ODPOSLECH | investigace.cz
Sezóna 1Epizoda 6219. listopad 2021

Poslechněte si podcast: #62 Praní peněz, offshore a tak vůbec, díl 2.

Jak efektivně vyprat peníze už víme. Co ale zatím ještě pořád neznáme, jsou důvody, proč by nás to vlastně mělo zajímat. Co na tom, že si třeba oligarchové ze zemí bývalého Sovětského svazu posílají přes skořápkové offshore společnosti miliardy na bankovní účty ve Švýcarsku, za které si následně kupují nemovitosti třeba v Londýně? Ovlivňuje to nějak nás, Čechy? A dá se s tím vůbec něco dělat? Dvoudílná série, která posluchačům osvětlí, jak funguje praní peněz a svět offshorů a jak to dopadá na život každého z nás.

24:56

ODPOSLECH | investigace.cz

Vydává: investigace.cz

Jsme investigativní novináři z investigace.cz. Přinášíme původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu, praní peněz, mafii, korupci a zneužívání moci. Ponořte se s námi do světa zločinců a nelegálních aktivit! Naše texty najdete na www.investigace.cz.

Web

4. leden 2023 41:59

#101 Kšefty se smetím - rozhovor

Německé firmy dovážejí do Česka nelegální odpad a vydělávají na tom miliony. Nahrává jim k tomu nedostatečná kontrola i mírné tresty v případě porušení českých zákonů. Výdaje za ekologickou likvidaci takového odpadu pak zaplatí buď čeští daňoví poplatníci, nebo lidé, kteří se domnívají, že kupují normální zeminu. O jak velký problém v Česku jde? Co je záhadný GEM 5000, který jedni vydávají za běžný zásypový materiál, zatímco ve skutečnosti jde spíše o barvitou přehlídku různých druhů smetí? A kde jsou mezery v systému kontroly dováženého odpadu, kvůli nimž se problém s nelegálním odpadem jen těžko řeší? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Zuzanou Šotovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz].

28. prosinec 2022 30:33

#100 Odposlechů, 10 let investigace.cz, 1 Pavla Holcová - rozhovor

Milí posluchači, je mi ctí vás přivítat u jubilejního stého dílu Odposlechu, podcastu investigace.cz [http://investigace.cz/]. Tento díl také vychází těsně před výročím samotné investigace.cz [http://investigace.cz/]. V roce 2023 totiž oslavíme 10 let od našeho založení. Osazenstvo redakce, úroveň novinařiny i obsah se v průběhu let nevyhnutelně měnily. Lidé přicházeli a zase odcházeli, kvalita práce pochopitelně neustále rostla stejně jako tematické zaměření nebo počet nasbíraných ocenění. Jedna věc se ale přeci jenom od založení investigace.cz [http://investigace.cz/] nezměnila - Pavla Holcová. Kde investigace.cz [http://investigace.cz/] vznikla? Čím si za 10 let své existence prošla? A kde ji její zakladatelka vidí za dalších 10 let? Rozhovor se zakladatelkou a ředitelkou investigace.cz [http://investigace.cz/] Pavlou Holcovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [http://nfnz.cz/].

22. prosinec 2022 01:09:05

#99 Ohňostroj lží - rozhovor

Novináři z 13 zemí Evropy si posvítili na to, jak se v jejich vlastích šíří dezinformace. Jednotlivé proruské weby spolu podle jejich zjištění čile komunikují a spolupracují a v jejich aktivitách jim nezabraňují ani snahy jednotlivých vlád dezinformační stránky blokovat. Nahlédněte s námi dnes do zákulisí prokremelského, konspiračního a ultrapravicového dezinformačnho ekosystému ve střední a východní Evropě. Kdo ovládá evropskou dezinformační a konspirační scénu? Jaké používají metody? A proč je složité s tím cokoliv dělat? Rozhovor s datovým a mediálním analytikem Josefem Šlerkou a reportérkou ICJK Karin Kőváry Sólymos. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

30. listopad 2022 24:20

#98 Krok zpátky v boji proti praní špinavých peněz? - rozhovor

Soudní dvůr Evropské unie minulý týden ohromujícím způsobem oslabil stávající pravidlo proti praní špinavých peněz a omezil používání jednoho z nejúčinnějších nástrojů proti finančnímu tajemství - přístupu k informacím o skutečném vlastnictví. Podle odborníků nás tento krok vrací v boji proti praní špinavých peněz o několik let zpátky. Kdo jsou to skuteční majitelé firem? Proč je potřebujeme znát? A je rozhodnutí Soudního dvora EU skutečně špatný krok? Rozhovor se šéfredaktorkou investigace.cz Pavlou Holcovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

