1. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Kolaps #53: Kateřina Nedbálková - Dělnická třída ze společnosti symbolicky mizí

Kateřina Nedbálková, socioložka z Masarykovy univerzity v Brně, před časem dokončila knížku napsanou na základě výzkumu v továrně Baťa v Dolním Němčí. V továrně tradiční české značky, která je dnes nadnárodním kolosem, strávila Kateřina Nedbálková v průběhu pár let několik týdnů. Vznikla z toho nakonec kniha Tichá dřina - Dělnictví a třída v továrně Baťa, kterou nedávno vydala platforma Display. Kateřina Nedbálková v knize popisuje, co to v dnešních podmínkách vůbec znamená být dělníkem, jak vypadá jejich pobývání na pracovišti a jak je práce dnešních českých dělníků zapletena do širších souvislostí současného globálního kapitalismu.

01:19:39

Alarm

Vydává: Alarm

Audio kanál online deníku Alarm. Poslechněte si podcasty o politice, kultuře, sportu, nebo urbanismu. http://a2larm.cz/ https://eshop.a2larm.cz/ https://www.darujme.cz/projekt/905 Společně tvoříme mainstream!

Web

Před dvěma dny 30:58

Outsider #13: Olympiáda je viníkem i obětí klimatických změn

S ochranou přírody si vrcholní představitelé olympijské výboru obvykle hlavu nelámou a vedle PR proklamací o ekologii přírodu ničí. Změnit by to mohli samotní sportovci.

Před třemi dny 17:01

Soundsystém #1: Ďábelská niněra a paměť tanečního parketu

První Soundsystém v novém roce, ve kterém Miloš Hroch a Karel Veselý rozebírají novinky v hudbě, rozjímá nad Burialovým ambientem, pátrá po kouzlu archivace, zve na extrémní gabber-metal do džungle a hledá lidskost v misantropii Boris.

Před čtyřmi dny 01:11:11

Kolaps #57: Kristina Andělová - Levicovému disentu chybělo živější napojení na kontrakulturu

Do dalšího dílu podcastu Kolaps tentokrát dorazila historička Kristina Andělová. Mluvili jsme s ní o tom, co to byl levicový disent a proč se o něm mluví jen málokdy.

Před týdnem 55:02

Asociální stát v ČR #3: Dávky a příspěvky na bydlení vás před bytovou nouzí neochraní

Počet lidí, kteří mají problémy udržet si bydlení, roste. Ukazuje to nejen na díry v systému sociální podpory, ale i na širší celospolečenský problém. Přinášíme další díl z cyklu (A)sociální stát.

Před 2 týdny 23:23

Zničující import #4: Absurdní logika trhu s potravinami

V posledním ze série článků Zničující import, v nichž mapujeme český podíl na destrukci ekosystémů a rurálních společností v Latinské Americe, se zaměřujeme na ovoce pocházející z jihoamerických zemí.

Před 2 týdny 33:12

Města budoucnosti #6: Podoba nové čtvrti v Brně moc lidí nezajímá, emoce vzbuzuje přesun nádraží

Ve stínu dohadů o umístění nového brněnského nádraží zůstala diskuse o podobě nové čtvrti Trnitá, která má vyrůst v sousedství historického centra. Text Apoleny Rychlíkové pro vás načetla Sára Märc.

Před 2 týdny 24:19

Města budoucnosti #5: V Ostravě vznikají nové čtvrti, staré problémy ale nemizejí

Na místě proluk a průmyslových komplexů rostou v Ostravě obchodní domy, kanceláře a kulturní instituce. Podaří se oživit město, které se potýká s odlivem obyvatel? A bude „nová“ Ostrava pro místní?

Před 2 týdny 51:42

Asociální stát v ČR #2: Úřad, který lidem nepomáhá hledat práci a místo toho je buzeruje

Pracovní úřady by měly lidem pomáhat, když přijdou o zaměstnání. Tuto funkci ale neplní a místo toho se soustředí na kontrolu a represi. Přinášíme další díl cyklu (A)sociální stát v ČR.

Před 2 týdny 27:09

Města budoucnosti #4: Stavební horečka mění Olomouc v exkluzivní město

Olomouc je jedním z měst, kde jdou byty na dračku – i ty, které ještě neexistují. Pozice drahého krajského centra s byty stále hůř dostupnými pro lidi s průměrnými příjmy se bude zbavovat těžko.

Před 2 týdny 55:48

Bulvár #34: Kateřina Čechová - Nevyřešené debaty o poloze brněnského nádraží nikam nezmizely

Ve speciálním vydání podcastu Bulvár, který je součástí projektu Města budoucnosti, vysvětluje architektka Kateřina Čechová, jak se v historii proměňovala funkce velkých dopravních uzlů, především nádraží. Podcast volně navazuje na text o čtvrti Trnitá v Brně o sporech o přesun nádraží a budoucí podobu nové výstavby. Čechová proto mluví i o velkých rozvojových územích. Jak s nimi mají města nakládat? V čem tkví výhoda nádraží v centru města? A jakou roli dnes nádraží plní?