ODPOSLECH | investigace.cz
Sezóna 1Epizoda 918. září 2020

Poslechněte si podcast: #9 Grupo America 1: Radiografie jednoho kartelu

“Grupo America je pravděpodobně jedna z nejmíň známých, ale přitom co se týče objemu kokainu dovezeného do Evropy jedna z největších organizovaných zločineckých skupin na světě,” říká Pavla Holcová. Kartel, který má na svědomí tuny kokainu, atentáty i vraždu motorovou pilou. Co je na Grupu America unikátního? Jak vůbec vznikl? A jak to, že byl po desítky let takřka nedotknutelný? Poslechněte si příběh, který se začal psát roku 1970.  První díl ze série Grupo America. 

15:57

ODPOSLECH | investigace.cz

Vydává: investigace.cz

Jsme investigativní novináři z investigace.cz. Přinášíme původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu, praní peněz, mafii, korupci a zneužívání moci. Ponořte se s námi do světa zločinců a nelegálních aktivit! Naše texty najdete na www.investigace.cz.

Web

Před týdnem 24:20

#98 Krok zpátky v boji proti praní špinavých peněz? - rozhovor

Soudní dvůr Evropské unie minulý týden ohromujícím způsobem oslabil stávající pravidlo proti praní špinavých peněz a omezil používání jednoho z nejúčinnějších nástrojů proti finančnímu tajemství - přístupu k informacím o skutečném vlastnictví. Podle odborníků nás tento krok vrací v boji proti praní špinavých peněz o několik let zpátky. Kdo jsou to skuteční majitelé firem? Proč je potřebujeme znát? A je rozhodnutí Soudního dvora EU skutečně špatný krok? Rozhovor se šéfredaktorkou investigace.cz Pavlou Holcovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

Před 3 týdny 35:44

#97 Magnitskij: Smrt právníka

V den vydání tohoto podcastu je to na den přesně 13 let, co po dlouhém mučení v ruských věznicích zemřel právník Sergej Magnitskij, který se svou odvahou znelíbil představitelům Ruska. Jeho smrt ovšem nezůstala bez povšimnutí a nepřipojila se k řadě podobných osudů, jež sice na čas vzruší svět, ale pozvolna se na ně zapomnene. Jméno Sergeje Magnitského naopak přinejmenším Rusové jen tak nezapomenou. Jeho smrt dodnes hýbe světem a s mnohaletým odstupem letos i Českou republikou. Kdo byl Sergej Magnitskij? Jak a kvůli čemu zemřel? A jaká byla a stále je odezva na jeho smrt ve světě i u nás? Magnitského dopis ve kterém popisuje podmínky, v jakých byl vězněn: https://www.rferl.org/a/Sergei_Magnitskys_Letter_From_Prison/1881706.html [https://www.rferl.org/a/Sergei_Magnitskys_Letter_From_Prison/1881706.html] - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

10. listopad 2022 34:40

#96 Jak se nestat obětí podvodů na internetu - rozhovor

Mladý a dobře oblečený muž na kameru česky vypráví, jak díky algoritmu, který naprogramoval, úspěšně obchoduje s kryptoměnami na korejské burze. Dokonce tak úspěšně, že se rozhodl své know-how předat, aby si také ostatní prostí lidé přišli na své a stali se milionáři. Asi není nutné dlouze vysvětlovat, že ve skutečnosti nejde o altruistický projekt neznámých českých kryptomilionářů, ale o podvod, který má za cíl vytáhnout z lidí peníze. Nejedná se také ani zdaleka o jediný podvod, ve kterém hrají roli kryptoměny, se kterým se můžete jakožto běžní uživatelé internetu setkat. Takových případů je v poslední době čím dál víc. Jak rozpoznat legitimní investiční nabídku od té falešné? Co se se ztracenými penězi může dít dál? A co se dá v takových případech dělat? Rozhovor s datovým novinářem a předsedou správní rady investigace.cz Honzou Cibulkou, který se dlouhodobě věnuje internetové bezpečnosti. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

2. listopad 2022 27:40

#95 KremRule: Český majetek mocných lidí Kremlu v jedné databázi - rozhovor

Nový projekt investigace.cz pojmenovaný KremRule (kombinace slov Kreml a anglického „vládnout“) zpřehledňuje a katalogizuje majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách. Všechny spojuje loajalita vůči Vladimiru Putinovi. Rozhovor s reportérkou investigace.cz Kristýnou Vejnbender. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

26. říjen 2022 24:48

#94 Podivné smlouvy za miliony korun - rozhovor

Státní podnik LOM PRAHA, tedy Letecké opravny Malešice, jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany, chce poslat až sto milionů korun dvěma českým firmám s ne úplně dobrou pověstí. Firmy se jmenují Defcon a Vorrens a mají LOMu pomáhat s kontrakty v Etiopii a v Alžírsku. Proč si státní podnik najímá externí firmy na práci, kterou by zvládnul i sám? A když už si najímá externí firmy, proč zrovna tyto dvě se značnými pochybeními z minulosti? A čím se vlastně obě firmy provinily? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Hanou Čápovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