16. listopad 2022 35:44

#97 Magnitskij: Smrt právníka

V den vydání tohoto podcastu je to na den přesně 13 let, co po dlouhém mučení v ruských věznicích zemřel právník Sergej Magnitskij, který se svou odvahou znelíbil představitelům Ruska. Jeho smrt ovšem nezůstala bez povšimnutí a nepřipojila se k řadě podobných osudů, jež sice na čas vzruší svět, ale pozvolna se na ně zapomnene. Jméno Sergeje Magnitského naopak přinejmenším Rusové jen tak nezapomenou. Jeho smrt dodnes hýbe světem a s mnohaletým odstupem letos i Českou republikou. Kdo byl Sergej Magnitskij? Jak a kvůli čemu zemřel? A jaká byla a stále je odezva na jeho smrt ve světě i u nás? Magnitského dopis ve kterém popisuje podmínky, v jakých byl vězněn: https://www.rferl.org/a/Sergei_Magnitskys_Letter_From_Prison/1881706.html [https://www.rferl.org/a/Sergei_Magnitskys_Letter_From_Prison/1881706.html] - Podcasty vznikají za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

10. listopad 2022 34:40

#96 Jak se nestat obětí podvodů na internetu - rozhovor

Mladý a dobře oblečený muž na kameru česky vypráví, jak díky algoritmu, který naprogramoval, úspěšně obchoduje s kryptoměnami na korejské burze. Dokonce tak úspěšně, že se rozhodl své know-how předat, aby si také ostatní prostí lidé přišli na své a stali se milionáři. Asi není nutné dlouze vysvětlovat, že ve skutečnosti nejde o altruistický projekt neznámých českých kryptomilionářů, ale o podvod, který má za cíl vytáhnout z lidí peníze. Nejedná se také ani zdaleka o jediný podvod, ve kterém hrají roli kryptoměny, se kterým se můžete jakožto běžní uživatelé internetu setkat. Takových případů je v poslední době čím dál víc. Jak rozpoznat legitimní investiční nabídku od té falešné? Co se se ztracenými penězi může dít dál? A co se dá v takových případech dělat? Rozhovor s datovým novinářem a předsedou správní rady investigace.cz Honzou Cibulkou, který se dlouhodobě věnuje internetové bezpečnosti. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

2. listopad 2022 27:40

#95 KremRule: Český majetek mocných lidí Kremlu v jedné databázi - rozhovor

Nový projekt investigace.cz pojmenovaný KremRule (kombinace slov Kreml a anglického „vládnout“) zpřehledňuje a katalogizuje majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách. Všechny spojuje loajalita vůči Vladimiru Putinovi. Rozhovor s reportérkou investigace.cz Kristýnou Vejnbender. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

26. říjen 2022 24:48

#94 Podivné smlouvy za miliony korun - rozhovor

Státní podnik LOM PRAHA, tedy Letecké opravny Malešice, jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany, chce poslat až sto milionů korun dvěma českým firmám s ne úplně dobrou pověstí. Firmy se jmenují Defcon a Vorrens a mají LOMu pomáhat s kontrakty v Etiopii a v Alžírsku. Proč si státní podnik najímá externí firmy na práci, kterou by zvládnul i sám? A když už si najímá externí firmy, proč zrovna tyto dvě se značnými pochybeními z minulosti? A čím se vlastně obě firmy provinily? Rozhovor s reportérkou investigace.cz Hanou Čápovou. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

20. říjen 2022 46:19

#93 Letem dezinformačním světem - rozhovor

Covid, vítězící Rusko, ukrajinští nacisté nebo velký reset. To jsou klíčová témata článků z konspiračních a dezinformačních serverů, které Češi nejvíce sdíleli na sociální síti Facebook od počátku invaze Ruska do Ukrajiny. O Facebooku se také často mluví jako o platformě, která usnadňuje právě toto šíření konspiračního a dezinformačního obsahu z internetu. Jak se svět dezinformací mění v čase? Proč je složité ho empiricky zkoumat? A jaké vlastně vedou z české konspirační a dezinformační bažiny cesty ven? Rozhovor s Josefem Šlerkou, redaktorem investigace.cz a odborníkem na konspirace a dezinformace. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].

6. říjen 2022 30:30

#92 Stíhaný ruský poslanec Sopčuk schoval své majetky v Česku - rozhovor

V průběhu minulého roku zabavil ruský soud bývalému poslanci Státní dumy a nositeli medaile Řádu za zásluhy o vlast Sergeji Sopčukovi majetek v hodnotě přibližně 17 miliard korun. Politik byl ruskými úřady obviněn z praní peněz a zneužití politického postavení a koncem minulého roku byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Přestože je od první půlky minulého roku na útěku, svůj český majetek stihl bývalý ruský politik včas zaopatřit, aby o něj nepřišel. Jak se mu to povedlo? Kolik toho v Česku měl? A je jediný ruský poslanec s majetky ukrytými v Česku? Rozhovor s Kristinou Vejnbender, která Sopčukovy české investice odhalila. - Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky [https://www.nfnz.cz/].