit, ale zvyšováním poptávky živí inflaci, anebo je vložit do něčeho reálného, třeba nemovitosti. Ale tím vytváří bublinu na trhu nemovitostí,“ konstatuje ekonom Tomáš Havránek, který je také autorem iniciativy Zrušme inflaci.

Před týdnem 26:01

Jaroslav Bulín, předseda představenstva společnosti Kralovická zemědělská

Zemědělci ze středních a větších podniků si stěžují, že nové podmínky dotací je poškodí tak silně, že budou muset likvidovat některé chovy. Menší soukromí zemědělci argumentují, že jde o zbytečné strašení. Proč jsou mezi farmáři takové spory? A jak na zemědělce dopadají vysoké ceny energií? Moderuje Jan Bumba.

Před týdnem 25:32

Jan Daňhelka, hydrolog z z Českého hydrometeorologického ústavu

Zákaz odběru vody pro zalévání zahrad nebo plnění bazénů patří mezi ty nejméně nepříjemné důsledky sucha. Očekávají se také nižší výnosy zemědělských plodin a výrazně stoupá riziko požárů. Evropské veletoky přestávají být využitelné pro lodní dopravu. Jak se vyrovnat s nedostatkem vody? Zeptáme se hydrologa Jana Daňhelky.

Před týdnem 25:02

Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady a bývalý viceguvernér České národní banky

Centrální banka na podzim očekává dvacetiprocentní inflaci, přesto na svém posledním zasedání nezvýšila úrokové sazby. Nemá ČNB skutečně už žádnou možnost, jak vývoj cen ovlivnit? Může to udělat někdo jiný? Jak lidem pomůže plánovaný příspěvek na energie? Moderuje Jan Bumba.

Před týdnem 26:11

Andreas Pieralli, novinář a překladatel

Průzkumy naznačují, že Itálie by mohla mít po záříjových volbách poprvé v čele vlády ženu. Giorgia Meloniová, která vede pravicovou stranu Bratři Itálie, ale musí vyvracet podezření ze sympatií k fašismu. Další dvě strany pravděpodobné koalice zase otevřeně podporovaly politiku Vladimira Putina. Jak zásadně se změní italská politika? Moderuje Jan Bumba.

Před týdnem 26:04

Jiří Přibáň, právník a sociolog z univerzity ve velšském Cardiffu

Ve Spojeném království vrcholí souboj o post lídra konzervativní strany a tedy i premiéra. Jaké dědictví po sobě zanechává Boris Johnson? Co atmosféra a výroky kandidátů vypovídají o politickém klimatu v Británii? A jak bude vypadat spolupráce nové vlády v Londýně s Evropskou unií? Moderuje Jan Bumba.