- Podcasty
- Ex libris

Poslechněte si podcast: Albrightová varovala před fašismem v době, kdy většina žila v mylném domnění, že už se nemusíme bát
Své postřehy a zkušenosti z nejvyšších sfér světové diplomacie Madeleine Albrightová zaznamenala v řadě knih, které vycházejí i česky. Mezi nimi také Fašismus – Varování, kterou vám připomeneme v prázdninové repríze pořadu Ex libris.
Ex libris
Seznamte se s knihami, které doporučují známé osobnosti.
Kdy vypukne válka? Ptá se polský historik a bohemista Piotr Majewski ve studii o krizi v roce 1938
Historie není nudným výčtem dat, historie je strhující detektivkou. Tedy když umí historik psát tak zasvěceně a zároveň čtivě jako polský profesor historie a znalec českých dějin Piotr Majewski.
Nebojte se tmy. Vědec Johan Eklöf ve své knize zkoumá, jak umělé osvětlení ovlivňuje naše životy
Kniha Manifest za tmu je o umělém osvětlení a ohrožení prastarého rytmu na planetě Zemi. Každý z nás tuší, jak jsou světlo i tma pro život lidí, zvířat, stromů a rostlin důležité, ale v běžném denním rytmu si tuto skutečnost do detailu neuvědomujeme. Přemíra umělého osvětlení má na nás negativní vliv a více tmy by nám všem jen prospělo. Bez ohledu na to, jakému světlu se večer vystavujeme, narušujeme přirozenou vlnu melatoninu.
Josef Kalvoda: Sovětizace Československa
Český historik Josef Kalvoda (1923–1999) odešel do exilu na konci roku 1948. Postupně žil v Německu, Norsku a Spojených státech. Americké občanství získal v roce 1957. Působil jako profesor dějin a politologie a je autorem řady odborných publikací, kratších studií i popularizačních článků.
Volodymyr Zelenskyj. Od komika k nejznámějšímu politikovi světa
Před válkou na Ukrajině jsme nanejvýš znali jen jméno ukrajinského prezidenta, a možná ani to ne. Dnes je nejznámějším politikem světa. Přitom už jeho cesta k prezidentskému úřadu byla v mnoha ohledech mimořádná. Životní i politickou dráhu Volodymyra Zelenského vám Libor Dvořák v Ex libris představí prostřednictvím knihy známého francouzského televizního novináře a publicisty Gallaghera Fenwicka Volodymyr Zelenskyj – Ukrajina v krvi.
Michail Gorbačov: Ten, který omezil vlastní moc v zájmu mravních hodnot
Lidí, kterým se podaří zcela zásadně změnit běh dějin, a to velmi pozitivním směrem, není mnoho. O to víc bychom měli ocenit ty, kteří se takto zachovali. Obzvláště v době, kdy Rusko brutálně útočí na Ukrajinu, si zaslouží vyzdvihnout Michail Sergejevič Gorbačov, poslední lídr Sovětského svazu.
Petr Pithart: Osmašedesátý. O příčinách, důsledcích a smyslu onoho přelomového roku
Jméno politika, politologa, publicisty, spisovatele a právníka Petra Pitharta je posluchačům Českého rozhlasu jistě dobře známé. V listopadu 1989 patřil Petr Pithart k významným postavám sametové revoluce i dob následujících. Je však spojený i s událostmi o dvě desetiletí staršími. Minimálně tím, že o nich napsal pozoruhodnou publikaci.
Co si o našich dějinách myslí v zahraničí? Pro italské komunisty byl srpen 1968 traumatem
Bohemistů na světových univerzitách rozhodně nepůsobí velké množství. Ale existují tací, kteří v tomto oboru dosáhli světové úrovně. Patří mezi ně italský historik Francesco Caccamo. Před několika lety napsal knihu nazvanou La Cecoslovacchia al tempo del socialismo reale. Regime, dissenso, esilio – tedy, v českém překladu: Československo v době reálného socialismu. Režim, disent, exil, kterou vydalo římské nakladatelství Dante Alighieri.
Fern Overbey Hilton: Obvinění z Dachau. Kde leží podstata nelidské brutality?
Jak se mohlo stát, že se tolik obyčejných lidí podílelo s nebývalou brutalitou na zločinech v koncentračních a vyhlazovacích táborech? Ve své knize Obvinění z Dachau se na tuto otázku pokouší odpovědět americký novinář a dramatik Fern Overbey Hilton.
Jaká je krutá pravda o Češích očima polských sousedů? Michał Zabłocki: Zemský ráj jen na pohled
Polský novinář a bohemista Michał Zabłocki je autorem knihy s titulem Zemský ráj jen na pohled a podtitulem Krutá pravda o Češích očima našich polských sousedů. V Polsku vyšla v roce 2019 a o rok později jsme si ji mohli přečíst také u nás.