ODPOSLECH | investigace.cz
Sezóna 1Epizoda 6416. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: #64 SPECIÁL: Zdražení energie, aneb chudí budou ještě chudší

Po sérii datových podcastů k volbám do Poslanecké sněmovny jsme se rozhodli v nich pokračovat, byť už ne s volební tematikou. Nové díly datových podcastů budou vycházet zhruba jednou měsíčně a budou se věnovat aktuálním tématům. V dnešní části se Josef Šlerka spolu se sociologem Danem Prokopem zabývají problematikou zdražování energií a otázkou, jak se tento jev promítne v životě českých domácnostech.

27:20

ODPOSLECH | investigace.cz

Vydává: investigace.cz

Jsme investigativní novináři z investigace.cz. Přinášíme původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu, praní peněz, mafii, korupci a zneužívání moci. Ponořte se s námi do světa zločinců a nelegálních aktivit! Naše texty najdete na www.investigace.cz.

Web

Před třemi dny 20:38

Obcházení sankcí. Jak se do Česka dostává běloruská močovina

Sankcionovaná běloruská společnost Grodno Azot dováží do České republiky a Polska močovinu. Aby unikla pozornosti celníků, vydává se v přepravních dokumentech za jiné společnosti, na které se sankce nevztahují. Jiný způsob obcházení sankcí používají firmy dovážející k nám běloruské dřevo. V dokumentaci uvedou, že se jedná o dřevo původem z Kyrgyzstánu. Státní celní správa tak žádné porušení sankcí neeviduje. Jakým způsobem se daří Grodnu Azot obcházet sankce? Jak se tomu dá zabránit? A mají sankce nějaký reálný dopad? Případ obcházení sankcí se snažíme osvětlit s Kamilou Plzákovou, redaktorkou investigace.cz [http://investigace.cz/], která za kauzou stojí.

Před týdnem 32:59

NewsFront. Jak se prokremelská propaganda šíří Evropou

I přes sankce EU a USA se propagandistickému webu NewsFront stále daří úspěšně šířit prokremelskou propagandu a dezinformace v jedenácti jazycích po celé Evropě. Novináři z mezinárodního týmu odhalili, že na obsahu webu se podílejí lidé z celé Evropy - od člena německé krajní pravice až po srbské aktivisty či bývalého maďarského diplomata. Často zadarmo a z ideologických důvodů. Přestože byl NewsFront označen za nástroj ruských tajných služeb, pořád nachází cesty, jak pokračovat ve své činnosti. Do jaké míry a jak se dají regulace obejít? A jací lidé jsou ochotni šířit dezinformace zadarmo? Na tyto otázky se snažíme najít odpověď s novinářkou Karin Kőváry Sólymos, jednou z členek mezinárodního investigativního týmu, který se webem NewsFront zabýval.

Před 3 týdny 08:59

# 127 Na prahu nové kapitoly

Jaká úskalí i radosti skýtá audio novinařina? Po třech letech Odposlechů pro vás chystáme několik změn. Zařizujeme nové nahrávací studio, připravujeme sérii inovativních znělek i audiočlánky, náš tým posílí nové tváře respektive hlasy. Za rubrikou Odposlech od jejího začátku stál vyjma ostatních členů redakce především Lukáš Nechvátal, který se rozhodl dát si od novinařiny pauzu. A protože Odposlech je trochu jako jeho dítě, tuto epizodu věnujeme právě jemu. Co ho baví na zvuku? Zda jej něco překvapilo za těch 120 dílů podcastu? A který z nich měl největší úspěch? Rozhovor s bývalým redaktorem investigace.cz Lukášem Nechvátalem vede jeden z našich nových moderátorů Petr Gojda.

24. srpen 2023 13:48

#126 Jak bytové družstvo připravilo lidi ve finanční nouzi o bydlení – rozhovor

Jak bydlet doma je název bytových družstev, které v současnosti vlastní více než 100 rodinných domů či bytů po celé České republice. Často je družstva vykupují od lidí s finančními potížemi. V reklamním videu jim slibují pomoc a snadné řešení jejich tíživé situace. Proč se pak ale musí někteří obyvatelé bytů narychlo vystěhovat? Co je s jejich domy teď? A dá se bránit exekucím a zároveň nepřijít o své bydlení? Rozhovor s redaktorkou investigace.cz Barborou Šturmovou.

17. srpen 2023 25:32

#125 Jak si poradí investigativní novináři s nástupem AI - rozhovor

AI neboli inteligentní strojové učení proniká čím dál tím víc do života obyčejných lidí. Nástroje typu ChatGPT používají i zaměstnanci navzdory zákazům nadřízených pro svou práci, a často tak dosahují lepších výsledků. V investigativní žurnalistice není využívání umělé inteligence nic nového. Jak se ale konkrétně dá využít umělá inteligence, když přijde na investigativní žurnalistiku? V investigativní žurnalistice není užití umělé inteligence nic nového. Jakým způsobem se dá využívat umělá inteligence v kontextu investigativní žurnalistiky? Jaké problémy mohou novináři očekávat? A je možné, že umělá inteligence nahradí investigativní novináře úplně? Rozhovor s datovým analytikem Josefem Šlerkou.

