ODPOSLECH | investigace.cz
Sezóna 1Epizoda 8210. červen 2022

Poslechněte si podcast: #82 Bohatství a nepotismus Vladimira Putina, díl 3.

Nepotismus, neboli zvýhodňování nebo prosazování příbuzných z pozice svého postavení. V tomto díle se zaměříme na Putinovu rodinu. Jak na tu oficiální, tak i tu… no, neoficiální. Většina Putinových příbuzných totiž zvláštní shodou náhod vyhrává státní zakázky, obsazuje důležité pozice ve státní správě, nebo i přes skrovný plat vlastní majetek v hodnotě několika miliard.  Třetí díl ze série Bohatství a nepotismus Vladimira Putina. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

32:10

ODPOSLECH | investigace.cz

Vydává: investigace.cz

Jsme investigativní novináři z investigace.cz. Přinášíme původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu, praní peněz, mafii, korupci a zneužívání moci. Ponořte se s námi do světa zločinců a nelegálních aktivit! Naše texty najdete na www.investigace.cz.

Web

Před týdnem 39:24

#107 Ohňostroj lží, díl 2.: Telegram jako nové hřiště extremistů - rozhovor

Rakouský televizní kanál propagující extremismus, polští konspirátoři, čeští dezinformátoři nebo slovenský krajně pravicový politik. Ti všichni chtějí svá sdělení dostat k co nejpočetnějšímu publiku, zároveň však čelí tlaku ze strany regulačních orgánů, ale i Facebooku a Twitteru. Naštěstí je tu Telegram. Novináři ze 13 evropských zemí v rámci projektu Ohňostroj lží opět analyzovali, jak se dezinformace a extremismus v Evropě šíří. Čím je Telegram pro dezinformátory a konspirátory tolik přitažlivý? Ve které ze sledovaných zemí je nejpopulárnější? A je v porovnání s ostatními platformami na sdílení obsahu opravdu tak zajímavý? Rozhovor s datovým a mediálním analytikem investigace.cz Josefem Šlerkou. - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

Před 2 týdny 32:06

#106 Panika v Mezinárodní investiční bance - rozhovor

Na začátku letošního roku Česko spolu se Slovenskem oficiálně opustily Mezinárodní investiční banku (MIB), jeden z reliktů komunistické doby. Zároveň banku napadla hackerská skupina, která poskytla novinářům interní dokumenty, jež dokládají, jak se banka snažila obcházet sankce a vymyslet strategii, aby nemusela odcházejícím zemím vyplatit z jejich podílů ani cent. Z uniklých dokumentů také vychází najevo, že největším spojencem banky majoritně vlastněné Ruskem je Maďarsko, kde má banka od roku 2019 své hlavní sídlo. Co v bance způsobil odchod jejích evropských akcionářů? Dostaneme od MIB 800 milionů korun, které jsme do ní vložili? A jaké má tento komunistický pohrobek ovládaný Ruskem vyhlídky na budoucnost? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Zuzanou Šotovou. - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

Před 2 týdny 44:07

#105 Ževagův „vysavač“ - rozhovor

Ukrajinský miliardář, bankéř a politik Konstantin Ževago byl koncem minulého roku zadržen francouzskou policií, a to kvůli podezření ze zpronevěry více než sta milionů dolarů. Ty měl podle vyšetřovatelů vyvést z banky Finance and Credit, kterou vlastnil přes síť offshorových firem. O několik let později použil stejný systém i při tunelování dvou slévárenských firem v Česku. Jak celý systém na vyvádění peněz fungoval? Co je s českými slévárnami teď? A zajímá to někoho? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Kristinou Vejnbender. - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

22. únor 2023 27:49

#104 Zlatá brána otevřena

Štěstí si za peníze nekoupíte. Tohle přísloví je sice hezké, ale pravda je, že za peníze se dá koupit spousta jiných věcí. Mezi nimi například vstupenka do jiného státu. O tom, jak si bohatí investoři kupují povolení k pobytu nebo občanství prostřednictvím takzvaných zlatých víz jsme mluvili v předchozím Odposlechu. Když už tedy víme, jak se dají zlatá víza využít, je načase se zabývat jejich možným zneužíváním. Jak se dá zneužít další občanství? K čemu je člověku diplomatická imunita? A co mají společného hnutí Hizballáh, ruští oligarchové a jistí čeští a slovenští byznysmeni?  - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

15. únor 2023 30:16

#103 Pasy na prodej!

