- Podcasty
- Alarm

Poslechněte si podcast: Outsider #13: Olympiáda je viníkem i obětí klimatických změn
S ochranou přírody si vrcholní představitelé olympijské výboru obvykle hlavu nelámou a vedle PR proklamací o ekologii přírodu ničí. Změnit by to mohli samotní sportovci.
Alarm
Audio kanál online deníku Alarm. Poslechněte si podcasty o politice, kultuře, sportu, nebo urbanismu. http://a2larm.cz/ https://eshop.denikalarm.cz/ https://www.darujme.cz/projekt/905 Společně tvoříme mainstream!
#1: Vlasta
Vlasta Bouška měl od samého začátku projektu věnovaného životní zkušenosti lidí z ústavů jasno, co chce svým posluchačkám a posluchačům sdělit: že svět mimo zdi ústavů existuje a že pokud má člověk dost odvahy, je možné se do něj dostat. Chráněné bydlení, kde dnes bydlí, je pro Vlastu mnohem lepším místem pro život než různé „domovy“ a „léčebny“, ve kterých v průběhu života pobýval. Na rozdíl od ústavů, v chráněném bydlení může jít člověk ven, kdy se mu zachce, může si najít zaměstnání a může relativně svobodně navazovat vztahy s okolím. Vlastův život však také poznamenalo obvinění, s nímž se pro něj pojí pocit hluboké křivdy. Způsob, jakým sociální, zdravotnické a soudní instituce našeho státu s Vlastou zacházely v nejtěžším období jeho života, vypovídá cosi podstatného nejen o režimech sociální a zdravotní péče a platných soudních procedurách, ale také o vztahu velké části společnosti k věcem, které jsou komplikovanější, o něco méně zřetelné a jednoznačné, než bychom si přáli. Tento podcast vznikl s podporou Norských fondů a Fondu na podporu nezávislé žurnalistiky. Je součástí výzkumného projektu Životní příběhy za lidská práva, realizovaného na Fakultě humanitních studií UK (www.zivotnipribehy.com).
#0: Intro
Podcast Koho by to zajímalo je společným projektem české dokumentaristky Brit Jensen a výzkumného týmu projektu Životní příběh za lidská práva. K jeho klíčovým členům patří lidé, kteří strávili dlouho dobu v ústavech a mají tak bohatou zkušenost s nedobrovolnou institucionalizací, totalitními organizacemi a marginalizací. Příběhy, které vypravěčky a vypravěči přinášejí, ale zdaleka nejsou jen o utrpení a útlaku. Vypravěči a vypravěčky naší podcastové série nejsou oběti. Jsou to především lidé hledající důstojný způsob života tváří v tvář mimořádně obtížným životním podmínkám. Otázka „koho by to zajímalo?“, položená jednou z vypravěček, je tak zároveň výzvou ke změně: pokud nás snaha lidí z ústavů o důstojnější život opravdu zajímá, můžeme udělat něco, abychom jim v jejich úsilí napomohli? Podcast Koho by to zajímalo je společným projektem české dokumentaristky Brit Jensen a výzkumného týmu projektu Životní příběh za lidská práva. K jeho klíčovým členům patří lidé, kteří strávili dlouho dobu v ústavech a mají tak bohatou zkušenost s nedobrovolnou institucionalizací, totalitními organizacemi a marginalizací. Příběhy, které vypravěčky a vypravěči přinášejí, ale zdaleka nejsou jen o utrpení a útlaku. Vypravěči a vypravěčky naší podcastové série nejsou oběti. Jsou to především lidé hledající důstojný způsob života tváří v tvář mimořádně obtížným životním podmínkám. Otázka „koho by to zajímalo?“, položená jednou z vypravěček, je tak zároveň výzvou ke změně: pokud nás snaha lidí z ústavů o důstojnější život opravdu zajímá, můžeme udělat něco, abychom jim v jejich úsilí napomohli? Tento podcast vznikl s podporou Norských fondů a Fondu na podporu nezávislé žurnalistiky. Je součástí výzkumného projektu Životní příběhy za lidská práva, realizovaného na Fakultě humanitních studií UK (www.zivotnipribehy.com)
Pay gap #18: Samé otázky
Ve speciálním díle odpovídáme na velmi rozmanité otázky, které jste nám zaslali. Týkaly se jak tématu žen v práci, tak našeho podcastu. Je to součást naší denní práce, takže jsme se poměrně rozpovídaly. Rozhodně si epizodu poslechněte, ať vám neutečou žádné praktické tipy a detaily a ani kousek právních okének. ► Líbil se vám tento díl Pay Gap? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz ► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Šárce Homfray a Lucii Václavkové na paygap@denikalarm.cz ► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat ► sound mix Matěj Schneider ► znělka Ondřej Bělíček
Regulace, zdanění a zestátnění. V krizové situaci Fialova vláda objevuje socialismus
Nová geopolitická situace vyvolává obavy o naši energetickou bezpečnost a nutí pravicovou vládu do opatření a návrhů, které by ještě donedávna byly v našem prostředí neakceptovatelné. Text Saši Uhlové ze série Zelená transformace jako řešení energetické chudoby. Audioverzi textu načetl Jan Bělíček. Série textů Zelená transformace jako řešení energetické chudoby vznikla za podpory Nadace Rosa Luxemburg Stiftung.
