ODPOSLECH | investigace.cz
Sezóna 1Epizoda 7418. březen 2022

Poslechněte si podcast: #74 Co vlastní mocní Rusové v Česku - rozhovor

Zmrazené peníze na bankovních účtech, zabavené luxusní jachty, nebo vily obehnané policejní páskou. Takový obraz se nám v Česku prozatím nenaskytl, ačkoliv majetků a peněz mají ruští oligarchové v České republice poměrně dost. I přes rozsáhlé balíky sankcí uvalené na oligarchy napojené na Putina se v Česku, narozdíl od jiných zemí, prozatím nic nezabavuje. Jak je to možné? A kolik toho mocní a vlivní Rusové v Česku vlastní?  Rozhovor s redaktorkami investigace.cz Pavlou Holcovou a Zuzanou Šotovou.

33:50

ODPOSLECH | investigace.cz

Vydává: investigace.cz

Jsme investigativní novináři z investigace.cz. Přinášíme původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu, praní peněz, mafii, korupci a zneužívání moci. Ponořte se s námi do světa zločinců a nelegálních aktivit! Naše texty najdete na www.investigace.cz.

Web

4. leden 2023 41:59

#101 Kšefty se smetím - rozhovor

Německé firmy dovážejí do Česka nelegální odpad a vydělávají na tom miliony. Nahrává jim k tomu nedostatečná kontrola i mírné tresty v případě porušení českých zákonů. Výdaje za ekologickou likvidaci takového odpadu pak zaplatí buď čeští daňoví poplatníci, nebo lidé, kteří se domnívají, že kupují normální zeminu. O jak velký problém v Česku jde? Co je záhadný GEM 5000, který jedni vydávají za běžný zásypový materiál, zatímco ve skutečnosti jde spíše o barvitou přehlídku různých druhů smetí? A kde jsou mezery v systému kontroly dováženého odpadu, kvůli nimž se problém s nelegálním odpadem jen těžko řeší? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Zuzanou Šotovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz].

28. prosinec 2022 30:33

#100 Odposlechů, 10 let investigace.cz, 1 Pavla Holcová - rozhovor

Milí posluchači, je mi ctí vás přivítat u jubilejního stého dílu Odposlechu, podcastu investigace.cz [http://investigace.cz/]. Tento díl také vychází těsně před výročím samotné investigace.cz [http://investigace.cz/]. V roce 2023 totiž oslavíme 10 let od našeho založení. Osazenstvo redakce, úroveň novinařiny i obsah se v průběhu let nevyhnutelně měnily. Lidé přicházeli a zase odcházeli, kvalita práce pochopitelně neustále rostla stejně jako tematické zaměření nebo počet nasbíraných ocenění. Jedna věc se ale přeci jenom od založení investigace.cz [http://investigace.cz/] nezměnila - Pavla Holcová. Kde investigace.cz [http://investigace.cz/] vznikla? Čím si za 10 let své existence prošla? A kde ji její zakladatelka vidí za dalších 10 let? Rozhovor se zakladatelkou a ředitelkou investigace.cz [http://investigace.cz/] Pavlou Holcovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [http://nfnz.cz/].

22. prosinec 2022 01:09:05

#99 Ohňostroj lží - rozhovor

Novináři z 13 zemí Evropy si posvítili na to, jak se v jejich vlastích šíří dezinformace. Jednotlivé proruské weby spolu podle jejich zjištění čile komunikují a spolupracují a v jejich aktivitách jim nezabraňují ani snahy jednotlivých vlád dezinformační stránky blokovat. Nahlédněte s námi dnes do zákulisí prokremelského, konspiračního a ultrapravicového dezinformačnho ekosystému ve střední a východní Evropě. Kdo ovládá evropskou dezinformační a konspirační scénu? Jaké používají metody? A proč je složité s tím cokoliv dělat? Rozhovor s datovým a mediálním analytikem Josefem Šlerkou a reportérkou ICJK Karin Kőváry Sólymos. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

30. listopad 2022 24:20

#98 Krok zpátky v boji proti praní špinavých peněz? - rozhovor

Soudní dvůr Evropské unie minulý týden ohromujícím způsobem oslabil stávající pravidlo proti praní špinavých peněz a omezil používání jednoho z nejúčinnějších nástrojů proti finančnímu tajemství - přístupu k informacím o skutečném vlastnictví. Podle odborníků nás tento krok vrací v boji proti praní špinavých peněz o několik let zpátky. Kdo jsou to skuteční majitelé firem? Proč je potřebujeme znát? A je rozhodnutí Soudního dvora EU skutečně špatný krok? Rozhovor se šéfredaktorkou investigace.cz Pavlou Holcovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

