Moci bez nemoci
26. únor 2023

Poslechněte si podcast: Absolutní novinka v léčbě alopecie, nemoci, při které může pacient přijít o vlasy, řasy i obočí

Absolutní novinka v léčbě alopecie. Kvůli alopecii může pacient přijít ve velmi krátkém období o všechny vlasy, řasy i obočí. O jaké onemocnění se jedná? A jak na novinkovou léčbu „dosáhnout“? Svůj příběh přijde vyprávět Iveta, která o svoje vlasy přišla. V současné době je jí podáván nový lék, ke kterému hledí s velkou nadějí. Hostem je profesorka Monika Arenbegerová, dermatoložka Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, proděkanka pro vnější a zahraniční vztahy 3. LF UK.

36:25

Moci bez nemoci

Vydává: Český rozhlas

O zdravotních diagnózách a nových metodách léčby se Šárkou Volemanovou.

Web

Dnes 38:40

Idiopatická plicní fibróza a novinková biologická léčba

Mezi průvodní jevy plicní fibrózy patří zhoršená dušnost, popřípadě kašel, ale i váhový úbytek a další potíže. Svůj příběh přijde vyprávět pan Vladimír, který se léčí novinkovou biologickou léčbou. Hostem ve studiu bude i Prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D. - přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice Praha.

Před týdnem 36:39

Léčba epilepsie podáváním tzv. cenobamátu. Naděje pro regulaci záchvatů

Epilepsie je onemocnění mozku a projevuje se výskytem epileptických záchvatů. Novinkovou léčbou roku 2023 je tabletové podání tzv. cenobamátu. Ten je velkou nadějí pro pacienty na regulaci záchvatů nebo v mnoha případech i bezzáchvatovost. Svůj příběh přijde vyprávět paní Magdalena. Ta prodělala svůj první epileptický záchvat ve čtrnácti letech. V současné době podstupuje léčbu cenobamátem a její záchvaty vymizely. Hostem pořadu bude neuroložka MUDr. Jana Zárubová.

Před 2 týdny 36:08

Novinkové terapie pro zvyšování a posílení psychické odolnosti u dětí

Od pandemie covidu se zvýšil počet dětí s psychickými potížemi. Představíme novinkové terapie pro zvyšování a posílení jejich psychické odolnosti. Svoje příběhy přijdou vyprávět Anna a Sára. Jejich tématy jsou panické ataky, deprese, mentální anorexie a tělesná dysmorfie. Hostem bude MUDr. Lucia Vašková, pedopsychiatryně a odborná garantka Centra duševního zdraví Pro zdraví 21, Centra duševního zdraví Dům tří přání a Centra zvyšování psychické odolnosti.

Před 3 týdny 35:05

Moci bez nemoci: Novinková transplantace ledvin

Budeme se věnovat novinkové možnosti transplantace ledvin u komplikovaných pacientů. Zmíníme i tzv. atypický hemolyticko - uremický syndrom, který se může stát velkou komplikací právě u transplantace ledviny. Svůj příběh bude vyprávět Jakub, kterému akutní selhání ledvin zkomplikovalo život během okamžiku. Za sebou má úspěšnou novinkovou transplantaci. Hostem je také MUDr. Silvie Rajnochová Bloudíčková, PhD., vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance IKEM.

5. listopad 2023 37:46

Genetika a kochleární implantace u dětí jsou spojnicí v řešení hluchoty a silné nedoslýchavosti

Genetika a kochleární implantace u dětí. Jsou to spojnice v řešení hluchoty a silné nedoslýchavosti. Svůj příběh přijdou vyprávět maminka Lenka a její devítiletá dcera Veronika. Ta prozradí, jaké to bylo, když začala poprvé slyšet. Hosty jsou profesor MUDr. Viktor Chrobok, přednosta Kliniky otorynolaryngologie Fakultní nemocnice Hradec a MUDr. Radka Kremlíková Pourová, genetička Ústavu biologie a lékařské genetiky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol.

29. říjen 2023 36:55

Řešením chronické pánevní bolesti je zavedení neurostimulátoru do těla pacientky

Jednou z příčin chronické pánevní bolesti je tzv. pudendální neuralgie. Může se projevovat urputnou bolestí vsedě, sexuální dysfunkcí nebo inkontinencí. Řešením je zavedení neurostimulátoru do těla pacienta. Svůj příběh bude vyprávět paní Marie, která je díky tomuto zákroku úplně bez bolesti. Hostem je prof. MUDr. Jaromír Mašata, CSc., vedoucí lékař Urogynekologického centra 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

22. říjen 2023 35:00

Makulární degenerace. Závažné onemocnění sítnice lze řešit biologickou léčbou

Věkem podmíněná makulární degenerace je závažné onemocnění sítnice a je nejčastější příčinou ztráty zraku u starších lidí. Medicína nabízí novinkovou biologickou léčbu, která pacientům a jejich očím navrací plnohodnotný život. Hostem je MUDr. Dana Fillová, vedoucí lékařka aplikačního a vitreoretinálního centra v Očním centru Praha. Svůj příběh přijde vyprávět paní Soňa, které byla makulární degenerace diagnostikována. Právě ona teď novinkovou biologickou léčbu podstupuje.

15. říjen 2023 34:32

Rakovina dělohy. Pomoci může genetické testování a novinková léčba v podobě imunoterapie

Rakovina endometria, tedy dělohy je 4. nejčastějším onkologickým onemocněním u žen. Pomoci může genetické testování a především novinková cílená léčba v podobě imunoterapie. Uslyšíte příběh paní Moniky, které byla rakovina dělohy diagnostikována. Hostem bude i MUDr. Filip Fruhauf, Ph.D., onkogynekolog Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze u Apolináře.

8. říjen 2023 33:28

Migréna - novinková léčba gepanty

Migréna. Nejedná se pouze o bolest hlavy, je to celý soubor příznaků. Novinkou v léčbě roku 2023 jsou tzv. gepanty. Tuto léčbu užívá paní Petra, která bude vyprávět svůj příběh a zkušenost. Hostem pořadu bude i MUDr. Eva Medová - neuroložka z Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy na neurologické klinice FN Královské Vinohrady.

1. říjen 2023 33:08

Polycystické ledviny. Nový lék může pacienty vrátit do plnohodnotného života

Hlavním problémem jsou mnohočetné cysty v ledvinách. Neléčení může vést až k jejich selhání. Svůj příběh přijde vyprávět pan Tomáš, který touto, mnohdy dědičnou diagnózou trpí od dětství. Právě on je jedním z pacientů, kteří se začali léčit novým lékem, a ten ho vrátil do plnohodnotného života. Hostem bude lékař Prof. MUDr. Vladimír Tesař, přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karloy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.