- Podcasty
- Alarm
Poslechněte si podcast: „I lidé z ODS byli zklamaní, že Piráti nejsou levicový hlas vlády,“ říká Jana Michailidu
Krátce po zvolení Zdeňka Hřiba novým předsedou Pirátské strany oznámila svůj odchod ze strany Jana Michailidu, expertka na závislosti a drogovou politiku. Ve Studiu Alarm vysvětluje, kdy její rozchod s Piráty započal a co považuje za klíčové okamžiky úpadku ještě nedávno velmi silné strany. Odchod z Pirátů však pro Janu Michailidu rozhodně neznamená konec v politice. Momentálně zvažuje nabídky hned několika politických subjektů a netají se tím, že ji zajímá především spojování sil na levé straně politického spektra. Velmi kritická je ovšem k politice KSČM a Kateřině Konečné. Chcete se dozvědět více? Poslechněte si Studio Alarm s Janou Michailidu.
Podpořte vznik dalších dílů Studia Alarm:
www.darujme.cz/projekt/1205779
Alarm
Audio kanál online deníku Alarm. Poslechněte si podcasty o politice, kultuře, sportu, nebo urbanismu.
http://a2larm.cz/
https://eshop.denikalarm.cz/
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
Společně tvoříme mainstream!
Češi chtějí přírodu raději jako park než divočinu
Do jakého lesa chodí Češi rádi na houby a co si myslí o lesnících? Jaká krajina nejvíce lahodí jejich oku a jaká je naopak zneklidňuje? A jak vnímá česká veřejnost environmentální a klimatické problémy? Jana Stachová a Daniel Čermák ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR se dlouhodobě zabývají vnímáním krajiny, lesů, stromů a půdy v české společnosti v kontextu klimatické krize. O nejzajímavější zjištění svého výzkumu se s námi podělili v novém dílu podcastu Na rozcestí.
Podcastová série Na rozcestí vzniká v rámci výzkumného programu Identity ve světě válek a krizí, který financuje AV ČR v rámci Strategie AV 21. Do podcastu zveme sociální vědkyně a vědce, kteří se ve své práci věnují aktuálním tématům globalizujícího se světa.
Pátou kolonu nemá v Česku jen Putin, ale také Donald Trump
Čeští politici fandí Trumpovi. Možná neví, na jakém kontinentu Česko leží a čí zájmy mají hájit. Nového ultrapravicového prezidenta, který plánuje demontovat právní stát, obdivují zástupci stran, které se ohání demokracií a směřováním na Západ. Mohli bychom jim říkat třeba dezoláti.
Máte rádi pořad Všichni tady umřeme? Podpořte vznik dalších dílů:
https://denikalarm.cz/podporte-alarm/
Trumpovi nevyhrály volby hodnoty, ale brutální třídní rozdíly
USA po vítězství republikánského kandidáta vstupují do nové éry, v níž se liberalismus definitivně dostává do defenzivy. Jaké to bude mít důsledky pro svět? O tom jsme se bavili ve Studiu Alarm. Poválečný geopolitický systém a bezpečnostní strategie Evropy Trumpovým vítězstvím končí. Co bude jeho vítězství znamenat pro konflikt na Ukrajině, potažmo pro Evropskou unii? Jak pomůže dalším pravicovým autoritářům po celém světa a dokáže americká demokracie ustát jeho pokusy o demontáž? A můžeme v současné situaci najít alespoň nějakou naději? O tom všem se v nejnovějším vydání Studia Alarm bavili Jan Bělíček, Standa Biler a Karel Veselý.
Podpořte vznik dalších dílů Studia Alarm:
www.darujme.cz/projekt/1205779
Shánění peněz, ale i boj se stereotypy. Jakým překážkám čelí ženy v zemědělství a potravinářství?
Nepochybně alespoň občas uvažujete o tom, jak a odkud se vaše jídlo dostane až na váš stůl a kdo ho produkuje. Možná máte i svou oblíbenou farmářku, bylinkářku nebo výrobkyni zavařenin a chodíte za ní do prodejny nebo na farmářské trhy.
Téma podnikání žen v agrofood je ale mnohem komplexnější. Proto jsme si do další epizody pozvaly Petru Kubálkovou, zakladatelku organizace Cats to Cats, která do Česka přinesla program EWA (Empowering Women in Agrifood), který je financován skrze iniciativu EIT Food. Ten se jako specifický akcelerátor a inkubátor věnuje podpoře podnikatelek v zemědělsko-potravinářském sektoru.
