Ve vatě
Epizoda 5721. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Aktivní versus pasivní investování. Jak namíchat správnou strategii?

Pro většinu lidí je moudřejší nechat peníze pracovat v pasivních indexových fondech. Ty mají totiž za posledních 15 let lepší výsledky než aktivní správci fondů. Podle Daniela Gladiše se ale teď, když trh klesá, situace otáčí.

32:15

Ve vatě

Vydává: Seznam Zprávy

Podcast novinářky Markéty Bidrmanové a jejích hostů z řad investorů a odborníků. Poslechněte si konkrétní rady na téma investic, inflace, úvěrů nebo hypoték. Finanční „kápezetka“ pro všechny, kterým nejsou peníze ukradené. Nový díl každý čtvrtek na Seznam Zprávách.

Web

Epizoda 74Včera 36:21

Stroukal: Peníze nikde 40 let ležet nenechám. Bojím se chamtivých politiků

Český státní dluh dělá 2 biliony 895 miliard korun. Skoro tři biliony. Trojka a za ní dvanáct nul. Maďarsko a Polsko své dluhy zalepili úsporami od občanů. Podle ekonoma Dominika Stroukala státní dluh nakonec zaplatí drobní střadatelé.

Epizoda 73Před týdnem 37:07

Skousněte drahou hypotéku. Byty zlevnily i o milion

Panelákový 2+1 v Olomouci zlevnil za půl roku o 800 tisíc, stometrový mezonet s terasou za Prahou o víc než milion. Hypoteční expert Libor Ostatek říká, že drahým hypotékám navzdory vyjde byt se slevou líp než v době laciných úvěrů.

Epizoda 72Před 2 týdny 29:53

Dluhopisy firem jsou jako minové pole. Pozor, komu půjčujete

Češi – v úprku před inflací – brousí kolem dluhopisů firem. Průměrný výnos aktuálně kolem 9 procent vypadá lákavě, známé jméno na obligaci ale není záruka, že peníze dostanete zpět, varuje investor Lubor Žalman.

Epizoda 71Před 3 týdny 32:49

Kam investovat v roce 2023? Banky nezklamou, technologie nechte spát

Až na dveře zaťuká recese, centrální banky nás patrně zase zasypou penězi a i trhy budou profitovat, domnívá se ekonom Dominik Stroukal. Nejlepší investice jsou podle něj ty do bank, technologické akcie by zatím nechal spát.

Epizoda 70Před 3 týdny 33:56

Speciál: Práce v roce 2023. Jak si říci o vyšší plat?

Firmy sice nyní nabírají až o pětinu méně lidí než loni, velké propouštění ale není na obzoru. Mzdy i letos dál mírně porostou, zhruba o 6 až 9 %, odhaduje analytik LMC Tomáš Ervín Dombrovský. Inflaci tak ale ani letos nedohoní.

Epizoda 695. leden 2023 29:31

Jak si vybrat akcie krok za krokem

Akcie loni přišly až o pětinu své hodnoty. Popadané tituly lákají investory k nákupu. O 20 % klesl index S&P 500, sdružující pětistovku největších amerických firem. Tesla a Meta spadly o 60 %. ČEZ na konci roku mínus 7%.

Epizoda 6730. prosinec 2022 19:38

Deset knih, které vám pomůžou lépe zacházet s penězi

Experti Daniel Gladiš, Lubor Žalman, Dominik Stroukal a Daniel Gladiš a autorka podcastu Ve vatě Markéta Bidrmanová doporučují deset knižních titulů, které vám pomůžou nejen lépe investovat, ale i porozumět financím. Ve výběru najdete publikace bývalých traderů, bankéřů, vědců i vizionářů.

Epizoda 6829. prosinec 2022 34:28

Nejlepší rok na koupi bytu přichází

Zatímco loni prodeje nemovitostí trhaly rekordy, letos v létě jako když utne. Ceny bytů tak konečně začaly padat. Prodejci je letos nabízejí v průměru o sedm procent laciněji než loni, říká hypoteční expert Libor Ostatek.

Epizoda 6622. prosinec 2022 33:05

Úroky na „spořácích“ jsou na maximu. Na inflaci ale nestačí

Trvalo měsíce, než banky zareagovaly na vyšší cenu peněz a odměnily vkladatele vyššími úroky. Podle exbankéře Lubora Žalmana ale vysoké úročení vkladů na spořicích účtech dlouho nevydrží.

Epizoda 6420. prosinec 2022 17:27

Speciál – Na co myslet při vybírání fotovoltaiky pro váš dům

Investice do fotovoltaické elektrárny se navzdory vysokým pořizovacím nákladům vyplatí. Komu se ale opravdu vyplatí? To a více vysvětluje Lukáš Papež, který má na starosti instalace ve společnosti Woltair.