Zprávy z jižních Čech
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Adventní tržiště na náměstí v Českých Budějovicích už je otevřené. Hned ho zaplnily stovky lidí

Rozzářené oči dětí, úsměvy při setkání s přáteli, spousta dobrot i možných vánočních dárků. To vše patří k adventním trhům v Českých Budějovicích. Začaly o víkendu na náměstí Přemysla Otakara II. a hned po otevření přilákaly stovky lidí. Osmdesát stánků má novou podobu, poprvé je součástí řemeslná ulička a vánoční pohádkový strom, ale nechybí ani tradiční lákadla jako kluziště a vyhlídkové kolo.

02:07

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:41

S bolavým zubem už v českobudějovické nemocnici nepomohou, pohotovost bude nově na Lidické třídě

Jihočeský kraj od 1. ledna 2024 přesouvá českobudějovickou zubní pohotovost. Již nebude v areálu nemocnice, ale nově ji lidé najdou na Lidické třídě v budově České spořitelny. Měla by nabídnout kvalitnější zázemí a každodenní provoz.

Včera 02:04

Na nedostatečný úklid sněhu si stěžují někteří obyvatelé Budějovic. Podle města už víc dělat nejde

Technické služby v Českých Budějovicích pět dní po kalamitě stále odklízejí sníh z chodníků. Někteří lidé si přitom stěžují na neupravené ulice. Vedení města i technických služeb ale naráží na limitující počet techniky a personálu. Podle nich se dělá maximum možného.

Včera 02:27

Ponorem do ledové řeky Malše podpořili otužilci v Českých Budějovicích Společnost pro ranou péči

Když se rodičům narodí dítě s postižením, je to jako pád do ledové vody. A právě symbolickým ponorem do řeky Malše podpořili otužilci u Malého jezu v Českých Budějovicích Společnost pro ranou péči, která takovým rodinám pomáhá. Na akci s názvem Nebuď srab, namoč se pro ranou péči dorazili studenti zdravotně-sociální fakulty Jihočeské univerzity, ale i další dobrovolníci.

Včera 02:29

Nárůst dopravy a narušení přírody. Obyvatelé Borovan na Budějovicku se obávají chystané těžby živce

Zhruba milion a šest set tisíc tun živce podle průzkumů skrývá bývalý lom v lese nedaleko Dvorce u Třebče na Českobudějovicku. V území na katastru Borovan chce teď těžbu obnovit firma LB Minerals, která ve městě provozuje závod na výrobu dlažby a keramických obkladů. Záměr představila zastupitelům i obyvatelům. Lidé z nejbližšího okolí se obávají hlavně nárůstu dopravy a narušení cenné přírody.

Před dvěma dny 01:49

Velká zásoba rukavic a záchodová prkýnka, která nestudí. To pomáhá zvládat zimu v lesní školce

Venku za každého počasí. To je motto lesních mateřských škol. Jedna taková funguje například ve Větrovech u Tábora. I v teplotách pod bodem mrazu si šestnáct dětí z lesní školky hraje na zahradě a vyráží na výpravy do okolí.

Před dvěma dny 02:27

Na koho nezbyde postel, ten přečká noc na židli. V mrazivých dnech noclehárny přijmou všechny

Venku v mrazu nikoho nenecháme, shodují se vedoucí jihočeských nocleháren. Lidé bez domova je v chladných zimních dnech vyhledávají stále častěji. Zařízení proto musí navyšovat kapacitu. A když není volná postel, nabízí alespoň teplé židle. V noclehárně města Písku k tomu ještě nedošlo, pro všechny potřebné se zatím našla alespoň matrace.

Před třemi dny 02:26

Nechtěné stavitele hrází a dřevorubce mají na svých rybnících novohradští rybáři. Bobry nevidí rádi

Bobři přidělávají rybářům z Nových Hradů na Českobudějovicku starosti a hlavně práci. Zabydleli se na některých rybnících, kde dokáží napáchat škody za desítky tisíc korun ročně. Stopy bobra jsou jasně viditelné třeba u rybníků na Kaplicku.

Před třemi dny 02:51

Na turisty, kteří fotí jejich domy, si zvykli. Vesnice Holašovice je už 25 let na seznamu UNESCO

Holašovice jsou přesně 25 let v UNESCO. Tamní lidová architektura ve stylu selského baroka se dostala na Seznam světového dědictví v japonském Kjótu 5. prosince 1998. Zápis sice přinesl vesničce na Českobudějovicku desetitisíce návštěvníků ročně, ale i spoustu starostí. Po covidu tam navíc přestali jezdit asijští turisté.

Před třemi dny 01:54

Přetíženému viaduktu na Rudolfovské v Českých Budějovicích uleví propojka z Mladého do Srubce

Jihočeský kraj zprovoznil další dvě etapy takzvané Zanádražní komunikace v Českých Budějovicích. Díky nim tak například obyvatelé Srubce projedou do krajského města přes čtvrť Mladé a nebudou muset využívat přetížený viadukt na Rudolfovské. Nová a z větší části čtyřproudá silnice vyšla zhruba na 90 milionů korun.

Před čtyřmi dny 02:57

Šaty inspirované zpěvačkou Madonnou, antikou i Orientem s českou bižuterií jsou k vidění v Třeboni

Téměř 50 modelů předních českých návrhářů doplněných jabloneckou bižuterií vystavuje Zámecká lékárna v Třeboni. Lidé je pohromadě uvidí v Česku úplně poprvé. Šaty na výstavě s názvem Skleněná šatna pocházejí nejenom z Jablonce nad Nisou, ale i dalších podniků a společností. Navrhlo je devatenáct českých návrhářů, mezi nimi například Beata Rajská nebo Josef Ťaptuch.