- Podcasty
- Rodičovská posilovna

Poslechněte si podcast: 50 - O práci s dětskou agresí, bojovností a zlobou, Michal Vybíral, 1. díl (upraveno 2024)
Do 50. dílu podcastu Rodičovská posilovny si Honza Vávra pozval psychoterapeuta Michala Vybírala. Michal je autor programu Agrese O.K.. Podílel se na založení Ligy otevřených mužů www.ilom.cz, působí v soukromé terapeutické praxi a jako supervizor.
Téma dnešního dílu je jasné. Řeč bude o zlosti vzteku agresi, ale hlavně o tom, jak se s nimi dá pracovat s dětmi. Povídání, jak k tomu Michala vedla dramatická výchova a jeho cestě od kroužků dramatické výchovy k programům jako je Agrese je O.K. Povídání je inspirativní v tom, jak lze dětskou chuť se prát, bojovat, ale i agresivní tendence tvořivě proměňovat a v dlouhodobém horizontu proměnit na schopnost obstát v konfliktech, být z dravě asertivní a naplňovat své potřeby.
Rodičovská posilovna
S psychoterapeutem Janem Vávrou a jeho hosty o rodičovství, psychologii, inspiraci terapeutickými poznatky a odolnosti.
102 - O zubní péči s ohledem na prevenci kazů, stresu i traumatu s Lenkou Černou a Janem Vávrou
V tomto dílu Rodičovské posilovny si Honza Vávra povídá s dětskou zubařkou a terapeutkou Lenkou Černou o tom, jak zubní péče ovlivňuje psychiku dětí – a jak může být dobře zvládnuté ošetření dokonce příležitostí pro růst odolnosti. Dozvíte se, co je procedurální péče, proč je důvěra klíčová, jak se dá dětem pomoci zvládnout strach a co všechno můžeme dělat doma, aby čištění zubů nebylo každodenním bojištěm.www.rodicovskaposilovna.cz
101 - O hraní počítačových her a jejich vlivu na děti, Jan Vávra a Ondřej Mrkus
Jsou videohry pro vaše děti jen ztrátou času, nebo mohou být i přínosné? Honza Vávra si v podcastu Rodičovská posilovna povídá s Ondřejem Mrkusem, zakladatelem projektu Playful o světě digitálních her. Proberou, proč se rodiče her často bojí, ale také jak mohou hry pozitivně ovlivnit rozvoj dětí – například schopnost zvládat neúspěch, řešit komplexní problémy nebo spolupracovat v týmu.
Dozvíte se:
- Jak Ondřej definuje odolnost a jak s tím souvisí hraní her.
- Proč je důležitější řešit, co děti hrají, než jen jak dlouho.
- Jaký sociální rozměr má hraní pro děti a proč je pro ně tak důležité.
- Jak hry naplňují základní psychologické potřeby (kompetence, autonomie, sounáležitost).
- Jaké typy her jsou rizikové (manipulativní mechaniky, loot boxy, nevhodný obsah) a na co si dát pozor.
- Jak mohou rodiče přistupovat k hraní dětí konstruktivně a využít ho pro posílení vztahu.
- Jak projekt Playful vytváří bezpečné online prostředí, kde hry slouží k rozvoji soft skills, jako je komunikace, týmová práce a leadership, pod vedením průvodců.
Poslechněte si epizodu plnou praktických postřehů, jak najít rovnováhu a využít potenciál videoher pro rozvoj vašich dětí v dnešním digitálním světě.
www.playuful.cz
www.rodicovskaposilovna.cz
100 - O imunitě, mikrobiomu a odolnosti - Bára Dvořáková a Honza Vávra
V další epizodě podcastu Rodičovská posilovna si psychoterapeut Honza Vávra povídal s imunoložkou, popularizátorkou vědy, nakladatelkou a autorkou RNDr. Barborou Dvořákovou, PhD.
Povídali jsme si o tom, jak funguje imunita dětí i dospělých, jak se na tom podílí mikrobiom. Došlo, ale i na dětské nemoci, nadužívání antibiotik, jaký vliv má na děti sterilní až dezinfikované prostředí, jaký vliv může mít to, když se dítě nechce do zimy obléknout. Došlo i na otužování a další formy překračování komfortní zóny a jejich vlivu na odolnost, ale i na stres a pocit životního smyslu a jejich vlivu na psychiku i tělo.
