Radioporadna
22. září 2022

Poslechněte si podcast: ADHD je nemoc, kterou si nevybrali děti ani jejich rodiče, vysvětluje klinický psycholog

ADHD je nemoc. Nedá se získat výchovou, nikdo si ji nemůže vybrat. Definice říká, že je to porucha typická neurovývojovým opožděním a odchylkami ve vývoji centrální nervové soustavy.

15:07

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Před dvěma dny 15:48

Svitavský mechanický betlém málem skončil v popelnici. Konečně je kompletní a v pohybu

Velký svitavský mechanický betlém se po deseti letech usilovné práce restaurátorů odkrývá veřejnosti. Na první adventní neděli můžete tuto unikátní kulturní památku vidět v Městském muzeu a galerii Svitavy.

Před šesti dny 15:29

Nový projekt Stezka Českem láká tisíce turistů. Vyrazit můžete i vy

Stezka Českem je dálkový přechod, který nabízí dvě trasy podél české a moravské hranice. Stezku, která se dostala mezi třináct nejprestižnějších dálkových tras světa, vytvořila parta nadšenců v čele s Martinem Úblem.

Před týdnem 13:19

Jiskra v oku ženy je víc než dokonalý make up. Ve Škole života se dozvíte víc

Tři ženy z východních Čech spojily své profese a vymyslely projekt Škola života, který propojuje vnitřní i vnější ženskou krásu. Chtějí dalším ženám ukázat možnosti, jak žít spokojeně, s jiskrou v oku, jak si uspořádat svůj život tak, aby i rodina dobře fungovala.

Před týdnem 15:59

Stáří se dá prožít s chutí. Inspirace přichází z modrých zón

Blue Zone, to je název zdravého životního stylu, který se začíná prosazovat i u nás. Původně označil jako Blue Zones americký cestovatel a žurnalista Dan Buettner pět míst na světě, kde se lidé dožívají nejvyššího věku ve zdraví. Jsou to italská Sardinie, řecký ostrov Ikaria, japonský ostrov Okinawa, Nicoya na Kostarice a město v Kalifornii Loma Linda. Buettner shrnul své studijní poznatky ze života dlouhověkých lidí do tzv. devatera.

Před týdnem 13:22

V listopadu je výhodné zajít k urologovi. Muži, počítejte s tím, že půjdete do naha

Muži si v listopadu nechávají narůst knírek, aby podpořili celosvětovou akci Movember, která připomíná důležitost prevence rakoviny prostaty. Pardubická uroložka Kateřina Eliášová vítá ve své ordinaci všechny muže, kteří mají právě v listopadu možnost se objednat a zjistit, jak jsou na tom s prostatou.

Před týdnem 16:49

Je čas na dolování zdravých kořenů. Křídlatka pomůže na boreliózu, křen nejen na rýmu

V polovině listopadu je ideální čas na sběr zdravých kořenů. Křen zná každý. Křídlatka už tolik známá není. Je to sice invazní rostlina, ale její kořen působí proti borelióze. Jak léčivé kořeny využít a zpracovat? Na to jsme se zeptali bylinkářky Radky Svatošové.

Před 2 týdny 15:12

Svěží, lehké, s chutí ovoce. Otvíráme svatomartinská vína

Svatomartinské víno je první finální výsledek vinaře v daném roce. Burčák v podstatě nepočítáme, to je jenom částečně zkvašený mošt, sladká šťáva. Svatomartinské je první výsledný produkt, s ním si už můžeme ťuknout, nemusíme říkat dobrou chuť jako u burčáku, ale už se říká na zdraví.

Před 2 týdny 15:47

Suché oko je nově uznaná diagnóza v očním lékařství. Co na něj platí?

Syndrom suchého oka je problém, který trápí podle očního lékaře Vladimíra Kordy, třicet procent populace. Přesný název této oficiálně uznané diagnózy je suché oko. Špatná kvalita slz je daná současným životním stylem plným obrazovek, umělého světla a klimatizací.

Před 2 týdny 13:54

Husa zůstane šťavnatá díky konfitování. Nešetřete sádlem, doporučuje kuchař

Konfitování je tradiční způsob přípravy masa, jedna z nejlepších tepelných úprav. Je to stará francouzská receptura, která se velmi dobře ujala i v Čechách. Podle kuchaře René Salaquardy je to sice metoda zdlouhavější, ale pohodlná. Navíc zachovává nutriční hodnoty potravin. Podmínkou je dostatečné množství sádla.

Před 2 týdny 15:06

Půdu stačí provzdušnit a obracení jí škodí, tvrdí oceněná farmářka

Místo rýče si na podzim vystačíte s rycími vidlemi. Půda potřebuje jen provzdušnit a načechrat. Obracení jí podle farmářky Simony Hrochové, která se věnuje permakulturnímu hospodaření, škodí. Přes zimu by pak neměla zůstat obdělávaná plocha holá.