- Podcasty
- Akcent

Poslechněte si podcast: Jindřich Polák 100: režisér Nebeských jezdců či Pana Tau řemeslo odkoukal a uměl sehnat peníze
Saša Michailidis se ptá dcery režiséra a scenáristy Jindřicha Poláka Kateřiny Polákové a publicisty, kritika Jana Lukeše. Ikarie XB 1, Nebeští jezdci, Návštěvníci, Pan Tau, Lucie, postrach ulice, Chobotnice z II. patra... Připomínáme si 100 let od narození Jindřicha Poláka. Vedle Miloše Formana je naším světově nejúspěšnějším režisérem, filmoví historici o něm ale vedou jen útlou složku. Jak to?
Akcent
Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Dobrá fotka má auru, vnitřně vás zasáhne. A je fajn tvořit s nadhledem, říkají mladé foto osobnosti
Saša Michailidis se ptá Osobností mladé české fotografie za rok 2024 Violy Hertelové, Jakuba Pavlíka a Marka Kolihy. Jak právě ocenění Osobnost mladé české fotografie do 30 let může pomoci ke zviditelnění v oboru? Kam směřuje česká profesionální fotka? A jak tento vývoj ovlivňuje mladá generace?
Jsme drsní a snažíme se studenty designu připravit na tvrdou realitu, říká pedagog UMPRUM
Saša Michailidis se ptá grafické designérky Barbory Kramné a vedoucího Ateliéru průmyslového designu na UMPRUM, designéra Ivana Dlabače. Od roku 2008 se vypisuje mezinárodní soutěž Národní cena za studentský design. Poslední vítězkou hlavní kategorie je Barbora Kramná, absolventka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity. Jak se vychovávají tuzemští talenti v oboru designu? Jaké podmínky mají během studia a posléze možnosti uplatnění v praxi?
Strach z videoher je ve škole velký. I ty ale do audiovizuální výchovy patří, říká její zastánce
Saša Michailidis se ptá se Filipa Kršiaka, předsedy spolku krutón, který založil Audiovizuální HUB v pražském Kině Kavalírka, a zástupce ředitele, pedagoga Gymnázia Nad Kavalírkou Jana Nováka. Kino Kavalírka spustilo Audiovizuální HUB, který má pomoci učitelům i studujícím pochopit svět obrazů, videoher a krátkých filmů. Jak se vyznat v současné záplavě audiovizuálního obsahu? A jak se daří prosazovat audiovizuální výchovu ve školách?
Skibidi, trululu… Mladí jsou kreativní, chválí jazykovědkyně. Ale nerozumí učitelům, říká pedagog
Saša Michailidis felí s učitelem ZŠ Cerhovice Jiřím Kostečkou a Michaelou Liškovou z Ústavu pro jazyk český AV ČR. Víte, co znamená houně, dlít, jho? A říkají vám něco slova skibidi, rizz, bestie, ohio nebo zkratky LOL, WTF, OMG? Slovník se dnes mění tak rychle, že osmnáctiletí nerozumí třináctiletým. Často slýcháme o úpadku znalosti a používání češtiny. Jak komunikace dětí a teenagerů ovlivňuje výuku? Proč je proměna jazyka nevyhnutelná? A jak toho pozitivně využít?
Výběr týdne: kultura na Pražském hradě, AI v muzeu, za udržitelnou zeleň ve městech
Saša Michailidis se ptá hostů na to, jaké kulturní vyžití nabízí za poslední dva roky, kdy je ve funkci prezidenta Petr Pavel, areál Pražského hradu. I muzea si zvykají na umělou inteligenci. AI promění profesi kurátora i badatele, průvodce a kustody ale nenahradí. Jak uvažovat o vegetaci neboli zeleni ve městech? Proč se města neobejdou bez krajinářských architektů?
Zeleň navrhujme udržitelně. Nespoléhejme na firmy, které nabízí nejnižší cenu, říká architektka
Saša Michailidis se ptá vedoucí oddělení kanceláře architekta města Ústí nad Labem Barbory Havrlové a městského architekta Kuřimi a krajinářského architekta z Velkého Meziříčí Petra Veličky. Zeleň ve městech: někde ustupuje nové výstavbě, výjimečné nejsou ani spory mezi vedením měst a městských částí s odborníky na zeleň či památkáři. Nedávno jsme sledovali spor o lípy u Letohrádku Královny Anny v Praze. Proč města potřebují krajinářské architekty?
Umělá inteligence bude lepší badatel, ale kustodi nevyhynou, říkají šéfové muzeí
Saša Michailidis se ptá ředitele Muzea Prahy Iva Macka a ředitele Vlastivědného muzea v Olomouci Jakuba Ráliše. Muzeum Prahy založilo první Metodické centrum pro implementaci umělé inteligence do muzejního prostředí v Evropě. Jaké jsou plány a cíle takového centra? Jaké zkušenosti už mají tuzemská muzea s umělou inteligencí? Jak promění AI muzejnické profese?
Kultura na Pražském hradě připomíná smíšené zboží vs. už se nemáme za co stydět
Saša Michailidis se ptá ředitele Správy Pražského hradu Pavla Vyhnánka a kurátorky, výtvarné publicistky Lenky Lindaurové. Už přes dva roky je prezidentem ČR Petr Pavel. A možná jsme čekali, že symbolické i skutečné otevření Pražského hradu bude probíhat rychlejším tempem. Jak může tato nejvýznamnější národní kulturní a historická památka ožít kulturou? Co tomu brání? A jak mít zase důvod a chuť jít na Pražský hrad?
Výběr týdne: městské lanovky, dětská muzea dnes, AI v reklamě
Saša Michailidis se ptá hostů, jaký smysl mají lanovky ve městech a evropských metropolích. Jak se dělá moderní muzeum či galerie pro děti a mládež? Jak umělá inteligence ovlivňuje práci v reklamních agenturách?