- Podcasty
- Životy slavných

Poslechněte si podcast: Adolf Hitler z bezdomovce diktátorem. Poslední dny před sebevraždou a konec zvráceného snu
Adolf Hitler spáchal sebevraždu 30. dubna 1945, připraven dobrovolně odejít ze světa byl ale už asi od 23. dubna – v tu dobu už bylo jasné, že konec války je tady a Berlín obklíčený Rudou armádou do pár dní padne. Návrhy na útěk odmítnul. V bunkru pod Říšským kancléřstvím, kde se ukrýval, se osudného dne odehrávalo všechno podle předem dohodnutého scénáře. Hitler trval na tom, že jeho tělo se nesmí nepřátelům dostat do rukou. Po obědě se on a jeho žena Eva Braunová, kterou si den předtím vzal, rozloučili s personálem. Kolem 15:30 byla komorník nalezl v pracovně jejich mrtvá těla. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Životy slavných
Charismatické, odhodlané, výjimečné. Takové byly osobnosti, které měly vliv na vývoj společnosti, historii svých zemí, potažmo celé dějiny. Poznejte životní osudu žen a mužů, kteří měnili svět.Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube kanálu Životy slavných. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Otto von Bismarck: Geniální stratég, kterého se bála celá Evropa
Otto von Bismarck – tvrdý diplomat, politik a první německý kancléř – je dnes některými kruhy považován za nejgeniálnějšího politického stratéga 19. století. Aby ne – agresivní politikou „krví a železem“ se mu podařilo sjednotit Německo. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Ema Destinnová: Česká diva, která okouzlila svět a doma byla obviněna ze špionáže
V roce 1909 americké publikum poprvé slyšelo Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany. O veliký úspěch se zasloužila Ema Destinnová – česká operní pěvkyně, která se ze všech sil snažila v éře Rakouska-Uherska šířit povědomí o českém národu. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Kontroverzní mořeplavec Francis Drake, kterého Anglie milovala a Španělsko nenávidělo
Sir Francis Drake je jedna z velmi kontroverzních historických osobností. Na jedné straně obchodník s otroky a nemilosrdný korzár přepadající španělské lodě a přístavy, na straně druhé skvělý mořeplavec, stratég námořních bitev a objevitel. Tato rozporuplnost je dobře vidět na jeho vnímání v různých zemích: v Anglii je většinově považován za vlastence a hrdinu, ve Španělsku za piráta a vraha. Dokonce i jeho pravděpodobně největší počin – plavba kolem světa v letech 1577-1580 se neobejde bez kontroverzí. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Benjamin Franklin: Muž, který stál u zrodu Spojených států amerických a dokázal zkrotit blesky
Americký politik, novinář, úspěšný podnikatel a vynálezce Benjamin Franklin byl velmi činorodý muž. Kromě toho, že stál u tak bouřlivé události, jako je zrod samostatných USA, byla jeho velkou vášní (nejen) věda. Pomocí experimentu s kovovým klíčem připevněným na létajícího draka ověřil, že blesky jsou výboje elektrické energie. Přestože tento jeho pokus patří mezi ty nejvěhlasnější, Franklin za svůj život přišel s mnoha dalšími, často ještě bizarnějšími vynálezy. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Jak Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler utekli z Osvětimi a řekli světu pravdu o továrnách na smrt
7. dubna 1944 se dvěma odvážným slovenským židům, Alfrédovi Wetzlerovi (25) a Rudolfovi Vrbovi (19) podařilo neskutečné – dokázali zosnovat plán na útěk z koncentračního tábora v Osvětimi, který se jim povedlo i realizovat. Ač se to zdá neuvěřitelné, nedělali to pro sebe, ale pro to, aby podali světu šokující zprávu o existenci nacistických vyhlazovacích táborů a o hrůzách, které se v osvětimské továrně na smrt dějí. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Hannibal Barkas: Kartaginský vojevůdce, který se slony přešel Alpy
Před 2239 lety, 24. června roku 217 před naším letopočtem se u Trasimenského jezera severně od Říma odehrála jedna z největších bitev tzv. druhé punské války mezi Kartágem a Římem. Kartaginský generál Hannibal Barkas tady překvapivým útokem za zálohy úplně zdecimoval třicetitisícovou římskou armádu. A přestože celou válku vyhrál po dlouhých sedmnácti letech bojů Řím, samotný Hannibal se stal pro celé generace jeho obyvatel noční můrou a symbolem do té doby netušeného pocitu ohrožení. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Jak se elektrikář Lech Wałęsa stal polským prezidentem
V prosinci roku 1970 vypukla v Gdaňských loděnicích protirežimní stávka dělníků, která byla brutálně potlačena. O dalších 10 let později proběhla masivní okupační stávka dělníků, kteří zde založili první nezávislou odborovou organizaci ve východním bloku s názvem Solidarita. Vůdčí postavou se stal Lech Wałęsa. Tehdy 36letého elektrikáře, který se od začátku postavil do čela protestů, vynesou následující události do pozice, jakou si zřejmě nedokázal představit ani v těch nejfantastičtějších snech. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Josef II. Neoblomný reformátor, který navzdory dobrým úmyslům neuspěl
Císař Josef II. (1741–1790), nejstarší syn Marie Terezie, jehož desetiletá doba panování se nazývá josefinismus nebo osvícenský absolutismus, vydává převratné reformy a výnosy jak na běžícím pásu – často měly za následek dalekosáhlé kulturně-politické a sociální změny. Tolerančním patentem uvolnil náboženské poměry v zemi (které od porážky na Bílé hoře připomínaly katolickou diktaturu) nebo jiným výnosem zrušil nevolnictví (což pro změnu ovlivnilo demografii země, odstartovalo průmyslovou revoluci i dobu národního obrození). ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Bohémský život Jaroslava Haška, autora nejpřekládanější české knihy
15. března 1921 začaly sešitově vycházet Osudy dobrého vojáka Švejka. Životní dílo Jaroslava Haška ale původně mělo problém s distribucí a prodejem. Svazky si rozebírali štamgasti v hospodách a na žádný veliký úspěch to tenkrát v březnu roku 1921 nevypadalo. Dnes jde však o zřejmě nejpřekládanější českou knihu v historii. Bohužel ale román zůstal nedokončený – Hašek v necelých 40 letech zemřel na ochrnutí srdce. Fenomén výřečného Švejka ale žije dál a jeho osudy dodnes milují lidé od Anglie a Francie, přes Švédsko nebo Turecko až po Indonésii i Sýrii. Velkou část Švejka napsal Hašek doma v Československu v Lipnici nad Sázavou. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Hororový příběh Alžběty Báthoryové, největší vražedkyně všech dob
Příběh krvavé uherské hraběnky zná asi každý – Alžběta Báthoryová měla na svém čachtickém hradu údajně brutálně umučit na 650 mladých dívek. Podle některých legend se měla dokonce koupat v jejich krvi, nebo ji i pít. Po téměř čtyřech staletích je ale složité oddělit historické důkazy od lidových báchorek. Někteří tak dnes dokonce tvrdí, že Báthoryová byla zcela nevinná. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.