- Podcasty
- Očima Saši Mitrofanova

Poslechněte si podcast: Absentéři
Strašně se v neděli v Partii Terezie Tománkové rozčilil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Vyčetl opozici, že vládu v těžkém období plném náročných úkolů vůbec nepodporuje. Dokonce ji obvinil z podílu na tom, že exprezident Václav Klaus a občané se stejnou krevní skupinou jako bývalá hlava státu, byť s odlišným intelektem, odmítají nosit roušky. Zaorálek byl mimořádně rozohněný, vzýval selský rozum, ale přece jen nebyl v rauši jako nedávno ve Sněmovně. Na rozdíl od tehdejší řeči neřekl „do pr..le“.
Očima Saši Mitrofanova
Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.
Cinklý policajt ANO není hlavním ohrožením koalice
V demokratických společnostech hrají vláda a opozice nekonečnou hru na policajty a zloděje. Trochu paradoxně je za zloděje vláda. Ale má to logiku, protože na rozdíl od opozice má v ruce moc a může svými rozhodnutími dobře nebo špatně ovlivnit život milionů lidí. Opozice tedy vládu honí s nasazením všech sil. Jinak tomu není ani v současné české politice.
Udávat, udávat, udávat, jak učil Rusy Stalin
Všechna fakta uvedená v této úvaze jsou převzata z otevřených zdrojů. Může je nalézt kdokoliv. Stačí zadat klíčová slova ve vyhledávači. Jde o celoruskou epidemii práskačství.
Očima Saši Mitrofanova: Haag projasnil naše vnitřní poměry
Včera jsem spočítal setkání s lidmi, která jsem měl od začátku války Ruska proti Ukrajině. To už je přes rok. Bylo jich dvacet. Na školách, většinou středních, ale i na základce. V divadlech. V kulturních střediscích. Na festivalu. Na knižním veletrhu. Pro širokou veřejnost a pro členy skupin a organizací. Od Ostravy přes Pardubice do Českých Budějovic. Od Třince přes Chotěboř do Tábora. Naposledy minulý čtvrtek a předtím v neděli v Praze.
Očima Saši Mitrofanova: Jak je důležité sledovat ruský brak
Mým poněkud pochybným koníčkem se stalo v uplynulých letech sledování ruského uměleckého braku. Nejsem v tom obzvlášť úspěšný, protože braku je nepřeberné množství a já na všechno nestačím. Nicméně nějaké úspěchy jsem přece jen zaznamenal.
Očima Saši Mitrofanova: Přeřazení na jinou rychlost
Ve čtvrtečním inauguračním projevu prezident Petr Pavel řekl, že není pravda, že je naše společnost příliš rozdělená. Dodal: „Přitom bychom měli mnohem více mluvit o tom, co nás spojuje.“ Hned v sobotu mu někteří spoluobčané z Václavského náměstí a zvláště od Národního muzea vzkázali, že se jich tohle netýká.
Očima Saši Mitrofanova: Ruské mýty versus realita
Pozorovatel aktivit ruské opozice, která je v drtivé většině v exilu, nemůže opomenout její úvahy na téma Co dál s Ruskem. Mají zpravidla dva společné body. Za prvé že nezbytnou podmínkou změn v Rusku je porážka ve válce. Porážku musí zajistit Ukrajinci. Bod dva zní: Ruský lid je hodný, jen ho svedl Putin.
Český hold kníraté bestii
Včera připomněli komunisté 70. výročí úmrtí svého idolu, jedné z nejodpornějších bytostí v světových dějinách, masového vraha Josifa Stalina. Nejslavnostněji to pojali v Rusku, kde se pokládaly květiny k nově vybudovaným Stalinovým pomníkům. Ale stalinisté jsou i v Česku.
Sbohem a šáteček a ani to nebylo překrásné
V sobotu se na pražské Letné sešlo několik tisíc lidí, aby vyjádřili podporu statečným ukrajinským vojákům a civilistům. Šestapadesát procent dotázaných podporuje v Česku podle průzkumu agentury Median pro Česky rozhlas západní dodávky zbraní pro Ukrajinu.
Na ruský pytel platí jen hrubá záplata
V končícím týdnu se definovala podoba nadcházející konfrontace mezi silami prosazujícími svobodu a silami, které svobodu neuznávají. Ano, tak prosté to je. Shodou okolností se v jednom dni sešly projevy ruské hlavy státu Vladimira Putina a amerického prezidenta Joea Bidena.
Očima Saši Mitrofanova: Pavel mezi psem a vlkem
Zvolený prezident Petr Pavel vyslyšel pozvání pořadatelů Mnichovské bezpečnostní konference a minulý pátek a sobotu strávil v bavorské metropoli mezi nejdůležitějšími politiky Evropy a světa. Už jen nezpochybnitelné znásobení váhy České republiky, které s Pavlem do mezinárodních vztahů přichází, by stačilo ke kladnému zhodnocení první velké akce zvolené hlavy státu v cizině. Jenže to nebylo všechno.