- Podcasty
- Český rozhlas - Umění a kultura

Poslechněte si podcast: Akcent: Zdeněk Burian 120: kreslil indiány a slony, mimo Evropu se ale nikdy nepodíval
Saša Michailidis se ptá odborníka na Zdeňka Buriana Rostislava Walicy a Ondřeje Müllera ze společnosti Albatros Media. Lovci mamutů, Vinnetou, Dva roky prázdnin, Knihy džunglí... Tyto knihy máme spojené se jménem ilustrátora Zdeňka Buriana. Letos v únoru jsme si připomněli 120 let od jeho narození, 1. července 1981 Zdeněk Burian zemřel. Co je tak výjimečného na tvorbě tohoto malíře a ilustrátora pravěku? Repríza z 11. 2. 2025.
Český rozhlas - Umění a kultura
Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.
Knížky Plus: Jaké byly začátky české filmové scénáristiky?
O tom je nová kniha Jana Trnky Psát pro film. Dobrý scénář a scénárista 20. - 50. let - na co přesně se ve své knize soustředil? V recenzní části se mimo jiné podíváme na sicilský detektivní román Černý písek od Cristiny Cassar Scaliové. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.
Kultura Plus: Sbírka ilustrací pro děti, kterou před několika lety koupilo město Český Krumlov za milion eur od soukromého majitele, se přestěhovala z českokrumlovských klášterů do budovy Mincovny na druhém nádvoří tamního zámku
Vznikl tam Palác ilustrace. Autorka týdeníku Kultura Plus Michaela Vetešková pozvala do vysílání ředitele Paláce ilustrace Ivo Janouška.
Úžasné životy: Ota Pavel podle Slávky Kopecké
Spisovatel Ota Pavel se zapsal do srdcí mnoha čtenářů a také rozhlasových posluchačů. Nejen, že je autorem slavných titulů, jako třeba Zlatí úhoři, Povedený tatínek a já nebo Smrt krásných srnců, ale byl také rozhlasovým sportovním reportérem. Jak osobní setkání s Otou Pavlem ovlivnilo spisovatelku Slávku Kopeckou a jaká poučení si do své vlastní tvorby odnesla? Spojoval je Buštěhrad u Kladna. Místo, kde oba prožili dětství a mládí.
Akcent: Bojím se, co uvidím a uslyším, ale klasice ve filmu fandím, říká šéf České filharmonie
Saša Michailidis se ptá generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka a uměleckého ředitele MFF KV Karla Ocha. Dnes začíná karlovarský filmový festival. Můžete si teď připomenout Akcent vysílaný živě z loňských podzimních Variací, které program přehlídky doplňují. Téma? Vážná hudba ve filmu, neboli jak využít, ale nezneužít klasiku. Repríza z 22. 11. 2024.
Akcent: Soukromých památek přibývá. Stále ale taháme za kratší provaz, říká majitel zámku
Saša Michailidis se ptá generální ředitelky NPÚ Naděždy Goryczkové a prezidenta Asociace majitelů hradů a zámků Michala Farníka. Šestnáct nových objektů přijala Asociace majitelů hradů a zámků. Co znamená zvyšující se počet soukromých památek? Jak náročná je péče o ně ve srovnání se státními památkami, které jsou ve správě Národního památkového ústavu? Jak mohou spolupracovat? Repríza ze 17. 2. 2025.
Filmové premiéry Pavla Sladkého: Letní filmové hity? V kinech vede F1, Vlny se dočkají milionu diváků
Česká kina nabídnou letos pestrou směs filmů. Jaké české filmy se budou ucházet o pozornost publika? „Je jich celá řada. Kouzlo derby určitě bude usilovat o to, aby dosáhlo na solidní divácká čísla, potom Sbormistr, film o jedné ze zásadních kauz v Česku. Uvidíme, jestli bude fungovat dokument Jarek o Jarkovi Nohavicovi. A závěrem léta přijde potom do kin Karavan, český film, který reprezentoval po dlouhých letech Česko v Cannes,“ přibližuje kritik Pavel Sladký.
Akcent: Peter Brook 100: v první linii herci a dělat divadlo bez podvodu na diváka
Saša Michailidis se ptá divadelní a rozhlasové herečky, režisérky, scenáristky Lídy Engelové a teatrologa, překladatele Martina Pšeničky, který působí na Katedře divadelní vědy FF UK. Letos 21. března jsme si připomněli sto let od narození britského režiséra a scenáristy Petera Brooka, který 2. července 2022 zemřel. Čím byla jeho práce na divadle výjimečná? Repríza z 20. 3. 2025.
Lit: Knihy na deku, do tramvaje i pod hladinu. Letní výběr redakce Radia Wave a podcastu Lit
Slunce, stín, voda - a knížka, do které se začtete. Redakce Radia Wave a moderátoři podcastu Lit doporučují, co si v létě přibalit do batohu, na deku nebo na noční stolek.
Ex libris: Proplétání světů. Karlovarský festival v době studené války
Karlovarský festival funguje už od pádu komunismus jako stálice kulturního života v Česku. Neměl to po revoluci vždycky lehké a jednu dobu mu reálně hrozil zánik. Ale co zůstává dnes mimo odbornou veřejnost zcela ve stínu, je mnohaletá existence největšího českého filmového festivalu v poválečných 45 letech. A právě této etapě se věnuje publikace Proplétání světů. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary v období studené války. Stojí za ním tým kolem Jindřišky Bláhové.