Host Dopoledne pod Ještědem
17. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Aleš Chudoba, Zbraně Liberec

Téma: Sportovní zbraně. Sportovní střelba je vhodná pro všechny věkové kategorie. Jde o oblíbený koníček, který existuje mnoho let, a také zajímavý způsob, jak se naučit bezpečnosti a zacházení se zbraní. Které typy zbraní jsou nejvhodnější pro začátečníky, a jak s nimi zacházet, nejenom to probereme v našem vysílání s odborníkem Alešem Chudobou.

15:09

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Včera 15:04

Renáta Kotůčková: sociální pracovnice, Centrum Amelie

Téma: Pomoc k nezaplacení. Onkologické onemocnění provází tabu a negativní stereotypy, které někdy komplikují přístup k léčbě a život s tímto onemocněním, včetně komunikace s nemocnými i jejich blízkými. Velkou podporou je liberecké Centrum Amelie, které bezplatně poskytuje sociální poradenství a psychologickou podporu pro nemocné i jejich blízké. A právě toto téma rozebereme hodinu před polednem s koordinátorkou centra Renátou Kotůčkovou.

Před třemi dny 19:15

Vznikla před 70 lety na místě bývalého koncentračního tábora. Výročí liberecké univerzity

Technická univerzita v Liberci a její nejstarší Fakulta strojní slaví výročí 70 let od svého založení v roce 1953. Od té doby se věnuje vědecko-výzkumným projektům a rozrostla se o dalších šest fakult. V čem je TUL výjimečná, se přímo tam vydala zjistit redaktorka Iveta Kalátová.

Před čtyřmi dny 17:35

Babička vám neřekne „Ostříhej mi nehty“, sama to ale už nezvládne, upozorňuje pedikérka

Jak pečovat o nohy nejen seniorům, ale i dětem, a proč si diabetik nesmí stříhat nehty na nohou sám, vysvětlila pedikérka a podoložka Petra Vlasová Vejvodová.

Před pěti dny 17:34

Prioritou je nakládání s vodou v krajině, přibližuje Nadaci Ivana Dejmala ředitel Ondřej Petrovský

Podnětem k založení Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, která v roce 2023 slaví 30 let, byl neutěšený stav Jizerských hor, včetně odlesnění jejich vrcholových partií.

Před týdnem 17:45

Jan Havelka, předseda spolku Dubáci

Téma: Příběh podještědské obce. Když Jan Havelka před lety se školním výletem navštívil Podještědí, kraj mu natolik učaroval, že tam zapustil kořeny a začal se věnovat historii tohoto regionu a obnově jeho památek. Na svém kontě má úspěšnou knížku Příběh podještědské obce I. V současné době mu vychází druhý díl, který věnoval Petrašovicím, Bohdánkovu a dalším vesnicím v Podještědí. Jak se kdysi lidem žilo v tomto kraji, nejenom o tom si budeme povídat hodinu před polednem.

Před týdnem 17:25

Ondřej Tichota, poradce pro komunikaci Evropského spotřebitelského centra

Téma: Reklamace dovolené. Jsou dovolené v zahraničí, po kterých se vracíme domů spokojeni a odpočinutí. Jsou ale bohužel i případy, kdy ještě i po návratu řešíme ztracené zavazadlo, nebo nekvalitní služby, které jsme si zaplatili. Co v současné době turisté nejčastěji reklamují, a jaký je správný postup. To jsou témata, na která se zaměříme s Ondřejem Tichotou z Evropského spotřebitelského centra hodinu před polednem.

Před týdnem 17:47

Zooterapie se potýká se spoustou mýtů, říká canis a felinoterapeutka Petra Konečná

Canis a felinoterapeutka Petra Konečná byla hostem Ivety Kalátové. Její leonbergeři a mainské mývalí kočky pomáhají při terapiích v liberecké nemocnici.

Před týdnem 19:48

Živý přenos z Jiráskova divadla v České Lípě

Po necelých třech letech se 15. září otevírá veřejnosti zrekonstruované Jiráskovo divadlo v České Lípě. Jakou proměnou toto divadlo prošlo, kam až sahá jeho historie, a na co se návštěvníci v prvních dnech zahájení můžou těšit, to vše se dozvíme hodinu před polednem.

Před 2 týdny 17:46

Za 13 let jsem ušel asi 14 500 kilometrů, a to je zážitků…, říká muž, který obešel Česko a Slovensko

Bývalý horník a programátor Petr Ozogán z Liberce si v penzi splnil svůj sen. S batohem na zádech se mu podařilo za 48 dnů obejít dokola Českou a Slovenskou republiku. Na konci své cesty měl v nohách neuvěřitelných 2 500 kilometrů a za sebou dvoje prošlapané boty..

Před 2 týdny 17:15

Co má společného klapačka a syrečky? Kouzlo starých časů v bílokosteleckém Minimuzeu másla a chleba

V místnosti bývalé prádelny v Bílém Kostele nad Nisou před lety založili manželé Vlastimil a Jiřina Hyškovi Minimuzeum másla a chleba. Podívat se tam byla redaktorka Iveta Kalátová.