Večerní show
Epizoda 14513. duben 2022

Poslechněte si podcast: 50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM! 14. místo Prince - Purple Rain

Aktuálně je před námi 14. místo našeho žebříčku těch největších klenotů hudební historie. 14. místo nás vezme do roku 1984, kdy byl básník Jaroslav Seifert oceněn Nobelovou cenou za literaturu. V Praze se tou dobou otevíraly dvě nové stanice metra konkrétně tehdejší Fučíkova, dnes Nádraží Holešovice, a také Vltavská. V hudbě byl rok 1984 purpurový. Zpěvák Prince totiž do světa poslal svoji šestou deskou s názvem Purple Rain a definitivně tak potvrdil, že patří mezi hudební génie. Slavné album vyšlo jako hudební doprovod ke stejnojmennému filmu. Ten sice už tak dobrý nebyl, ale aspoň nám tu po něm zůstal skvělý soundtrack.

03:13

Večerní show

Vydává: Expres FM

Ne zcela korektní podcast dvojice Vlado a Radek, kteří se ve svém vysílání nebojí ničeho a žádná otázka jim není cizí. Výběr z večerního vysílání na Expres FM si můžete poslechnout v tomto podcastu.

Web

Epizoda 219Před čtyřmi dny 04:11

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 38 WWW - Neurobeat

I když projekt WWW včele s Ondřejem Anděrou aka Sifonem byl u samotných  počátků českého hip hopu v devadesátých letech, regulérní debut Neurobeat vyšel až v roce 2006. A i když formou vychází z hip hopu, s klasickým rapem toho nemá mnoho společného. Je to vysoce umělecká výpověď, neurotická elektronika v kombinaci s komplikovanými básnickými texty dalšího člena kapely Lubomíra Typlta. WWW natočili naprosto svébytnou a originální nahrávku, která dokazuje, že i rap lze dělat bez hiphopových klišé a na vyloženě intelektuální úrovni.    

Epizoda 218Před pěti dny 29:37

Petr Zýma: Myslím si, že český baseball má před sebou úžasný půlrok

Pozvání na rozhovor do Večerní show přijal kapitán české basebalové reprezentace Petr Zýma. S Vladem a Radkem probral úspěšnou účast české reprezentace na World Baseball Classic, japonské fanoušky, práci s mladými talenty, civilní zaměstnání i budoucnost českého baseballu.  Petr Zýma 33 let, narozen v Praze, vystudoval digitální komunikaci na průmyslovce v Panský, šel za svým baseballovým snem do Ameriky skrze sportovní stipendium na VŠ, vystudoval finance a kvůli zranění nevstoupil do baseballového draftu. Je ženatý a otcem tříleté dcery Mii, obchodník a account manager u nadnárodního brokerského domu, aktivním hráčem klubu Eagles Praha a českého národního týmu, pokud najde čas tak se snaží truhlařit a hrát na ukulele.

Epizoda 217Před týdnem 27:26

Amelie Siba o vzniku nové desky, koncertních zážitcích i budoucím hudebním směřování

Amelie Siba - mladá, půvabná písničkářka z Prahy, je jednou z nejvýraznějších tváří současné české nezávislé hudební scény a její jméno je především spojováno s pojmy něžnosti a blízkosti. Hudebnice vkládá do každé z písniček svůj vlastní příběh, který se týká retrospektivních stavů a rozpoložení jí samotné. Texty působí jako deníkové zápisy, jejichž ústředními tématy jsou dospívání a vztahy jak sám k sobě - z pohledu vnitřní bolesti, nejistoty a hledání hodnot - tak i k druhým. Svá vyprávění doprovází Amelie jemnými kytarovými melodiemi a decentní elektronikou, která tvorbě dodává dreamy nádech. S Vladem a Radkem pohovořila o své nové desce, koncertech, fanoušcích i plánech do budoucna.

Epizoda 216Před týdnem 04:05

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 39. Khoiba - Nice Traps

Jedna ze zásadních nahrávek tuzemského indie popu. Když zpěvačka Ema Brabcová a kytarista a producent Filip Míšek opustili dobře se rozjíždějící kapelu Roe-Deer, vypadalo to jako riskantní krok. S vydáním debutu Nice Traps ale bylo jasné, že dobře věděli, co dělají. Kombinace kytarového indie popu s elektronikou, zjevná inspirace Radiohead, ale hlavně neobyčejně silné melodie, kterým je nahrávka narvaná až po strop. Výsledek zní i dnes až překvapivě aktuálně a není divu, že Khoiba s albem uspěla i za hranicemi – vyšlo v Japonsku, Německu i USA.  

