• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Akcent: Skibidi, trululu… Mladí jsou kreativní, chválí jazykovědkyně. Ale nerozumí učitelům, říká pedagog

Saša Michailidis felí s učitelem ZŠ Cerhovice Jiřím Kostečkou a Michaelou Liškovou z Ústavu pro jazyk český AV ČR. Víte, co znamená houně, dlít, jho? A říkají vám něco slova skibidi, rizz, bestie, ohio nebo zkratky LOL, WTF, OMG? Slovník se dnes mění tak rychle, že osmnáctiletí nerozumí třináctiletým. Často slýcháme o úpadku znalosti a používání češtiny. Jak komunikace dětí a teenagerů ovlivňuje výuku? Proč je proměna jazyka nevyhnutelná? A jak toho pozitivně využít?

26:58

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Včera 25:25

Akcent: Strach z videoher je ve škole velký. I ty ale do audiovizuální výchovy patří, říká její zastánce

Saša Michailidis se ptá se Filipa Kršiaka, předsedy spolku krutón, který založil Audiovizuální HUB v pražském Kině Kavalírka, a zástupce ředitele, pedagoga Gymnázia Nad Kavalírkou Jana Nováka. Kino Kavalírka spustilo Audiovizuální HUB, který má pomoci učitelům i studujícím pochopit svět obrazů, videoher a krátkých filmů. Jak se vyznat v současné záplavě audiovizuálního obsahu? A jak se daří prosazovat audiovizuální výchovu ve školách?

Před čtyřmi dny 23:27

Knížky Plus: Magazín novinek pro čtenáře

Před čtyřmi dny 25:43

Kultura Plus: Prestižní filmový festival v Cannes začne za necelý měsíc a v soutěžní sekci bude bojovat český snímek "Karavan"

Česká filharmonie získala prestižní ocenění od BBC Music Magazine a uslyšíte rozhovor s ředitelem hudebního tělesa Davidem Marečkem. A čekají vás také reportáže o nových výstavách v Moravské galerii Brno - včetné té od Marie Tomanové. Kulturní události těchto dní shrne Michaela Vetešková.

Před pěti dny 24:52

Úžasné životy: Meda Mládková podle Ondřeje Kundry

Meda Mládková byla jedna z nejpozoruhodnějších žen, které naše země v moderní historii měla. Podle reportéra Ondřeje Kundry, který o ní napsal knihu, viděla příležitost tam, kde ostatní viděli problém. Dávala smysl života československým umělcům, kteří byli v minulém režimu perzekuováni. Stala se mecenáškou umění, která Praze darovala sbírku obrazů Františka Kupky a založila Museum Kampa.

Před pěti dny 23:47

Akcent: Výběr týdne: kultura na Pražském hradě, AI v muzeu, za udržitelnou zeleň ve městech

Saša Michailidis se ptá hostů na to, jaké kulturní vyžití nabízí za poslední dva roky, kdy je ve funkci prezidenta Petr Pavel, areál Pražského hradu. I muzea si zvykají na umělou inteligenci. AI promění profesi kurátora i badatele, průvodce a kustody ale nenahradí. Jak uvažovat o vegetaci neboli zeleni ve městech? Proč se města neobejdou bez krajinářských architektů?

Před pěti dny 40:31

Bourání: Dům má mít půdu a vejminek. Rodinné bydlení podle architekta Jakuba Loučky

Architekt Jakub Loučka navrhuje malé dřevostavby, ale projektoval také vilu s desítkami pokojů pro rodinu v Pákistánu. Není to zase takový rozdíl, domy prý fungují podobně.

Před pěti dny 58:22

Čelisti: Nachmelení hříšníci. Na festivalu v Olomouci se čepovalo divoké pivo

Jubilejní 60. ročník festivalu populárně vědeckých filmů AFO letos zařadil do programu sekci pivní kultura. U toho Aleš, Vítek a Tomák nemohli chybět a tak vyrazili znesvětit jubileum svou chmelovou osvětou. Pivo hraje prim i v distribuční novince Hříšníci, která nejen díky jeho přítomnosti patří k nejpozoruhodnějším letošním kino titulům.

Před šesti dny 26:08

Akcent: Zeleň navrhujme udržitelně. Nespoléhejme na firmy, které nabízí nejnižší cenu, říká architektka

Saša Michailidis se ptá vedoucí oddělení kanceláře architekta města Ústí nad Labem Barbory Havrlové a městského architekta Kuřimi a krajinářského architekta z Velkého Meziříčí Petra Veličky. Zeleň ve městech: někde ustupuje nové výstavbě, výjimečné nejsou ani spory mezi vedením měst a městských částí s odborníky na zeleň či památkáři. Nedávno jsme sledovali spor o lípy u Letohrádku Královny Anny v Praze. Proč města potřebují krajinářské architekty?

Před šesti dny 04:08

Filmové premiéry Pavla Sladkého: Film S láskou, Vaše Hilde stojí na silných scénách. Čerstvým rodičům ho nedoporučuji, říká Sladký

Německý režisér Andreas Dresen zfilmoval příběh levicové odbojářky Hilde Coppiové popravené v srpnu 1943 nacisty za špionáž a velezradu. Pojmenoval ho slovy, kterými žena uzavřela dopis své matce a synovi – S láskou, Vaše Hilde. „Je to film, který se snaží bez heroizace nahlédnout jak hlavní postavu, tak všechno okolo. Chybí v něm červené vlajky s hákovým křížem a další symboly a gesta pevně spojená s filmy o druhé světové válce,“ popisuje filmový kritik Pavel Sladký.