20. říjen 2022 46:19

#93 Letem dezinformačním světem - rozhovor

Covid, vítězící Rusko, ukrajinští nacisté nebo velký reset. To jsou klíčová témata článků z konspiračních a dezinformačních serverů, které Češi nejvíce sdíleli na sociální síti Facebook od počátku invaze Ruska do Ukrajiny. O Facebooku se také často mluví jako o platformě, která usnadňuje právě toto šíření konspiračního a dezinformačního obsahu z internetu. Jak se svět dezinformací mění v čase? Proč je složité ho empiricky zkoumat? A jaké vlastně vedou z české konspirační a dezinformační bažiny cesty ven? Rozhovor s Josefem Šlerkou, redaktorem investigace.cz a odborníkem na konspirace a dezinformace. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

6. říjen 2022 30:30

#92 Stíhaný ruský poslanec Sopčuk schoval své majetky v Česku - rozhovor

V průběhu minulého roku zabavil ruský soud bývalému poslanci Státní dumy a nositeli medaile Řádu za zásluhy o vlast Sergeji Sopčukovi majetek v hodnotě přibližně 17 miliard korun. Politik byl ruskými úřady obviněn z praní peněz a zneužití politického postavení a koncem minulého roku byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Přestože je od první půlky minulého roku na útěku, svůj český majetek stihl bývalý ruský politik včas zaopatřit, aby o něj nepřišel. Jak se mu to povedlo? Kolik toho v Česku měl? A je jediný ruský poslanec s majetky ukrytými v Česku? Rozhovor s Kristinou Vejnbender, která Sopčukovy české investice odhalila. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

25. září 2022 39:34

#91 Ženy ve službách Jeho Diktátorstva

Co vás první napadne, když slyšíte sousloví tajný agent? Je to třeba suché Martini v široké sklence na šampaňské? Charismatický Brit s tváří Daniela Craiga nebo Seana Conneryho? Muž, kterému ženy padají kolem krku a padouši mrtví k nohám? Je geniální, nesmrtelný a jeho výstřel nikdy nemine cíl? Určitě nejste sami, pokud se vám na první dobrou vybaví něco ze zmíněného. Agent 007 z pera britského autora Iana Fleminga špionskou profesi bezesporu nesmírně zpopularizoval. Špionáž v reálném světě ale vypadá o dost jinak. Podmínkou k jejímu výkonu nejsou smoking a naleštěné polobotky. Naopak. Může se klidně nést v duchu ženských křivek a klapajících podpatků. Ačkoliv žádná špionka není tak známá jako James Bond, na světě jich není málo. Čím to je, že se o špionech mluví více než o jejich ženských kolegyních? Je to proto, že jsou muži úspěšnější? A jak probíhá ženská špionáž v reálném světě? - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

14. září 2022 30:30

#90 Bohatství a nepotismus Vladimira Putina, díl 5.

V předchozích dílech jsme postupně prošli Putinovy lidské peněženky, kamarády, co za něj vlastní majetky, člověka na špinavou práci Prigožina a Putinovu širší rodinu. V minulém díle jsme Vám představili jeho nejbližší rodinu, jeho dcery, manželku, milenky… a taky nově odhalené majetky, které můžeme vysledovat až k Putinovi. Nepřímo, ale přece. Tento, pátý a poslední díl, věnujeme Uniklým datům spojeným s neveřejnou doménou LLCInvest.ru. Pátý díl série Bohatství a nepotismus Vladimíra Putina je tu. Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Autor grafiky: James O'Brien, OCCRP - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

31. srpen 2022 28:20

#89 Bohatství a nepotismus Vladimira Putina, díl 4.

V podcastové sérii nazvané Bohatství a nepotismus Vladimira Putina postupně představujeme Putinovy příbuzné a přátele, které využívá nebo zneužívá ke svým pletichám. Popisujeme, jak může nevlastnit téměř nic a přesto být dost možná nejbohatším mužem na planetě. V předchozích dílech jsme postupně prošli jeho lidské peněženky, kamarády, jež za něj vlastní majetky, člověka na špinavou práci Prigožina a Putinovu širší rodinu. Tento díl bude velmi osobní. Ne pro nás, pro Putina. Představíme vám totiž jeho nejbližší rodinu, jeho dcery, manželku, milenky… a taky nově odhalené majetky, které můžeme vysledovat až k Putinovi. Nepřímo, ale přece. Čtvrtý díl ze série Bohatství a nepotismus Vladimira Putina je tu. Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Autor grafiky: James O’Brien [https://www.occrp.org/en/aboutus/staff/james-obrien], OCCRP - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].