Epizoda 215Před 2 týdny 27:41

Generální manažerka hokejové Sparty Barbora Snopková Haberová nejenom o přípravách na boj o titul

Právnička a manažerka Barbora Snopková Haberová je generální manažerkou hokejové Sparty. Dříve působila v nejužším vedení České pošty nebo nadačních fondů. Jejím dědečkem je legenda plzeňského hokeje Zdeněk Haber, otcem dlouholetý extraligový rozhodčí Ivo Haber a manželem bývalý obránce Jan Snopek.

Epizoda 214Před 2 týdny 03:43

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 40. Vanessa - Flashback

Na své druhé desce přešla pražská elektronická kapela Vanessa k češtině a natočila nekompromisní výpověď o temné straně začátku devadesátých let. Hudebně šlo o apokalyptické EBM, které díky talentu skladatele Daniela Rodného mělo silné hudební nápady a energickou intenzitu. Základem alba jsou ale depresivní texty frontmana Samira Hausera o sebevraždě, rasismu, vyvrhelech doby a tvrdých drogách. A i když je Samir bral především jako provokaci, byl do té míry sugestivní, že z toho dodnes běhá mráz po zádech.

Epizoda 213Před 3 týdny 04:17

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 41. Ecstasy Of Saint Theresa - Slowthinking

Čtvrté řadové album The Ecstasy Of St. Theresa je asi nejucelenější nahrávkou v jejich diskografii. Jan P. Muchow se na ní jako producent doslova vyřádil, je z toho cítit svoboda, že na rozdíl od produkce pro jiné interprety nemusel brát na nikoho ohledy a dělat jakékoliv kompromisy. Skvělý výkon odvedla i zpěvačka Kateřina Winterová a výsledkem je odvážná deska, které se na svou dobu velmi svěžím způsobem povedlo spojit pop s experimentální elektronikou a držet tempo s tím, jak to venku dělali např. Björk nebo Lamb. 

Epizoda 2121. březen 2023 02:21

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 42. Xavier Baumaxa - Buranissimo Forte

Druhá a v Xaviho diskografii jednoznačně průlomová deska, která proslavila tohoto litvínovského samorosta. Deska přináší pro něj typický mix opravdu skvěle napsaných písniček, dadaistických hovadin, drzé parodie, provokující „nekorektnosti“, ale i upřímné osobní výpovědi a melancholie. Často jde na takříkajíc dřeň, ale o to víc působí opravdově. 

Epizoda 21122. únor 2023 29:03

Dominik Hašek: Když se řekne Nagano, každý si pamatuje, co přesně dělal

Hostem Večerní show byl bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek. S Vladem a Radkem zavzpomínal na olympijský turnaj století v Naganu, ze kterého si český nároďák přivezl zlatou medaili. Právě dnes je to 25 let. Pardubický rodák Dominik Hašek je jedním z nejúspěšnějších českých hokejistů. Kromě zlata z Nagana se může pyšnit i bronzem s olympiády v Turíně, dvěma Stanley Cupy, které získal v dresu Detroitu Red Wings a třemi domácími tituly s Pardubicemi. Je mimo jiné držitelem rekordních šesti Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL a dvou Hart Memorial Trophy, kterou v zámoří udělují nejužitečnějšímu hráči ligy. V Česku obdržel pětkrát ocenění Zlatá hokejka. V současnosti se Dominik Hašek ostře vymezuje proti možnosti startu ruských a běloruských sportovců v NHL i na mezinárodních akcích. 

Epizoda 21022. únor 2023 03:11

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 43. Sebastians - Blue by Sebastians

Jediné album pražské kytarové kapely, z jejíž trosek pak mimochodem vznikly tři zásadní jména devadesátých let -  Ohm Square, Liquid Harmony a Colorfactory. Ačkoliv nahrávka nijak nezapře inspiraci tehdejší britskou indie scénou a jmény jako The Stone Roses nebo The Charlatans, v domácím kontextu zněla ve své době neobyčejně svěže. Byla to jedna z prvních tuzemských desek, která díky pádu železné opony držela krok s aktuálním děním venku. Na hudebně suverénních a hitových skladbách se pak podepsal i nesporný talent všech členů kapely, což pak potvrdili ve svých následných projektech.