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo žít kdekoliv na světě? A co takhle jak by se vám cestovalo bez zdlouhavého vyřizování víz nebo front na pasových kontrolách? Anebo jste dokonce ze třetího světa a Západ se vám jeví jako nedobytná pevnost pro vyvolené? Nezoufejte, jestli máte dost peněz, všechno se dá vyřešit! Jedno procento nejbohatších lidí světa si na rozdíl od ostatních smrtelníků může vybrat ze široké plejády dlouhodobých pobytů v atraktivních zemích nebo dokonce získat jejich občanství. Jak se kupuje občanství? Kolik stojí? A k čemu všemu se dá využít? - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

9. únor 2023 50:21

#102 Kontroverzní náboženské hnutí v Česku - rozhovor

Do Česka se v roce 2016 přesunula skupina Dánů s dětmi. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o stoupence pochybného náboženského hnutí Faderhuset, tedy Dům Otce. V jeho čele stojí Ruth Kristiansen, dáma, která životy svých oveček ovládá do posledního detailu. Jeho bývalí členové popisují, že se v něm děje násilí páchané na dětech i dospělých a přísná pravidla zasahují do všech aspektů života. Členové této komunity utekli před dánskými úřady, protože se obávali odebrání svých dětí, a to kvůli spekulacím o jejich bití a psychologickém týrání. V roce 2018 jich dánští novináři vystopovali v Česku patnáct - dvanáct dětí a tři dospělé. Letos se po jejich stopách vydali znovu, tentokrát spolu s reportérkami investigace.cz. Proč si Dům Otce vybral za své útočiště zrovna Česko? Jak se zde jeho příslušníci zabydleli? A je pravda, že v hnutí mlátí své členy? Rozhovor s reportérkami investigace.cz Zuzanou Šotovou a Mahulenou Kopeckou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

4. leden 2023 41:59

#101 Kšefty se smetím - rozhovor

Německé firmy dovážejí do Česka nelegální odpad a vydělávají na tom miliony. Nahrává jim k tomu nedostatečná kontrola i mírné tresty v případě porušení českých zákonů. Výdaje za ekologickou likvidaci takového odpadu pak zaplatí buď čeští daňoví poplatníci, nebo lidé, kteří se domnívají, že kupují normální zeminu. O jak velký problém v Česku jde? Co je záhadný GEM 5000, který jedni vydávají za běžný zásypový materiál, zatímco ve skutečnosti jde spíše o barvitou přehlídku různých druhů smetí? A kde jsou mezery v systému kontroly dováženého odpadu, kvůli nimž se problém s nelegálním odpadem jen těžko řeší? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Zuzanou Šotovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz].

28. prosinec 2022 30:33

#100 Odposlechů, 10 let investigace.cz, 1 Pavla Holcová - rozhovor

Milí posluchači, je mi ctí vás přivítat u jubilejního stého dílu Odposlechu, podcastu investigace.cz [http://investigace.cz/]. Tento díl také vychází těsně před výročím samotné investigace.cz [http://investigace.cz/]. V roce 2023 totiž oslavíme 10 let od našeho založení. Osazenstvo redakce, úroveň novinařiny i obsah se v průběhu let nevyhnutelně měnily. Lidé přicházeli a zase odcházeli, kvalita práce pochopitelně neustále rostla stejně jako tematické zaměření nebo počet nasbíraných ocenění. Jedna věc se ale přeci jenom od založení investigace.cz [http://investigace.cz/] nezměnila - Pavla Holcová. Kde investigace.cz [http://investigace.cz/] vznikla? Čím si za 10 let své existence prošla? A kde ji její zakladatelka vidí za dalších 10 let? Rozhovor se zakladatelkou a ředitelkou investigace.cz [http://investigace.cz/] Pavlou Holcovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [http://nfnz.cz/].

22. prosinec 2022 01:09:05

#99 Ohňostroj lží - rozhovor

Novináři z 13 zemí Evropy si posvítili na to, jak se v jejich vlastích šíří dezinformace. Jednotlivé proruské weby spolu podle jejich zjištění čile komunikují a spolupracují a v jejich aktivitách jim nezabraňují ani snahy jednotlivých vlád dezinformační stránky blokovat. Nahlédněte s námi dnes do zákulisí prokremelského, konspiračního a ultrapravicového dezinformačnho ekosystému ve střední a východní Evropě. Kdo ovládá evropskou dezinformační a konspirační scénu? Jaké používají metody? A proč je složité s tím cokoliv dělat? Rozhovor s datovým a mediálním analytikem Josefem Šlerkou a reportérkou ICJK Karin Kőváry Sólymos. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

30. listopad 2022 24:20

#98 Krok zpátky v boji proti praní špinavých peněz? - rozhovor

Soudní dvůr Evropské unie minulý týden ohromujícím způsobem oslabil stávající pravidlo proti praní špinavých peněz a omezil používání jednoho z nejúčinnějších nástrojů proti finančnímu tajemství - přístupu k informacím o skutečném vlastnictví. Podle odborníků nás tento krok vrací v boji proti praní špinavých peněz o několik let zpátky. Kdo jsou to skuteční majitelé firem? Proč je potřebujeme znát? A je rozhodnutí Soudního dvora EU skutečně špatný krok? Rozhovor se šéfredaktorkou investigace.cz Pavlou Holcovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].