Akcent
NejnovějšíPřed dvěma dny

Poslechněte si podcast: Výběr týdne: Tina Turner, šlechtici pečující o Santiniho, knihy bez DPH, když se připravuje výstava

Saša Michailidis mluví s hosty o hudební legendě Tině Turner, která zemřela ve věku 83 let. Jak šlechtici a zároveň soukromí majitelé zámků od Santiniho pečují o odkaz svých předků? Zlevní knihy, pokud se opravdu sníží sazba DPH na knihy na nulu? Vermeer, česko-bavorské baroko, Sluneční králové... Co se může zkomplikovat při přípravě mezinárodní výstavy?

25:29

Akcent

Vydává: Český rozhlas

Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách. 

Web

Před třemi dny 25:32

Jedinečná a nezaměnitelná. Simply the Best! Odešla Tina Turner

Saša Michailidis se ptá hudebních publicistů Ondřeje Konráda z Českého rozhlasu a Tomáše S. Polívky. Tina Turner zemřela. Jaké byly přelomové okamžiky a úspěchy v kariéře americko-švýcarské rockové legendy? Jak Tinu Turner vnímali její kolegové v branži? Koho inspirovala? A jak zapůsobila na české fanoušky při svých koncertech v Československu, posléze v Česku?

Před čtyřmi dny 26:08

Přišli z ciziny a v Česku se starají o památky. Stálo to za to, shoduje se šlechta v Akcentu

Saša Michailidis se ptá majitelky zámku Rychnov nad Kněžnou Andrey Kolowrat Krakowské a majitele zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou Francesca Kinského dal Borgo. Dny soukromých hradů a zámků mají letos podtitul Naše historie - vaše dědictví. A letos si také připomínáme 300 let od úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Jak pečují současní majitelé, příslušníci šlechtických rodů, o objekty, které jsou dílem zakladatele barokní gotiky?

Před pěti dny 26:12

Padá exponát, něco si přej. Top výstavu připravujete roky a pak sloupem strhnete jeřáb

Saša Michailidis se ptá historika a kurátora Víta Vlnase z Katolické teologické fakulty UK, který se specializuje na dějiny umění a výtvarné umění 16. až 19. století a produkční z oddělení hlavního manažera expozic Národního muzea Zuzany Krouchalové. V Řeznu probíhá velká výstava o česko-bavorském baroku, v Amsterdamu pomalu končí opěvovaná výstava věnovaná Janu Vermeerovi. Co obnáší připravit takovou mezinárodní expozici?

Před šesti dny 26:15

Zlevní knihy díky nulové sazbě DPH?

Saša Michailidis se ptá generálního ředitele nakladatelství Albatros Media Václava Kadlece a spoluzakladatelky Asociace malých nakladatelů a knihkupců Veroniky Benešové Hudečkové z nakladatelství Verzone. Vláda navrhla snížení sazby DPH na knihy z 10 procent na nulu. Zlevní knihy, pokud takové opatření projde Sněmovnou? Jak by to ovlivnilo knižní trh v Česku?

Před týdnem 26:46

Výběr týdne: jak dál s podcasty, DAMU po Ne!musíš to vydržet, brownfieldy, básně v moderním hávu

Saša Michailidis mluví s hosty o podcastové tvorbě, až do 5. června totiž můžete hlasovat v anketě Podcast roku. Jaké představy o divadelní práci mají letošní absolventi DAMU? Do jejich studia zasáhl covid a iniciativa Ne!musíš to vydržet. Jak se daří ve městech oživovat brownfieldy? Jak moderně prezentovat básně?

Před týdnem 26:17

Nahradí Lucii Výbornou umělá inteligence?

Saša Michailidis se ptá šéfproducentky ČRo Anny Vošalíkové a analytika ČRo Adama Javůrka. Právě dnes si připomínáme sto let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v Československu. A až do 5. června můžete hlasovat v anketě Podcast roku. Jak si vede právě Český rozhlas v podcastové tvorbě? Jak kvalitní obsah veřejnoprávních podcastů promovat?

Před týdnem 25:45

Básnické čtení je přežitek. Budoucnost je bodyart, performance a sound

Saša Michailidis se ptá dramaturga Divadla Oskara Nedbala v Táboře, básníka Libora Staňka a básnířky, literární recenzentky Kláry Krásenské. Jihočeský Tábor ovládnou básně. Od pátku do neděle se tam koná první ročník multižánrového festivalu současné poezie v prostoru s názvem Poezie je. Jak se básnická tvorba prolíná do dalších uměleckých oborů? Jak básně moderně prezentovat?

Před týdnem 25:33

Ne!musíš to vydržet – už dva roky! Jak se studuje na DAMU očima brzkých absolventů

Saša Michailidis se ptá budoucí absolventky oboru režie Kateřiny Volánkové a budoucího absolventa herectví Daniela Tomana. Další akademický rok na DAMU vrcholí. Jaké představy mají končící studenti o své práci? Chystají se na angažmá, nebo to zkusí tzv. na volné noze? Jak se změnila atmosféra na DAMU po iniciativě Ne!musíš to vydržet?

Před týdnem 25:30

Stav veřejných budov v Praze je tristní. O moderní a kvalitní architekturu usilují spíš menší města

Saša Michailidis se ptá historičky a teoretičky architektury Radomíry Sedlákové a architekta Petra Leška, spoluzakladatele ateliéru Projektil architekti. Aktuální festival Open House Praha otevírá jindy nepřístupné budovy veřejnosti. Letos připomene také Karla Pragera, od jehož narození uplyne 100 let. Jak propojovat moderní a současnou architekturu se starší zástavbou? Jak se to daří v českých městech?

Před 2 týdny 26:45

Výběr týdne: Toy Box vs. Mornštajnová, četba na školách, podpora spisovatelů v cizině

Saša Michailidis mluví s hosty o autorském právu a ochraně osobnosti v umění, střet výtvarnice Toy Box a spisovatelky Aleny Mornštajnové o námět knihy Les v domě totiž vyvolal mediální poprask. Podcast Čtenářský deník je opět online, jak učitelé přistupují k doporučené četbě? Koná se Svět knihy a nedávno se české autorky a autoři prezentovali na veletrhu v Lipsku. Co udělat pro jejich větší podporu v zahraničí?