Tento program je poměrně náročný, takže k účasti v něm musí být ženy skutečně motivované, může se jim to ale dobře vyplatit. Kromě finanční odměny pro vítězky je klíčové zejména vzdělávání, mentorování, koučování a další poradenství. Všechny tyto aktivity pomohou nastartovat, transformovat nebo jinak posunout podnikání a jde o konkrétní způsob, jak alespoň částečně eliminovat některé překážky podnikání u nás.
Na rozdíl od některých žen, které oslovil trend tradwives natolik, že si život na farmě představují jako tiktokový sen, my si iluze o náročnosti této práce neděláme. I tak nás ale překvapilo, s jakými překážkami se ženy setkávají. Nejsou zajímavé pro investory, nedaří se sehnat dostatek půdy, ale bojovat musí i se stereotypními představami o tom, kdo může být farmář nebo třeba vinař.
Tak jako jiné podnikatelky, o kterých jsme mluvily v dřívějších epizodách, mohou narážet i na nedostatek podpory v rodině - to limituje čas, který mohou podnikání věnovat. Zajímavé je také spojení s mateřstvím - řada žen se k zemědělství nebo produkci potravin nebo potravinových doplňků dostala například přes potravinové intolerance svých dětí.
Petra v této epizodě sypala z rukávu jeden inspirativní příběh za druhým a energie, se kterou o ženách v agrifood mluvila, byla vysloveně nakažlivá. Pokud vás toto téma zajímá nebo chcete například načerpat tipy koho podpořit svou etickou spotřebou, můžete zaměřit na Seed Summit, který se koná už 21. listopadu v Praze.
Chcete nás nejen slyšet, ale také mít ve své knihovně?
Kupte si knihu Pay Gap: Kratší konec provazu, kde najdete to nejlepší z našeho podcastu – rozhovory, data, příběhy, právní i kariérní okénka, spoustu tipů a inspirace. Řešíme témata jako slaďování, flexibilia, druhá směna, diskriminace nebo prekérní práce.
https://eshop.denikalarm.cz/pay-gap/
Chcete se s námi setkat naživo?
Přijďte 27. listopadu do Kampusu Hybernská na živé nahrávání podcastu na téma Ženy ženám. Během večera si nejen rozšíříte obzory, ale rozhodně se pobavíte břitkým humorem Šárky i Lucie, autorek tohoto podcastu a zmíněné knihy. Tu si také můžete na akci koupit (pokud už ji doma nemáte) a odnést si ji s autogramem obou autorek.
https://www.facebook.com/events/842009451351398
Stále nás zajímají vaše názory a zkušenosti, ale i dotazy, nejen k tématu dnešní epizody, ale obecně z pracovního života. Dejte nám vědět na sociálních sítích nebo na e-mailu paygap@denikalarm.cz.
Podcast vzniká s podporou české pobočky nadace Friedrich-Ebert-Stiftung.
„Pirátům by pomohlo být znovu víc rebelové. Ve vládě to nešlo,“ říká Adéla Šípová
Pirátská strana bude o víkendu volit své nové vedení a kandidovat bude i Adéla Šípová. Advokátka a od roku 2020 senátorka za kladenský obvod přiznává, že volební výsledky Pirátů v několika volbách za sebou byly chabé a straně by teď určitě pomohlo oprášit dobré věci, ve kterých byli jako strana výjimeční. Zvrátit současný úpadek by také mohlo přihlášení se k pozici politických rebelů, která se nutně vypařila se vstupem Pirátů do vlády. V ní podle Šípové měli Piráti důrazněji prosazovat to, co po nich voliči ve vládním angažmá chtěli.
Fialův plán na vítězství ve volbách: halucinace
Premiér zaplavuje sociální sítě náhodnými výkřiky a poskytuje dlouhé rozhovory z nichž není jasné, zda má ještě nějaký kontakt s realitou. Zatímco podle Fialy jeho vláda splnila prakticky všechny sliby, třetina jeho voličů ani nechce jít k volbám.
Pořiďte si nový román Standy Bilera v předprodeji na Donio:
https://donio.cz/nejkrasnejsi-mesto-na-zemi
Kauza kolem amerického historika Muehlenbecka. Je česká věda ve světě v podřadném postavení?