16. listopad 2022 35:44

#97 Magnitskij: Smrt právníka

V den vydání tohoto podcastu je to na den přesně 13 let, co po dlouhém mučení v ruských věznicích zemřel právník Sergej Magnitskij, který se svou odvahou znelíbil představitelům Ruska. Jeho smrt ovšem nezůstala bez povšimnutí a nepřipojila se k řadě podobných osudů, jež sice na čas vzruší svět, ale pozvolna se na ně zapomnene. Jméno Sergeje Magnitského naopak přinejmenším Rusové jen tak nezapomenou. Jeho smrt dodnes hýbe světem a s mnohaletým odstupem letos i Českou republikou. Kdo byl Sergej Magnitskij? Jak a kvůli čemu zemřel? A jaká byla a stále je odezva na jeho smrt ve světě i u nás? Magnitského dopis ve kterém popisuje podmínky, v jakých byl vězněn: https://www.rferl.org/a/Sergei_Magnitskys_Letter_From_Prison/1881706.html [https://www.rferl.org/a/Sergei_Magnitskys_Letter_From_Prison/1881706.html] - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

10. listopad 2022 34:40

#96 Jak se nestat obětí podvodů na internetu - rozhovor

Mladý a dobře oblečený muž na kameru česky vypráví, jak díky algoritmu, který naprogramoval, úspěšně obchoduje s kryptoměnami na korejské burze. Dokonce tak úspěšně, že se rozhodl své know-how předat, aby si také ostatní prostí lidé přišli na své a stali se milionáři. Asi není nutné dlouze vysvětlovat, že ve skutečnosti nejde o altruistický projekt neznámých českých kryptomilionářů, ale o podvod, který má za cíl vytáhnout z lidí peníze. Nejedná se také ani zdaleka o jediný podvod, ve kterém hrají roli kryptoměny, se kterým se můžete jakožto běžní uživatelé internetu setkat. Takových případů je v poslední době čím dál víc. Jak rozpoznat legitimní investiční nabídku od té falešné? Co se se ztracenými penězi může dít dál? A co se dá v takových případech dělat? Rozhovor s datovým novinářem a předsedou správní rady investigace.cz Honzou Cibulkou, který se dlouhodobě věnuje internetové bezpečnosti. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

2. listopad 2022 27:40

#95 KremRule: Český majetek mocných lidí Kremlu v jedné databázi - rozhovor

Nový projekt investigace.cz pojmenovaný KremRule (kombinace slov Kreml a anglického „vládnout“) zpřehledňuje a katalogizuje majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách. Všechny spojuje loajalita vůči Vladimiru Putinovi. Rozhovor s reportérkou investigace.cz Kristýnou Vejnbender. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

26. říjen 2022 24:48

#94 Podivné smlouvy za miliony korun - rozhovor

Státní podnik LOM PRAHA, tedy Letecké opravny Malešice, jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany, chce poslat až sto milionů korun dvěma českým firmám s ne úplně dobrou pověstí. Firmy se jmenují Defcon a Vorrens a mají LOMu pomáhat s kontrakty v Etiopii a v Alžírsku. Proč si státní podnik najímá externí firmy na práci, kterou by zvládnul i sám? A když už si najímá externí firmy, proč zrovna tyto dvě se značnými pochybeními z minulosti? A čím se vlastně obě firmy provinily? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Hanou Čápovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

20. říjen 2022 46:19

#93 Letem dezinformačním světem - rozhovor

Covid, vítězící Rusko, ukrajinští nacisté nebo velký reset. To jsou klíčová témata článků z konspiračních a dezinformačních serverů, které Češi nejvíce sdíleli na sociální síti Facebook od počátku invaze Ruska do Ukrajiny. O Facebooku se také často mluví jako o platformě, která usnadňuje právě toto šíření konspiračního a dezinformačního obsahu z internetu. Jak se svět dezinformací mění v čase? Proč je složité ho empiricky zkoumat? A jaké vlastně vedou z české konspirační a dezinformační bažiny cesty ven? Rozhovor s Josefem Šlerkou, redaktorem investigace.cz a odborníkem na konspirace a dezinformace. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

6. říjen 2022 30:30

#92 Stíhaný ruský poslanec Sopčuk schoval své majetky v Česku - rozhovor

V průběhu minulého roku zabavil ruský soud bývalému poslanci Státní dumy a nositeli medaile Řádu za zásluhy o vlast Sergeji Sopčukovi majetek v hodnotě přibližně 17 miliard korun. Politik byl ruskými úřady obviněn z praní peněz a zneužití politického postavení a koncem minulého roku byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Přestože je od první půlky minulého roku na útěku, svůj český majetek stihl bývalý ruský politik včas zaopatřit, aby o něj nepřišel. Jak se mu to povedlo? Kolik toho v Česku měl? A je jediný ruský poslanec s majetky ukrytými v Česku? Rozhovor s Kristinou Vejnbender, která Sopčukovy české investice odhalila. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].