Junior Guru podcast
Epizoda 714. červen 2022

Poslechněte si podcast: #6 Markéta Willis (Applifting) o její cestě k IT a učení (se) programování

Do šestého dílu si Pája pozvala Markétu Willis. Ačkoliv Markéta vystudovala pedagogickou fakultu, teď se živí jako frontend developerka ve společnosti Applifting. Kromě toho ještě stíhá lektorovat pro Czechitas. Dozvíš se, jaká byla její cesta k programování a uslyšíš i o jejích zkušenostech z lektorování.

30:01

Junior Guru podcast

Vydává: Pája Froňková and Honza Javorek

Jsme tu pro všechny juniory v IT! Jak začít s programováním? Jak najít práci v IT? Přinášíme odpovědi, inspiraci, motivaci.

Web

Epizoda 1931. červenec 2023 32:42

#18 Anastázie Sedláková (DNAnexus) nejen o mateřství a kariéře v IT

Nasťa Sedláková je bioinformatička, data analytička a lektorka programování. Mimo to je i maminkou třech malých dětí. Jak skloubit rodičovství a kariéru? Jak si říct o částečný úvazek? Co všechno se dá udělat, aby se vám žilo a pracovalo líp s vašimi dětmi? Proč se nemá začátečník bát udělat chybu? A do kterých IT komunit se vyplatí zapojit?

Epizoda 1830. červen 2023 27:18

#17 Matěj Kotrba (Fuckupy v IT, Očima ajťáka) o tom, jak se recruiterům dostat do hledáčku

Matěj Kotrba je IT headhunter, tvůrce podcastu Fuckupy v IT a projektu Očima ajťáka. Jak se i jako junior dostat do hledáčku IT recruitera? Jak si najít první práci? Proč být nejen při hledání práce proaktivní? Jak se na pohovoru postavit k otázce peněz a o kolik je rozumné si říct?

Epizoda 1731. květen 2023 24:55

#16 Kateřina Lesch (Deloitte) o umělé inteligenci

Trénovala NLP (natural language processing) modely, ještě než to bylo cool. Teď je Katka senior manager AI and Data v Deloitte. Jak se dívá na vývoj umělé inteligence? Do jaké míry je dobré rozumět principům AI modelů, pokud je chcete používat? A potřebujete formální vzdělání, abyste se na poli AI prosadili?

Epizoda 1614. duben 2023 30:01

#15 Marián Kameništák (kamenistak.com) o pohovorech a kariéře v IT

Poslechněte si Mariána, který byl možná u tisícovky pohovorů. Proč ho spíš zaujme uchazeč, který působí sebevědomě a stojí si za svým názorem? Co si myslí o perfekcionismu? Proč je důležité si v nové práci nejdříve vybudovat vztahy? A jaké další triky by do začátku doporučil?

Epizoda 1516. březen 2023 31:46

#14 Lukáš Kubec (Green Fox Academy) o cestě z KFC na software developera a mentora programování

Od Lukáše se v novém díle podcastu dozvíte, jaká byla jeho cesta od zaměstnance KFC až k pozici software developera ve společnosti MIBCON. Proč si pro svoji rekvalifikaci zvolil bootcamp od Green Fox Academy? Proč se později rozhodl pokračovat jako mentor? Co by v obecné rovině doporučil lidem, kteří uvažují o kariérní změně? Epizoda vznikla v rámci placeného partnerství [https://junior.guru/open/greenfox] s firmou Green Fox Academy [https://www.greenfoxacademy.cz/?utm_source=juniorguru&utm_medium=podcast&utm_campaign=partnership]

Epizoda 1416. únor 2023 27:44

#13 Tomáš Ervín Dombrovský (LMC) o IT sektoru v Česku

Pája si tentokrát pozvala Tomáše Ervína Dombrovského, hlavního analytika firmy LMC (jobs.cz, prace.cz, seduo.cz). Proč je u nás pořád problém sehnat dostatek programátorů? Jak si udržet přehled o své ceně na trhu práce? Sebere umělá inteligence programátorům práci?

Epizoda 1315. leden 2023 36:15

#12 Veronika Gabrielová (Aimful) o efektivním kariérním růstu

Do prvního dílu v novém roce si Pája pozvala Verču Gabrielovou. Ačkoliv IT na škole nikdy nestudovala, má dnes za sebou už sedmiletou kariéru vývojářky. Jak se dostala k první práci v oboru? Jak by radila zpracovávat zpětnou vazbu? Jak na zákeřný impostor syndrom? Proč je dobré chodit na pohovory, i když práci zrovna nehledáte? Co by udělala jinak při vyjednávání o mzdě?

Epizoda 1215. prosinec 2022 28:22

#11 Lukáš Konarovský (Fakturoid) o podnikání, třeba i v IT

V tomto díle si Pája povídá s Lukášem Konarovským, podnikatelem a spoluzakladatelem firmy Fakturoid. Jak se Lukáš dostal k IT a k podnikání? Co je podle něj na podnikání nejtěžší? Co naopak možná vnímáme jako větší problém, než ve skutečnosti je? Pokud přemýšlíš nad podnikáním (třeba zrovna v IT) je tento díl přesně pro tebe! Epizoda vznikla v rámci placeného partnerství [https://junior.guru/open/fakturoid] s firmou Fakturoid [https://www.fakturoid.cz/?utm_source=juniorguru&utm_medium=podcast&utm_campaign=partnership]

Epizoda 1115. listopad 2022 36:15

#10 Klára Šťouračová (Productboard) o úspěšném startu kariéry v IT

V desátém díle si můžeš poslechnout Kláru Šťouračovou, která se už 7 let pohybuje na různých HR a People pozicích v technologických firmách. Kromě toho spoluzaložila makeITtoday, úspěšné kurzy programovaní pro děti. Jakých si za svoji kariéru všimla trendů v IT odvětví? Jak podle ní správně nastartovat kariéru? A proč si myslí, že je důležité děti vést k počítačové gramotnosti?

Epizoda 1014. říjen 2022 31:16

#9 Markéta Lourenco (Mews) o cestě od lingvistiky k datové analýze

Do devátého dílu si Pája pozvala Markétu Lourenco, původně vystudovanou lingvistku a v současnosti datovou analytičku ve firmě Mews. Vypráví o tom, co ji přimělo vyzkoušet svět IT, jak hladce se jí podařilo získat první datovou pozici a co její práce obnáší.