Redneck #93: Botox, móda, kasina a zpronevěra. Chýlí se kauza republikána George Santose ke konci?
Ještě, než letos v lednu zasedl George Santos poprvé do amerického Kongresu, ukázalo se, že v průběhu své kampaně lhal o neuvěřitelném množství věcí. Něco z toho nepopírá ani on, byť to vydává za „přikrášlování“. I přesto, že divoce zneužíval finance na svou kampaň pro osobní účely, jeho kolegové z Kongresu proti němu prozatím dosud výrazně nezakročili. Teď se však chystá hlasování o jeho formálním vyloučení z dolní komory. Santos by se stal teprve šestým kongresmanem v historii USA, kterého by stihl takový osud (a on říká, že by na to byl hrdý). Proč se k tomu schyluje teď? Jak s tím souvisí botox, pornografie a luxusní móda? A proč se Santos hádal na chodbě Kongresu, zatímco třímal cizí dvouměsíční batole?
Kolaps české železnice #3: Vznik krajů urychlil úpadek vnitřních periferií
Kvalita české železniční dopravy se výrazně liší podle toho, odkud kam jedeme. Autory textu jsou Standa Biler a Pavel Šplíchal. Audioverzi textu načetla Marie-Luisa Purkrábková. Série Kolaps české železnice vznikla díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
Stávka učitelů je důsledkem vládního chaosu a populismu škrtů
Premiér Petr Fiala prý nechápe, proč školy stávkují. Nejspíš tedy nechápe, v jaké zemi žijeme a co dělá jeho vláda. Pořiďte si hrnek s věčně žíznivou Marunou ☕ https://eshop.denikalarm.cz/maruna-ma-zizen-hrnek/ ► Líbil se vám tento díl Všichni tady umřeme? Podpořte vznik dalších dílů na Darujme.cz: https://www.darujme.cz/projekt/1208706 ► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Standovi na vsichnitadyumreme@denikalarm.cz ► postprodukce: Mikuláš Odehnal
Česko chce řešit změnu klimatu, ale velkých změn se obává
Jak se česká společnost staví k zelené transformaci, Zelené dohodě pro Evropu a jednotlivým typům energie v kontextu energetické krize? Průzkumy veřejného mínění přinášejí nečekaná zjištění. Text Martina Vrby ze série Zelená transformace jako řešení energetické chudoby. Audioverzi textu načetl Jan Bělíček. Série textů Zelená transformace jako řešení energetické chudoby vznikla za podpory Nadace Rosa Luxemburg Stiftung.
Kolaps české železnice #2: Češi mají k lokálkám emoční pouto. Politici se je snaží "optimalizovat"
Druhý díl série Kolaps české železnice se zaměřil na lokální dopravu, jejíž síť je v Česku nebývale hustá. Autory textu jsou Standa Biler a Pavel Šplíchal. Audioverzi textu načetla Marie-Luisa Purkrábková. Série Kolaps české železnice vznikla díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
Moshpit #02: Nina Farrina - Techno nejsou drogy. Ty jsou součástí každého průmyslu
Do prvního plnohodnotného dílu podcastu Moshpit dorazila DJka Nina Farrina, aby popsala, jak v současnosti funguje tato mlhou zahalená subkultura. Techno si se sebou nese nálepku žánru „feťáků“, a i přes to jej mainstream vykrádá a využívá ve svém marketingu. Tajemno se pomalu vytrácí a nebo se to tak aspoň může zdát. Jak se proti tomu dá bojovat? Co jsou charakteristické rysy technařské scény a jaká platí v techno klubech ‚house rules‘ na parties? Tohle a mnohem více v se dozvíte prvním dílu podcastu MOSHPIT, který moderují Klára Bělíčková a Hugo Wiesner.