- Podcasty
- Český rozhlas - Umění a kultura

Poslechněte si podcast: Akcent: Staré nádražní budovy ožívají. Praha Bubeneč sází na kulturu i sport, Karviná zahradničí
Saša Michailidis se ptá jednoho ze zachránců nádražní budovy v Praze Bubenči Martina Kontry a Zuzany Klusové ze spolku S.O.S. Karviná, který obnovuje budovu starého nádraží Karviná-Fryštát. Nedávno se velmi řešilo, zda skončí legendární Dejvická nádražka. Měla totiž změnit nájemce a proměnit se v moderní restauraci. Správa železnic nakonec od svého záměru ustoupila. Repríza z 5. 3. 2025.
Český rozhlas - Umění a kultura
Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.
Ex libris: Jiří Ramba: Osudná hra Bedřicha Smetany
Našemu budoucímu slavnému skladateli bylo jedenáct, když jeho život poznamenala klukovina, jejímiž následky až do smrti trpěl. Chirurg Jiří Ramba se na osudový okamžik Smetanova dětství zaměřil nejen z lékařského hlediska, ale pustil se i do historického pátrání, které sepsal do knihy Osudná hra Bedřicha Smetany. Podařilo se mu poodhalit příčiny a důsledky nehody, která nejspíš zapříčinila skladatelovy celoživotní bolesti a také následnou hluchotu. (Vysíláme v repríze.)
Akcent: Streamování hudby nahrává jen superhvězdám. Situace je trudná, říká šéf vydavatelství
Saša Michailidis se ptá Petra Ostrouchova z hudebního vydavatelství Animal Music a Miloše Hrocha z FSV UK, který zkoumá dopady streamingu na hudební trh. Zlaté časy streamovacích platforem – i takto bychom mohli okomentovat čísla za loňský rok na hudebním trhu v Česku. Streaming tvořil totiž už 64 a půl procenta ze všech příjmů tuzemského hudebního průmyslu. Jak se vůbec dnes platí hudebníci a co s tím dělá právě streaming? Repríza ze 7. 4. 2025.
Knížky Plus: "Buď připraven k udání" - tak zní název další knihy dokumentárních povídek spisovatele Miloše Doležala
Nově je uslyšíte i v Radioknize a Miloš Doležal nám přiblíží příběhy udavačů z padesátých let, které v knize i radioknize najdeme. V recenzní části se mimo jiné podíváme na filozoficko-poetické glosy Jana Havlíčka Nenávist k běhu, které se zamýšlejí nad tím, co nás nutí k tomu, abychom si znovu a znovu nazouvali boty a vybíhali ze svých domovů, navzdory bolesti, nepřízni počasí nebo nedostatku času. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.
Kultura Plus: Pražské Národní muzeum poprvé ve své historii připravilo virtuální prohlídku
Ukazuje technologický vývoj za posledních 135 let. Je součástí expozice o lidských dějinách, kde se posadíte do kupé historického vagónu a s virtuálními brýlemi se vypravíte do minulosti. O projektu Kroky pokroku víc uslyšíte v kulturním magazínu Michaely Veteškové.
Úžasné životy: Dana Medřická podle Hynka Bočana
Divadelní, filmová a televizní herečka, ale především noblesní dáma s vytříbeným smyslem pro humor. Excelovala například v představení Kočičí hra nebo Matka Kuráž. Diváci si ji zamilovali i díky seriálům Taková normální rodinka nebo Nemocnice na kraji města. Její zralé herectví ovšem zastavila srdeční příhoda, které v 62 letech podlehla. Na úžasnou ženu v cyklu Úžasné životy zavzpomíná režisér Hynek Bočan.
Akcent: Vstupem do registru můžeme dát najevo, že stojíme o spolupráci se státem, říká umělec
Saša Michailidis se ptá ředitelky odboru umění, knihoven a kreativních odvětví na MK ČR Zuzany Zahradníčkové a divadelního a filmového herce Jiřího Šimka, spoluzakladatele souboru Ufftenživot. Lidé působící v kultuře se mohou ucházet od 1. 7. o status umělce. Registrovaní mohou získat podporu formou stipendia ministerstva kultury na tvůrčí nebo studijní účely. Jak to bude v praxi vypadat? Jaké podmínky musí splnit, aby se do registru mohli hlásit? Repríza z 12. 6. 2025.
Špína: Zvukové pukliny v městské divočině. Na obhlídce pražské Synth library
Projekt, prostor, kolektiv, nebo myšlenka? Tenhle týden jsme se konečně věnovali pražské Synth Library, která existuje už sedmým rokem. Do Špíny za námi dorazila djka a moderátorka Mary C a hudebník a producent Martin Hůla, kteří jsou se Synth Library spjatí už od samotného počátku a společně jsme se bavili o tom, jak SL funguje, kdo tam chodí i jaké syntezátory v SL najdeme.
Čelisti: Čelisti ve Varech: Krotitelé Duchoňů a sbormistři kolonád
Letošní festivalový speciál v sestavě Aleš, Vít, Šárka a Tomáš opět posouval hranice vědění o artovém filmu. Lehce zkoprnělé publikum u rozhlasového Airstreamu se mimo jiné dozvědělo, že ústředním tématem v kinematografii je momentálně protetická noha a odpovědí na tajemnou taoistickou hádanku zní prozaicky: Prd.
Akcent: Po prodeji Supraphonu panují obavy o dostupnost nahrávek. Potřebujeme národní zvukové centrum
Saša Michailidis se ptá členky pracovní skupiny pro přípravu koncepce národního zvukového centra Ivy Horové, Michala Hory z Národní knihovny a také ředitele společnosti ArcoDiva a bývalého ředitele Supraphonu Jiřího Štilce. Supraphon koupilo nadnárodní vydavatelství Sony Music Entertainment. Co teď s rozsáhlým katalogem českého hudebního vydavatelství, který obsahuje nahrávky od popu až po klasickou hudbu? Proč ještě nemáme národní zvukový archiv? Repríza z 30. 1. 2025.