Česká historická obec žije kauzou kolem amerického historika Phillipa Muehlenbecka. Ten ve své oceňované knize Czechoslovakia in Africa 1945 - 1968 vycházel z předchozí publikovaných prací na totožné téma od českých historiků Petra Zídka a Karla Siebera. Na tuto skutečnost upozornil v akademickém časopise Soudobé dějiny historik Mikuláš Pešta. Celá kauza otevírá hned řadu otázek. Do jaké míry je česká a východoevropská humanitní věda v podřadném postavení oproti Západu? Mají se čeští akademici víc zapojovat do debat a dění v zahraničí, nebo by se měli soustředit na kultivaci českého vědeckého a společenského prostředí? V jakém stavu je česká humanitní věda? A co je vůbec plagiát? V novém dílu podcastu Dějiny bez konce jsme se o těchto a dalších otázkách pobavili s historikem Mikulášem Peštou z Ústavu světových dějin FF UK.
Playlist:
🤔 Tipy a novinky
6:13- 16:37
📚 Rosamund Johnston - The Red Tape: Radio and Politics in Czechoslovakia, 1945-1969
📚 Miroslav Hroch - Nebyl jen národ
📚 Miroslav Hroch - Jak jsem to tenkrát viděl
📚 Angelo Del Boca - As Cruel As Anyone Else
Hlavní téma
16:44 - 1:13:17
🧠 Jaký je stav české a východoevropské humanitní vědy v porovnání se Západem?
Co si přečíst k tématu?
Mikuláš Pešta - On Asymmetries of Scholarship and the Subalternity of Scholars from East-Central Europe. The Case of Philip Muehlenbeck’s Czechoslovakia in Africa
Phillip Muehlenbeck - Czechoslovakia in Africa 1945 - 1968
Petr Zídek, Karel Sieber - Československo a subsaharská Afrika v letech 1948 - 1989
Líbil se vám tento díl? Podpořte vznik dalších dílů podcastu
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
Zelení si volí nové vedení. Zachrání je příklon k liberálům, nebo k levicové politice?
Po debaklu v krajských volbách spolupředsedové Magdalena Davis a Michal Berg odstoupili z vedení Zelených. Na sobotním sjezdu si strana zvolí nové předsednictvo. Proč jsou Zelení v takové kondici a co můžeme očekávat od kandidátů na pozici předsedů? V novém Studiu Alarm o tom diskutují Magdalena Dušková, Ester Klimecká a Jan Bělíček.
Podpořte vznik dalších dílů Studia Alarm:
www.darujme.cz/projekt/1205779
Pořiďte si nový román Standy Bilera v předprodeji na Donio:
donio.cz/nejkrasnejsi-mesto-na-zemi
Rap jako terapie. Anki na nové desce ukazuje záda českému rapu
Na své třetí studiové desce I Want To Feel Safe rekapituluje pražský rapper Anki na prahu čtvrté dekády svůj dosavadní život a vzkazuje, že od téhle chvíle už chce být jen šťastný a v bezpečí. Ke spokojenosti a vyrovnanosti ale vede dlouhá cesta, která nemůže obejít vyrovnávání se s traumaty minulosti. Místo rochnění si v temných vzpomínkách, ale Anki na nové desce hledá cestu ven na světlo.
V rubrice Co nás sere otevíráme odpudivou kauzu P Diddyho, která naznačuje, že co se týče mocenských hierarchií a sexuálního zneužívání, je v hudebním průmyslu něco hodně zkaženého. Naštvalo nás také převzetí nezávislého vydavatelství PIAS Group nadnárodní společností Universal a smutníme nad skvělým hudebníkem Vojtěchem Havlem, který zemřel ve věku 62 let. Nechybí ani trojice hitových jednohubek, doporučení na aktuální desky a výhled na chystané listopadové koncerty a novinky. Ochuzeni ale nebudete ani o novinky o kočkách nebo rajčatech.
Playlist:
Anki – I Want To Feel Safe
Alan Sparhawk – White Roses My God
Porridge Radio – Clouds in the Sky, They Will Always Be There for Me
Fountaines D.C. – Romance
Mat213 – Nesu oheň
Otha – Club 20
Nala Sinephro – Endlessness
jednohubky:
Venktovka – Cali/Opium
FKA Twigs – Eusexual
Coco & Clair Clair – My Girl