Jak to vidí...
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Advokát a mecenáš Smutný: Sto milionů na svatovítské varhany? Lidé ukázali, že se umí semknout

V pražské katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha se chystá poslední benefiční koncert pro nové varhany. „Jedná se o křídlo, které bylo dokončeno v roce 1929. Dosud nebylo deset let klidu, aby se něco takového podařilo,“ okomentoval na Dvojce mecenáš a advokát Pavel Smutný. Na stavbu varhan přispěli dárci sto miliony korun, k dokončení zbývá vybrat ještě sedm. Moderuje Jan Burda.

26:42

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Před dvěma dny 25:53

Biskup Malý: Šátky a křížky? Nerad bych se dočkal, že náboženské tradice zmizí z veřejného prostoru

Úřady budou moct všem svým zaměstnancům zakázat viditelně nosit náboženské symboly v neutrálním pracovním prostředí. Rozhodl o tom včera Soudní dvůr Evropské unie. Kde jsou hranice náboženské svobody? A jak zacházet s náboženskými symboly na veřejnosti? Světící biskup pražský Václav Malý v audiozáznamu ještě přiblíží, jak se církev staví k ochraně klimatu, a vysvětlí i to, proč jsme nyní svědky další vlny nenávisti vůči Židům.

Před třemi dny 25:59

Analytička Klímová: Nedostatek Česku nehrozí. Embargo na ruskou ropu ale zvýší cenu benzinu a nafty

Pátého prosince skončí výjimka Evropské unie pro Česko na dovoz ropných produktů s ruským původem a začne na ně platit embargo. Co změna přinese? Jsme na to jako stát připraveni, nebo hrozí, že bude pohonných hmot nedostatek? Analytička Jana Klímová v audiozáznamu ještě vysvětlí, co přinese pro občany rozpočet vlády na příští rok, i to, zda jsme se zbavili závislosti na ruském plynu.

Před čtyřmi dny 25:26

Analytik Smetana: Ukrajinská ofenziva stanovených cílů nedosáhla. Boje teď ovlivní mráz a zima

Válka na Ukrajině trvá už 644 dní. V jaké fázi se konflikt téměř dva roky od ruské invaze nachází? Jak průběh bojů ovlivní zimní měsíce? A jak dlouho vydrží jednota Evropy v podpoře této zemi? Vojenský analytik Michal Smetana v audiozáznamu ještě vysvětlí, jaké dopady může mít pro Ukrajinu situace na Blízkém východě, a vyjádří se i k tomu, co by reálně mohlo pro Ukrajinu znamenat, kdyby se do Bílého domu vrátil Donald Trump.

Před pěti dny 27:40

Kardioložka Moťovská: Zásadním momentem pro prevenci nemocí srdce je i to, co si nosíme v hlavě

„Všichni hodně pracujeme, hodně jíme, málo se hýbeme, máme stres. To, jaký má společnost trend práce, trend odpočívání a co si nese z minulých období, je příčinou vysoké úmrtnosti na kardiovaskulární nemoci,“ vysvětluje Zuzana Moťovská, která vede divizi akutní kardiologie v Kardiocentru 3. lékařské fakulty UK a FN Královské Vinohrady v Praze. V čem spatřuje význam ocenění Česká hlava? Jaký zvuk má česká věda ve světě? A proč si váží dnešní mladé generace?

Před šesti dny 25:47

Politoložka Dvořáková: Stávka učitelů? Jde o nastavení systému. Vyloučení asistentů mě šokovalo

K celorepublikové stávce proti krokům vlády, kterou vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů, se přihlásilo 70 % mateřských, základních a středních škol. Jakým vzkazem stávka ve školství je? Opravdu hrozí zhoršení kvality výuky? A proč se učitelé a nepedagogičtí pracovníci nebouřili dříve? Politoložka Vladimíra Dvořáková ještě vysvětlí, jak rozumět chystanému protestu lékařů, a zhodnotí návštěvu slovenského premiéra Roberta Fica v Česku.

Před týdnem 27:37

Tereza Lišková (Knihovny jako průvodkyně 21. stoletím). Proč rozdává diplomy v podobě polštáře?

Podařilo se jí přečíst všechny dětské knížky, které nabízela první knihovna, již navštěvovala? Jaké funkce plní dnešní knihovny a v čem jim pomáhá program Knihovny jako průvodkyně 21. stoletím? Proč nadace v rámci ocenění Bibliotheca inspirans rozdává diplomy v podobě polštáře? Mohou knihovny přispět k posílení digitální gramotnosti? Co spojuje knihovnu materiálů s tradičními knihovnami? Čím ji okouzlila sibiřská tajga? Tráví volno raději s knihou, nebo s malířským plátnem?

Před týdnem 25:20

Jan Pačes: Umíme léčit hodně nemocí. Vedlejším efektem je ale nadužívání léků. Pomohla by koordinace

Velkým problémem současné medicíny je nadužívání léků a špatná koordinace mezi jednotlivými lékaři. Jen v Česku kvůli tomu končí až desetina seniorů v nemocnicích. Jak zabránit tomu, aby pacienti dostávali příliš mnoho léků současně? A proč to v jiných zemích funguje lépe? Genetik Jan Pačes v audiozáznamu ještě představí nový typ genové terapie a zamyslí se nad tím, v čem má rezervy český vzdělanostní systém.

Před týdnem 25:47

Lékařka Holmerová: Přesčasy lékařů jsou jen špička ledovce. Nutná je systémová reforma

Protestní akce lékařů proti špatným pracovním podmínkách stále trvá. Přes 6000 zdravotníků nebude od prosince sloužit přesčasy. Zajištěna bude akutní péče. Ambulantní návštěvy a operace budou odloženy. Potřebuje české zdravotnictví zásadní reformu? Lékařka Iva Holmerová v audiozáznamu ještě vysvětlí, jak velkým problémem je nadužívání léků a špatná koordinace specialistů, i to, jak je naše společnost připravena na dobu, kdy v ní bude žít mnohem více seniorů než dnes.

Před týdnem 30:33

Ekonom Kovanda: Češi se nechávají odírat. Bohatství mizí za kopečky v zahraničí

„Češi získávají v rámci Evropské unie nejmenší část toho, co napracují,“ uvedl Lukáš Kovanda na Dvojce. „Odcházejí stovky miliard v dividendách,“ doplnil hlavní ekonom Trinity Bank v pořadu Jak to vidí… Kam peníze mizí? Změní se v budoucnosti tuzemský trh práce? Přinese realizace vládního konsolidačního balíčku zvýšení inflace a další propad životní úrovně? Moderuje Jan Burda.