Epizoda 10827. leden 2022

Poslechněte si podcast: 50 nejlepších alb hudební historie podle rádia Expres FM! 25. místo Abbey Road

Dnešní kapelu asi široké veřejnosti představovat netřeba. Na světě nebyla, není a téměř jistě ani nebude žádná jiná, která by dokázala to, co tato čtveřice z Liverpoolu. John, Paul, George a Ringo se dali dohromady koncem padesátých let a fungovali až do roku 1970.

04:07

Večerní show

Vydává: Expres FM

Ne zcela korektní podcast dvojice Vlado a Radek, kteří se ve svém vysílání nebojí ničeho a žádná otázka jim není cizí. Výběr z večerního vysílání na Expres FM si můžete poslechnout v tomto podcastu.

Web

Epizoda 181Před týdnem 04:41

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM! 3. místo Marvin Gaye - What's Going On

Stejně jako před týdnem nás dnešní výjimečná deska zavede do roku 1971. V tomto roce se otevírá prvních 23 km dálnice D1, v USA začal platit zákaz reklamy na cigarety v TV, no a u nás a ve světě měly premiéru filmy: Dívka na koštěti, Metráček, Mechanický pomeranč nebo Formanův Taking Off. Jako každý průkopník má za sebou Marvin Gaye desítky následovníků. Když v roce 1984 tragicky zemřel rukou svého otce, odcházel jako největší soulový hlas své doby. Jeho deska What's Going On, která letos slaví 51 let od svého vydání, (vyšla 21 května 1971) se od té doby pravidelně umisťuje na těch nejvyšších příčkách všech žebříčků a samozřejmě i v tom našem. Mezi 50 nejlepších alb hudební historie za Expres FM je třetí nejlepší!

Epizoda 180Před týdnem 04:09

Večerní kalendárium Saskie Burešové (26. týden): Radiohead na vrcholu, komiks o Kiss, narozeniny Missy Elliott a první walkman

V pondělí je to 28 let, co dala velká hudební kapela svůj nový song zdarma ke stažení na internet. Těmi prvními byla kapela Aerosmith, kterým to v roce 1994 přišlo, jako dobrý nápad. Postupně se to trochu vymklo kontrole a hudbu, která je volně ke stažení už nenahazují interpreti, ale fanoušci a interpreti se tomu vehementně brání. Úspěšné album tu máme i na středu 29. června. Ve středu to budou 4 roky, co Drake vydal dvoj album Scorpion, na který zvládnul nacpat hned 25 songů. Mezi ty nejznámější patří singly God's Plan nebo Nice For What. Ve čtvrtek 30. června to bude 45 let, co společnost Marvel vydala komiks založený na rockové kapele Kiss. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, až na to, že při tvorbě byla použita jejich vlastní krev. Pokud se v pátek dostanete někam na bar, tak si dejte drink na Missy Elliott. Slavné raperce bude 51 let. Ten čas docela letí, co? Tak vše nejlepší. Zajímavé výročí připadá na sobotu. Netýká se sice žádné kapely ani interpreta, ale dopad na hudbu tato událost určitě měla. 2. července 1979 totiž společnost Sony začala prodávat prvního Walkmana. Energii i bez tužkovek Vám přeje, nejen do tohoto týdne, ale i letních prázdnin, které jsou před námi. Tak se mějte fajn. Vaše Saskia Burešová.

Epizoda 179Před týdnem 27:48

Šampion UFC Jiří Procházka o cestě za titulem i budoucích soupeřích

Jiří „BJP“ Procházka je český bojovník ve smíšených bojových uměních. V současnosti soutěží v organizaci UFC, kde je šampionem v polotěžké váhové kategorii. Je bývalý šampion japonské organizace Rizin Fighting Federation v polotěžké váze. Mezi jeho další úspěchy patří zisk titulu organizace GCF v roce 2013.

Epizoda 178Před 2 týdny 04:40

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM! 4. místo David Bowie - Hunky Dory

Za čtvrtou nejlepší deskou našeho žebříčku se podíváme do roku 1971. Do doby, kdy v Československu mohli zpívat jen ti, kteří souhlasili s vpádem sovětských vojsk na našem území. Zatím, co svět hrál barvami, tak u nás to byla nuda a šeď. Američtí kosmonauti se v roce 1971 hned dvakrát podívali na měsíc v rámci letů Apollo 14 a 15. Možná právě tyhle dva úspěšné lety inspirovali Davida Bowieho k jeho další tvorbě.

