Osobnost Plus
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Adam Borzič, básník, psychoterapeut a šéfredaktor časopisu Tvar

Spoluzakládal Asociaci spisovatelů, která aktuálně pořádá Sjezd spisovatelů. A je šéfredaktorem časopisu Tvar, kde se momentálně mimo jiné věnují dějinám i současnosti kolonialismu. Mohou prozaici a básníci, když se společně sejdou na sjezdu, dnes něco ovlivnit? Co říká na diskuse o tom, za co zemřelá královna Alžběta II. ohledně britských kolonií může a za co ne? A jak ho zasáhla válka na Ukrajině? Moderuje Lucie Vopálenská.

26:25

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Včera 26:37

Pavla Holcová, ředitelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku a regionální editorka pro Organized Crime and Corruption Reporting Project

Oficiálně skromný a nepříliš majetný politik Vladimir Putin vlastní ve skutečnosti ohromné majetky, zjistili ruští novináři, s nimiž spolupracuje. A přitom se investigativní novináři z celého světa léta roky marně snažili zjistit, co všechno ruský prezident a okruh jeho nejbližších lidí má. Proč to vyšlo najevo zrovna teď? Jak unikla data potřebná k této analýze? A zajímají ji majetky i jiných čelných politiků? Moderuje Barbora Tachecí.

Před dvěma dny 26:29

Jiří Kocian, historik, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR

Jeho doménou jsou české a československé dějiny po roce 1945, především vývoj politického systému. Proč se podle něj diktatury tak rády zbavují skutečné elity svých zemí? Má s ruskou agresí na Ukrajině dojem, že se historie opakuje? A sdílí obavu některých sociologů a politologů, že v souvislosti s energetickou krizí může dojít k sociálním bouřím? Moderuje Barbora Tachecí.

Před třemi dny 26:50

Vladimír Brůna, investor

"Trend odstartoval už před současnou válkou na Ukrajině. Ta tomu jen nasadila korunu," říká muž, jehož doménou jsou investice a těmito slovy předpovídá měnovou reformu. Proč si myslí, že všechno směřuje k měnové reformě? V jaké oblasti jsou podle něj dodnes zásahy covidu v ekonomice nejzřetelnější? A jedná Evropa dost rychle, aby se už v průběhu této zimy vyrovnala se ztrátou energií? Moderuje Barbora Tachecí.

Před šesti dny 25:52

Hana Fifková, sexuoložka, předsedkyně sekce dětské sexuologie Sexuologické společnosti ČLS JEP

Asi jsem ze staré školy, ale pohlaví jsou dvě, říká žena, která se už mnoho let profesně věnuje tématu sexuologie a vším, co s tím souvisí. V posledních letech nápadně zaznamenala nárůst s problémy ohledně transsexuality. Podle čeho člověk pozná, že se narodil v nesprávném těle? Jak snadné či jak složité je, když si dnes někdo chce v Česku změnit pohlaví? A proč se zvyšuje počet mladých dívek, které nejsou spokojeny se svou pohlavní identitou? Moderuje Lucie Vopálenská.

Před týdnem 26:26

Rejchrt: Většina demonstrantů nechce pro něco trpět. Chtějí jenom někoho, kdo jim zařídí komfort

Putinova síla v Rusku neslábne a stále je spoustu lidí, kteří za ním stojí. „Politik se vždy snaží voličům zalíbit, ale jde o to, jestli chce vítězství dosáhnout za každou cenu a jestli mu opravdu stojí za to být potom oblíbeným vůdcem tupého stáda. Stáda, které nažene tam, kam bude chtít, třeba i do záhuby,“ říká evangelický farář a bývalý disident Miloš Rejchrt, který jako kněz strávil z rozhodnutí komunistů 17 let u parních kotlů.

Před týdnem 26:25

Dalibor Balšínek, šéfredaktor serveru Echo24 a Týdeníku Echo

Oligarchizace médií už ho tolik neznervózňuje. Vidí, že klesá zájem čtenářů o klasická média a rostou média nezávislá, myslí si muž, který má se šéfováním vlivných médií v české realitě své zkušenosti. Jaká je pro něj nejzásadnější zpráva z komunálních voleb? Jaké plyne riziko z toho, že hlavní opozicí přestaly být levicové strany, ale jsou jí strany extrémní? A má představu, co přesně chce nová italská premiérka Giorgia Meloniová, které tleská, měnit a na jaké úrovni? Moderuje Barbora Tachecí.

Před týdnem 26:23

Analytik Stulík: Rusové mají v hlavách kolektivního Putina

Po vyhlášení částečné mobilizace ruských rezervistů uprchlo ze země nejméně čtvrt milionu lidí. „Mobilizace ale byla zahájena o hodně dřív. Protože pod různými záminkami mobilizovali muže v doněcké i luhanské oblasti, pak z regionů, kde byla například velká nezaměstnanost, nebo v etnických okruzích a republikách,“ vysvětluje David Stulík, analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty a bývalý diplomat u delegace EU v Kyjevě.

Před týdnem 26:43

Jan Sýkora, japanolog

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti tuzemské japanologie. Tlumočí také představitelům vlády České republiky při jejich politických jednáních a oficiálních návštěvách Japonska. A letos mu bylo předáno vysoké japonské vyznamenání Řád vycházejícího Slunce. Jak se dnes profilují vztahy Japonska s Jižní Koreou, KLDR, Čínou nebo Ruskem? Co z japonské perspektivy říká na napětí v pacifickém regionu a čínské manévry kolem Tchajwanu? A čím je pro něj paleografie a diplomatika, které jako jeden z mála odborníků přednáší na řadě evropských univerzit? Moderuje Lucie Vopálenská.

Před 2 týdny 25:27

Vevera: Musíme posílit vojenské zásobování Ukrajiny. Jen to je ten vzkaz, kterému bude Putin rozumět

Ruský prezident rozhodl o částečné mobilizaci. „Jsou to posily, a to přesto, že nejsou vnitřně tak motivováni. Ale když dostanete posily, tak to posílí každého vojáka. Určitě to bude mít pozitivní vliv na morálku těch, kteří teď ustupují,“ říká bývalý armádní psychiatr Jan Vevera. Připomíná, že nepůjde o úplně nezkušené vojáky ale i o důstojníky-rezervisty, kteří jsou starší než vojáci základní služby.

Před 2 týdny 26:26

Miroslav Singer, hlavní ekonom Generali CEE Holding a bývalý guvernér ČNB, člen Národní ekonomické rady vlády

"Je jasné, že na tom každý z nás nějak ztratí. Ale je také jasné, že na tom neumřeme," řekl na téma inflace muž, který profesně sleduje co se děje s českou korunou i českou ekonomikou. Co říká na to, že polovina těch, kdo pociťují vlnu zdražování, výrazně omezila výdaje, další lidé to plánují a někteří hledají přivýdělky? Plní podle něj Česká centrální banka dobře svůj úkol stabilizace domácí měny? A za jak dlouho se v Česku popereme s inflací? Moderuje Barbora Tachecí.