9. srpen 2023 53:42

#123 It Takes a Network - rozhovor

Organizovaný zločin nerespektuje hranice států. To naštěstí ale ani my, investigativní novináři. Díky přeshraniční spolupráci můžeme odhalovat dopady světového organizovaného zločinu na Českou republiku. Takovou spolupráci napříč hranicemi nám umožňují mezinárodní novinářské sítě, jako je například Organised Crime and Corruption Reporting Project, neboli OCCRP, které slouží nejenom jako platforma pro setkávání a kooperaci novinářů z téměř celého světa. A nejen to, OCCRP také poskytuje novinářům po celém světě vzdělávání, zajišťuje jejich jak právní, tak osobní bezpečnost a určuje trendy pro budoucnost investigativní novinařiny. V čem mají mezinárodní novinářské organizace výhodu oproti těm policejním, jako je například Interpol? Jak investigativní novináři pomáhají měnit svět? A jaké výzvy čekají na investigativní novináře v příštích desetiletích? Rozhovor se spoluzakladateli OCCRP Drewem Sullivanem a Paulem Raduem. V češtině je uslyšíte prostřednictvím Tomáše Sýkory a Václava Vohlídala - Úvodní znělku podcastu Odposlech vytvořil Michael Nováček za použití citací ze zpravodajství České televize.

27. červenec 2023 21:55

#122 Stahuje se dánské náboženské hnutí Dům Otce z Česka? - rozhovor

Investigace.cz publikovala letos v zimě sérii článků o dánském náboženském hnutí Dům Otce, neboli Faderhuset, které se na podzim roku 2016 přestěhovalo do Česka. O komunitu, která si koupila několik nemovitostí na severu Čech, se zajímají dánské i české úřady kvůli jejímu přístupu k výchově dětí. Po dotazech, co si o vyšetřování myslí, ale členové Faderhuset svorně mlčí. Navíc se momentálně zbavují dvou ze svých českých nemovitostí a vysoce postavení členové společenství údajně odjeli na dovolenou do Jižní Afriky. Co všechno se za posledního půl roku v Domě Otce změnilo? Co nového jsme se o něm dozvěděli my? A jaké jsou další plány tohoto nového náboženského hnutí v Česku? Rozhovor s redaktorkou investigace.cz Mahulenou Kopeckou. - Úvodní znělku podcastu Odposlech vytvořil Michael Nováček za použití citací ze zpravodajství České televize.

20. červenec 2023 43:00

#121 Jak můžete prodat svoji identitu a proč byste to neměli dělat - rozhovor

Na sociální síti Telegram vzkvétá obchod s bankovními účty a doklady totožnosti potřebnými pro zřízení účtů na finančních platformách jako Paypal nebo Revolut. V nabídce jsou také české identity a české bankovní účty. Obchodníci lákají takzvané „muly na peníze“ – tedy lidi, kteří prodávají kopie svých dokladů nebo rovnou hotové bankovní účty – na desítky až stovky eur za jednu registraci a několikanásobně dráž je pak obratem přeprodávají zájemcům. Tyto účty se často používají k praní špinavých peněz a nově i k obcházení protiruských sankcí. Na kolik mě cizí identita vyjde? K čemu mi bude? A kdy používáním cizích účtů porušuji zákon? Rozhovor s redaktorkou investigace.cz Kristinou Vejnbender. - Úvodní znělku podcastu Odposlech vytvořil Michael Nováček za použití citací ze zpravodajství České televize.

19. červenec 2023 48:40

#120 Proč si lidé nemohou dovolit vlastní bydlení - rozhovor

Se sociologem Danielem Prokopem o tom, že lidé vydávají čím dál větší část svého příjmu na bydlení. Příspěvek na bydlení by podle něj měl víc zohledňovat reálný nájem v místě. A také to zda jsou lidé chudší nebo bohatší, kolik jím po zaplacení bytu zbyde. Z bytu použitelných k nájmu by se měla bez ohledu na to, zda jsou pronajaté nebo ne, odvádět daň z příjmů, přičemž za příjem by se považovala cena obvyklá v lokalitě. Platíme za bydlení víc, než bychom měli? Jak by se měla změnit daň z nemovitosti? A vystěhuje se Praha na venkov? Rozhovor Hany Čápové se sociologem Danielem Prokopem. - Projekt Komu patří Česko vzniká za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Úvodní znělku podcastu Odposlech vytvořil Michael Nováček za použití citací ze zpravodajství České televize.

12. červenec 2023 48:58

#119 Komu patří Česko, díl 2. - rozhovory

V jaké chvíli se z podnikatele s nemovitostmi stane obchodník s chudobou? U koho končí miliony státního podniku Česká pošta? A je výstavba rodinných domů veřejným zájmem? Nejenom tyto otázky postupně zodpoví tři příběhy, kterým se věnuje druhý díl podcastu ze série Komu patří Česko [https://www.investigace.cz/tag/komu-patri-cesko/]. Rozhovory s reportérkami investigace.cz Mahulenou Kopeckou, Kamilou Plzákovou a Gabrielou Jezberovou. * Zedníkovy majetky v Mostě. Nákup bytů jako způsob, jak si vydělat? (00:00) * Po stopách peněz České pošty do daňových rájů (10:06) * Od obytných domů ke skládce odpadu – příběh nevydařené spekulace s půdou v Černolicích (29:34) Oprava: V původní verzi tohoto podcastu byl ve druhé části překrývající se zvuk. Za chybu se hluboce omlouváme, napravili jsme ji, děkujeme za upozornění. - Projekt Komu patří Česko vzniká za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/]. Úvodní znělku podcastu Odposlech vytvořil Michael Nováček za použití citací ze zpravodajství České televize.