Akcent
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Knihovny a divadla jsou nejdál ve sběru dat v kultuře. Hudba pokulhává, odhalil covid

Saša Michailidis se ptá Milana Dedery z Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) a Jakuba Grosmana z VŠE v Praze. Je pět let od začátku covidu. Návštěvnost divadel, koncertních síní a kinosálů ještě v roce 2023 nedosahovala hodnot předcovidového roku 2019. Vyplývá to z posledních dostupných dat NIPOS a Unie filmových distributorů. Jak a proč se taková data sbírají?

25:24

Akcent

Vydává: Český rozhlas

Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách. 

Web

Před dvěma dny 27:00

Reprák, televize… Dobrý zvuk i obraz nemusí stát statisíce, bacha na marketingové chytáky

Saša Michailidis se ptá technologického editora Hospodářských novin Otakara Schöna a šéfredaktora webu Hifimánie Jana Friče. Máte rádi hudbu nebo filmy a seriály. A přemýšlíte, jaký reprák, projektor, TV nebo soundbar si pořídíte, aby byl zážitek ultimátní. A tohle přemýšlení není jednoduché, protože v globálním světě je možné vše: třeba reproduktor za cenu oběda i bytu 2+kk v Praze. Jak se neztratit v technologickém pojmosloví a neskočit na lep marketingovým vějičkám?

Před třemi dny 24:43

Koordinátorka intimity na place nezdržuje. Díky ní jsem při natáčení kreativnější, říká herečka

Saša Michailidis se ptá koordinátorky intimity Jany Neustupové a herečky Alžběty Malé. Profese kaskadéra je ve filmu a televizi zaběhlá, nikdo už nenutí herečky a herce dělat nebezpečné záběry. Ale jak častá je přítomnost koordinátorky či koordinátora intimity na place, tedy profesionálů, kteří by se měli postarat o to, aby se herci cítili při natáčení intimních scén komfortně a v bezpečí? Jak toho docílit? Jak vypadá komunikace?

Před čtyřmi dny 26:33

Busking způsoboval osypky. To už jsme překonali, říká za pouliční umění šéf organizace Nerudný fest

Saša Michailidis se ptá ředitele odboru kultury a cestovního ruchu na Magistrátu hl. m. Prahy Jiřího Sulženka a Jana Gregara, ředitele neziskové organizace Nerudný fest, která pořádá mj pouliční festival Praha žije hudbou. S pandemií covidu se proměnily podmínky v kultuře, umělkyně a umělci vyšli do ulic, myšleno tak, že častěji začali vystupovat ve veřejném prostoru. Jaká jsou pravidla buskingu v Praze a Jak najít kompromis mezi úřady a pouličními umělci?

Před týdnem 25:52

Výběr týdne: Mnichov 1972 a etika médií, Mucha globální značkou, filmová hudba, Jules Verne

Saša Michailidis se ptá hostů na film Mnichov 1972, který je v českých kinech. Drama pojednává o teroristickém činu na tehdejších olympijských hrách. Jaká etická dilemata řeší novináři, když informují o tragických událostech? Alfons Mucha má v Praze další muzeum, jak s umělcem pracujeme jako s globální značkou? Co se líbí na koncertech filmové hudby? Jules Verne aneb proč ještě dnes číst jeho dobrodružné romány z 19. století?

Před týdnem 27:34

Jules Verne: když základem je cesta, ne cíl. A dobří hrdinové vítězí

Saša Michailidis se ptá novináře a specialisty na Julese Verna Lukáše Doubravy a komiksového kreslíře Petra Kopla. Byl jedním z průkopníků vědeckofantastického žánru, dokázal spojit dobrodružství s vědeckými a technologickými vizemi. Jeho dílo ovlivnilo nejen literaturu, ale i vědu, techniku a kulturu. Francouzský spisovatel Jules Verne zemřel před 120 lety. Dle některých otec sci-fi. Byl jím ale opravdu? Dokáže jeho dílo okouzlit i dnes?

Před týdnem 24:19

Film Mnichov 1972: tehdejší dilemata novinářů nemáme vyřešená ani dnes, říká etik médií

Saša Michailidis se ptá Jana Motala z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a filmového recenzenta, autora podcastu Hodný, zlý a kritický Kamila Fily. V českých kinech je film Mnichov 1972. Drama se vrací k únosu izraelských sportovců na mnichovských OH. Sleduje dramatické události pohledem členů TV stanice ABC Sports, kteří jako první v dějinách pokrývali živě obrazem teroristický čin.

Před týdnem 26:03

Mucha má v centru Prahy dvě muzea. Propagujme umělce jednotně, je to značka, říká publicistka

Saša Michailidis se ptá kurátorky, výtvarné publicistky Lenky Lindaurové a teoretika umění, spolupracovníka Vltavy Matěje Forejta. V Panské ulici v Praze funguje od roku 1998 Muchovo muzeum věnované umělci Alfonsu Muchovi. Nedaleko v rekonstruovaném paláci Savarin je teď pár týdnů otevřené Mucha museum. Toto muzeum podporuje Nadace Mucha a Muchova rodina. Jak je tam umělec prezentován? A jak se s Muchou pracuje jako s globální značkou?

Před týdnem 26:49

Mistři filmové hudby: pro koncerty si vozíme nástroje i z Ameriky, říká šéf Filmharmonie

Saša Michailidis se ptá dirigenta, skladatele Jana Kučery a ředitele, dramaturga Filmharmonie Matěje Lehára. 27. března od 19:30 zazní v pražském Obecním domě slavné filmové melodie. Na koncertě Mistři filmové hudby dojde v podání SOČR na ukázky z československých snímků jako Spalovač mrtvol, Malá mořská víla, Ostře sledované vlaky či Krakonoš a lyžníci... Nakolik populární jsou koncerty filmové hudby u nás? Jak náročné je připravit se na provedení hollywoodské produkce?

Před 2 týdny 26:04

Výběr týdne: show zvaná Český lev, dechovka žije, kultura po covidu, Peter Brook 100

Saša Michailidis se ptá hostů, co obnáší příprava předávání filmových cen Český lev. S odchodem nekorunovaného krále dechovky Josefa Zímy se nabízí otázka, jakou pozici má dechová hudba dnes. Jak českou kulturu proměnil covid? Připomínáme si 100. výročí narození režiséra a scenáristy Petera Brooka, jak silnou stopu zanechal na divadle?