Epizoda 177Před 2 týdny 05:36

Večerní kalendárium Saskie Burešové (25. týden): Bowieho Tom bloudí vesmírem už 53 let, první úspěchy Coldplay, napadení Rihanny a Zeppelini u soudu

Dnes se, mimo jiné, podíváme o 53 let nazpět. 20. června 1969 totiž David Bowie nahrál jeden ze svých největších hitů. V úterý 21. června to bude už 11 let, co americká kapela Msroon 5 vydala veleúspěšný hit. Ve středu 22. června to bude 14 let, co se kapela Coldplay poprvé dostala na první místo britského singlového žebříčku. Ve čtvrtek 23. června uplyne už 13 let, co se zpěvák Chris Brown přiznal k napadení své tehdejší přítelkyně zpěvačky Rihanny. 24. června před 6 lety skončil vleklý proces o píseň Starway to Heaven od Led Zeppelin. 25. června 1984 vydává Prince své šesté album Purple Rain, se kterým se Prince zapsal do historie. Tak si tento týden užijte a když nebudete vědět, co poslouchat, tak na Expresu hrajeme tu nejlepší hudbu v metropoli. Vaše Saskia Burešová

Epizoda 176Před 2 týdny 24:26

Psycholožka Daniela Koubková z projektu Psycare o užívání drog na festivalech

Daniela Koubková vystudovala psychologii na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vzdělává se v psychoterapeutickém výcviku přístupu zaměřeném na člověka v institutu PCA Brno. Jako terapeutka se snaží tu být především pro klienta a jeho potřeby. Nebude Vám dávat rady, ale doufá, že společně přijdete na to, jak se poprat s čímkoliv, co přijde. Hlavními pilíři mjejího přístupu jsou empatie, přijetí a autenticita. Terapeutické sezení je prostorem pro klienta a jeho zkoumání všeho, co je pro něj důležité a zajímavé, bez cenzury či hodnocení. Cílem dle Carla Rogerse je „stát se sám sebou“. Aktivně působí v České psychedelické společnosti a jejím harm-reduction projektu PsyCare, který se zaměřuje na pomoc uživatelům psychedelických látek v rekreačním kontextu. Zajímá se o výzkum terapeutického potenciálu psychedelických látek, změněných stavů vědomí a teorie vývoje vědomí, o kterých jsem napsala i svoji diplomovou práci. Podílí se na vzniku Metodiky pro práci s uživateli psychedelik v rámci projektu Národního ústavu duševního zdraví.

Epizoda 175Před 3 týdny 04:29

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM! 5. místo: Radiohead - OK Computer

OK Computer od Radiohead je jediné album z posledních dvou dekád, které se v anketách o nejlepší desku všech dob dokáže prodrat mezi obvyklé podezřelé, jako jsou Sgt. Pepper, Revolver nebo Dark Side of the Moon. V polovině devadesátých let dominoval ostrovní rockové scéně britpop. Žánr, který nepokrytě navazoval na slavné "swingující" šedesátky v čele s The Beatles, vládl prodejním žebříčkům a naplňoval Brity hrdostí. Jenže v roce 1997 už téhle scéně trochu docházel dech. Nastal nejvyšší čas, aby na ostrovech někdo přišel s něčím úplně novým.

Epizoda 174Před 3 týdny 22:34

Pražská kapela Dukla: Rádi bychom byli mainstreamovější

Dukla je kapela z pražských Vinohrad hrající kytarový pop nesoucí odkaz nové vlny, postpunku, devadesátkových kytarovek, ale i rapu. Mají na kontě řadu singlů, tři EP a album Honza, za které sklidili pozitivní ohlasy a nominaci na hudební ceny Apollo za desku roku 2020. Melancholický zvuk kapely s výrazným citem pro melodii jde ruku v ruce s nostalgickými texty, které s přiznanou naivitou vypraví o životě ve městě. bio: Full Moon

Epizoda 173Před 3 týdny 06:30

Večerní kalendárium Saskie Burešové (24. týden): Robbie Williams a fotbal, Brian May vs Trump a narozeniny slaví Ziggy Stardust i Kendrick Lamar

Léto se nám pomalu rozjíždí a ať už touto dobou děláte cokoliv, tak toho na chvilku nechte, protože tu pro Vás mám opět několik opravdu zásadních hudebních výročí. Z Expres FM Vás zdraví Saskia Burešová.

Epizoda 1728. červen 2022 05:12

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM! 6. místo Michael Jackson - Thriller

Za šestou příčkou našeho žebříčku se vydáme do roku 1982. Tedy do roku, kdy Andrej Babiš podepsal spolupráci s STB, na Falklandách vypukl válečný konflikt mezi Argentinou a Velkou Británií. V roce 1982 také vychází nejprodávanější deska všech dob. Thriller Michaela Jacksona. Thriller je s více jak 70 miliony kusů nejprodávanější deskou všech dob. Michael Jackson za něj obdržel rekordních 8 cen Grammy včetně té pro nejlepší desku roku. V roce 2008 byla nahrávka přijata do síně slávy cen Grammy a ve stejném roce byla zařazena i do knihovny amerického kongresu, jako důležité kulturní a historické dědictví. Celá nahrávka také změnila rasový pohled na interprety tmavé pleti a zásadním způsobem ovlivnila kvalitu budoucích videoklipů. Tohle všechno jsou důvody, které z alba Thriller dělají jednu z nejlepších a nejzásadnějších desek hudební historie. V naší padesátce jí řadíme na šesté místo.