- Podcasty
- Akcent

Poslechněte si podcast: Pražské jaro začíná. Tepláky a kšiltovku nechte doma, chce to respekt, říkají odbornice
Saša Michailidis se ptá odbornice na společenské chování Ivy Pluháčkové a osobní stylistky Petry Kasalové. Mezinárodní hudební festival Pražské jaro je tu. Tentokrát se nebudeme věnovat programu, ale etiketě. Jsou ještě vůbec nějaká pravidla, jak se obléct a jak se chovat na koncertech klasické hudby? Jak se proměňují pravidla společenského chování právě na takových akcích?
Akcent
Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Trump jako zachránce Hollywoodu? Clo vyvolalo zmatek, díky němu se už ale mluví o daňových úlevách
Saša Michailidis se ptá publicistky Veroniky Bednářové a filmové kritičky, historičky Jindřišky Bláhové z časopisu Respekt. Začal nejslavnější filmový festival v Cannes. Jedním z témat neplánovaně bude i stoprocentní clo na veškeré filmy vyrobené mimo Spojené státy, což je opatření, které chce zavést prezident USA Donald Trump. Oznámil to minulý týden. Jak reagoval Hollywood? Co by to pro něj znamenalo? A jak by mohla americká cla ovlivnit evropský a český filmový trh?
Výběr týdne: Jindřich Polák a Stanislav Kolíbal 100, Osobnosti mladé české fotografie
Saša Michailidis se ptá hostů na tvorbu režiséra Pana Tau či Chobotniček Jindřicha Poláka, který se narodil před sto lety. Stanislav Kolíbal, jedna z nejvýraznějších postav českého poválečného umění, slaví svých sto let výstavou v Museu Kampa. A jak vidí současnou profesionální fotku Osobnosti mladé české fotografie za loňský rok?
Stanislav Kolíbal 100: stylový chameleon, který geometrií zprostředkovává emoci
Saša Michailidis se ptá syna umělce Stanislava Kolíbala, architekta Pavla Kolíbala, a šéfkurátora Musea Kampa Jana Skřivánka. Stanislav Kolíbal letos oslaví 100 let. Sochař, scénograf, autor kreseb, ilustrací a instalací, jedna z nejvýraznějších postav českého poválečného umění. V pražském Museu Kampa bude minimálně do února 2026 průběžně obměňovaná výstava. Co uvidíme? A co z Kolíbalovy tvorby nejvíce oceňujeme?
Dobrá fotka má auru, vnitřně vás zasáhne. A je fajn tvořit s nadhledem, říkají mladé foto osobnosti
Saša Michailidis se ptá Osobností mladé české fotografie za rok 2024 Violy Hertelové, Jakuba Pavlíka a Marka Kolihy. Jak právě ocenění Osobnost mladé české fotografie do 30 let může pomoci ke zviditelnění v oboru? Kam směřuje česká profesionální fotka? A jak tento vývoj ovlivňuje mladá generace?
Jindřich Polák 100: režisér Nebeských jezdců či Pana Tau řemeslo odkoukal a uměl sehnat peníze
Saša Michailidis se ptá dcery režiséra a scenáristy Jindřicha Poláka Kateřiny Polákové a publicisty, kritika Jana Lukeše. Ikarie XB 1, Nebeští jezdci, Návštěvníci, Pan Tau, Lucie, postrach ulice, Chobotnice z II. patra... Připomínáme si 100 let od narození Jindřicha Poláka. Vedle Miloše Formana je naším světově nejúspěšnějším režisérem, filmoví historici o něm ale vedou jen útlou složku. Jak to?
Jsme drsní a snažíme se studenty designu připravit na tvrdou realitu, říká pedagog UMPRUM
Saša Michailidis se ptá grafické designérky Barbory Kramné a vedoucího Ateliéru průmyslového designu na UMPRUM, designéra Ivana Dlabače. Od roku 2008 se vypisuje mezinárodní soutěž Národní cena za studentský design. Poslední vítězkou hlavní kategorie je Barbora Kramná, absolventka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity. Jak se vychovávají tuzemští talenti v oboru designu? Jaké podmínky mají během studia a posléze možnosti uplatnění v praxi?
Strach z videoher je ve škole velký. I ty ale do audiovizuální výchovy patří, říká její zastánce
Saša Michailidis se ptá se Filipa Kršiaka, předsedy spolku krutón, který založil Audiovizuální HUB v pražském Kině Kavalírka, a zástupce ředitele, pedagoga Gymnázia Nad Kavalírkou Jana Nováka. Kino Kavalírka spustilo Audiovizuální HUB, který má pomoci učitelům i studujícím pochopit svět obrazů, videoher a krátkých filmů. Jak se vyznat v současné záplavě audiovizuálního obsahu? A jak se daří prosazovat audiovizuální výchovu ve školách?
Skibidi, trululu… Mladí jsou kreativní, chválí jazykovědkyně. Ale nerozumí učitelům, říká pedagog
Saša Michailidis felí s učitelem ZŠ Cerhovice Jiřím Kostečkou a Michaelou Liškovou z Ústavu pro jazyk český AV ČR. Víte, co znamená houně, dlít, jho? A říkají vám něco slova skibidi, rizz, bestie, ohio nebo zkratky LOL, WTF, OMG? Slovník se dnes mění tak rychle, že osmnáctiletí nerozumí třináctiletým. Často slýcháme o úpadku znalosti a používání češtiny. Jak komunikace dětí a teenagerů ovlivňuje výuku? Proč je proměna jazyka nevyhnutelná? A jak toho pozitivně využít?
Výběr týdne: kultura na Pražském hradě, AI v muzeu, za udržitelnou zeleň ve městech
Saša Michailidis se ptá hostů na to, jaké kulturní vyžití nabízí za poslední dva roky, kdy je ve funkci prezidenta Petr Pavel, areál Pražského hradu. I muzea si zvykají na umělou inteligenci. AI promění profesi kurátora i badatele, průvodce a kustody ale nenahradí. Jak uvažovat o vegetaci neboli zeleni ve městech? Proč se města neobejdou bez krajinářských architektů?