Odkazy:
Bára Dvořáková - www.belandy.art
Kniha Dítě pod lupou - www.lelkarna.cz
99 - O zvládání hněvu a vzteku rodičů - Jan Vávra a Evžen Nový
Tento díl podcastu přináší rozhovor s lektorem programu zvládání vzteku, psychoterapeutem a supervizorem Evženem Novým, který sdílí své zkušenosti z práce s dospělými klienty v oblasti prevence i řešení následků vzteku, agrese a násilí.
Zaměřili jsme se na roli vzteku jako emoce, rozdíl mezi emocemi a chováním, a na to, jaký dopad může mít nezvládnutý vztek na mezilidské vztahy – zejména v rodinách a partnerství. Dojde, ale i na užitečné vhledy či tipy pro rodiče, partnery i profesionály, kteří chtějí lépe zvládat emoce a přispívat k budování zdravých vztahů.
Odkazy na zdroje, jako je web vwww.zvladanivzteku.cz, brožura Papiňáci a motorkáři.
Další programy: www.ilom.cz
98 - O respektu, hormonech a dospívání s Vlaďkou Bartákovou - RP Živě speciál
V podcastu Rodičovská posilovna živě se psycholožka Vlaďka Bartáková a autoři knihy Rodičovství jako cesta Alena Vávrová a Jan Vávra baví o důležitosti respektu ve výchově, a to s ohledem na bouřlivé hormonální změny a náročné emoce, které puberta a dospívání přináší.
97 - O otevřenosti, hře a dialogu - Václav Mertin - RP živě speciál
V této speciální epizodě podcastu "Rodičovská Posilovna" se Honza Vávra a Alena Vávrová, autoři knihy "Rodičovství jako cesta", setkávají s Václavem Mertinem, známým psychologem a autorem několika knih o rodičovství. Před publikem na křtu knihy se věnují tématům otevřenosti, významu volné hry a důležitosti vztahovosti ve výchově dětí. Diskutují o tom, jak děti rozvíjet v předškolním věku, jak podporovat dialog a spolupráci a jak udržet otevřenost i ve školním prostředí.
Knihu se záznamem celé akce lze koupit na www.rodicovskaposilovna.cz/
96 - O důvěře ve vývoji dětí a v rodičovství - Alena Vávrová - RP živě speciál
Záznam povídání dětské psycholožky Aleny Vávrové z akce Rodičovská posilovna živě, která se uskutečnila 28.1. 2024. Povídání je o tom, jak se formuje důvěra a citová vazba v raném věku dětí a proč je důležitý princip také v nastavení rodičů a v průběhu celého rodičovství.
Celý záznam na www.rodicovskaposilovna.cz, spolu s knihou Rodičovství jako cesta.
95 - O odvaze a dobrodružství a jejich významu ve vzdělávání a rodičovství s Alešem Pokorným
O tom, jak se Nadační fond dobrodružné výchovy v přírodě snaží podpořit, aby prevence rizik a snaha o bezpečí nezahubily v našem vzdělávání a výchově smysl pro odvahu a dobrodružství. Povídali jsme si o tom s Alešem Pokorným, který je jedním ze zakladatelů fondu. Přinesl různé argumenty, které podporují význam pobytu v přírodě pro vývoj dětí i dospělých a diskutovali jsme třeba i o tom, co můžeme dělat, abychom nebyli jako Česká republika na chvostu zemí v ochotě jejich občanů podstupovat podnikatelské riziko.
Aktivně - konstruktivní reakce, které posilují vztahy - minisérie o pozitivní komunikaci, díl 7, Rodičovská posilovna
V závěřečném dílu naší mini-série o pozitivní komunikaci si řekneme, jak reagujeme v situacích, kdy se s námi druzí chtějí podělit o to, co jim udělalo radost. Seznámíme se s teorií aktivně-konstruktivních reakcí, které nejvíce posilují vztahy a vzešly z výzkumu pozitivní psycholožky Shely Gable. Ukážeme si prakticky, jak tyto reakce zní v každodenních situacích.
Jak se děti učí říkat ne - minisérie o pozitivní komunikaci, díl 6, Rodičovská posilovna
V šestém díle minisérie o komunikaci si povíme v jakém období se děti učí rozumět tomu, co znamená slovo ne, a kdy ho začínají hojně sami používat. Zamyslíme se nad tím, jak se dají hranice a zastavování problematických situací dělat tak, aby se to nespojovalo s pocitem nepřijetí druhého.