5:59
Epizoda 8226. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Zvláštní vydání 5:59: České Švýcarsko hoří

S požárem lesů v Českém Švýcarsku bojují hasiči už třetí den. V úterý odpoledne jich v oblasti kolem Hřenska byly nasazeny čtyři stovky. Pomoc s hašením Česku přislíbilo Slovensko, Polsko a Itálie. Jak to vypadá v obci Mezná, kde hasiči boj s ohněm vzdali? Jaká je situace v bezprostředně ohroženém Janově? A dokáže si příroda s následky ničivých požárů poradit sama?

14:00

5:59

Vydává: Seznam Zprávy

Jedno zásadní téma každý všední den. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv. 🔎 Podpořte 5:59 v anketě Křišťálová lupa. Najdete nás v kategorii Podcast roku, děkujeme!

Web

Epizoda 140Dnes 25:46

Ukrajinský novinář o strategii „deokupace”

🔎 Podpořte 5:59 v anketě Křišťálová lupa. Najdete nás v kategorii Podcast roku, děkujeme! 🔎 Ukrajinským silám se podle vlády v Kyjevě daří získávat nazpět další území v regionech, které si Rusko nezákonně přisvojilo po nedávných „referendech“. Jak zásadní posun to znamená v ukrajinském vojenském snažení? Jaká je po ruské anexi na Ukrajině atmosféra? A v jakých podmínkách žijí Ukrajinci na okupovaných územích?

Epizoda 139Včera 25:26

Ostře sledovaná hranice

🔎 Podpořte 5:59 v anketě Křišťálová lupa. Najdete nás v kategorii Podcast roku, děkujeme! 🔎 Policejní kontroly na obvykle volně prostupných hranicích Česka se Slovenskem zůstanou i po této sobotě. Rozhodla o tom vláda, která prodloužila o dalších 20 dní opatření vyhlášené kvůli nelegální migraci. Odkud běženci přicházejí a v jakých podmínkách se přes hranice dostávají? A proč jejich počty narostly právě teď?

Epizoda 138Před dvěma dny 27:42

Pozadí událostí vs. Pět let: střet dvou světů?

Dva nové seriály České televize - Pozadí událostí režiséra Jana Hřebejka a Pět let v režii Damiána Vondráška - rozproudily debatu o tom, jak zdejší televizní tvorba pracuje s tématy jako sexuální násilí či vztahy mezi pedagogy a studenty. Jak reflexe společensky citlivých témat v českém prostředí vypadá? A v jaké formě ji umění vlastně má nabízet?

Epizoda 137Před třemi dny 25:28

Souboj o Hrad a dilema vládní koalice

Vládní koalice Spolu by dnes měla představit svůj postup pro prezidentské volby - tedy jestli například postaví vlastního kandidáta. To vše poté, kdy koalice uspěla výrazně lépe než opozice ve volbách do Senátu. Jak se výsledek promítne do souboje o křeslo hlavy státu? Jaké možnosti koaliční politici mají? A bude za opozici kandidovat Andrej Babiš?

Epizoda 136Před čtyřmi dny 32:21

Kyberpodvody sílí. Jak útočníci klamou?

V Česku přibývá útoků na banky a jejich klienty - za poslední dva roky jejich počet narostl čtyřnásobně. Dramaticky více je především podvodných telefonátů, které lidem způsobují škody v řádu stovek tisíc korun. Čemu trend připsat? Na koho podvodníci cílí a jaké metody používají? A jak je možné se jim bránit?

Epizoda 135Před týdnem 23:26

Zpravodajka ARD v Moskvě: Válku mají všichni v hlavě

Rusko anektuje čtyři další regiony na východě Ukrajiny. Kyjev i Západ označují referenda, která se v regionech odehrála, za zmanipulovaná a anexi regionů, které tvoří až 15 procent území Ukrajiny, za nelegální. Jak vnímají jejich připojení sami Rusové? A jaká je v Moskvě a dalších částech země atmosféra po nedávném vyhlášení mobilizace?

Epizoda 134Před týdnem 31:53

Anatomie protestu. Od frustrace k „nenásilné revoluci“

Podruhé za měsíc se v centru Prahy sešli odpůrci vlády. Pořadatelé demonstrace, mezi nimiž jsou lidé blízcí dezinformační scéně i zástupci populistických a protisystémových hnutí, dali protestu podtitul “nenásilná revoluce”. Ke komu přesně mluví, jakým způsobem nespokojené lidi oslovují a kam radikalizace části společnosti může dojít?

Epizoda 133Před týdnem 26:19

Kam povede Itálii krajní pravice?

V Itálii zřejmě bude vládnout nejpravicovější kabinet od konce 2. světové války. Po předčasných volbách míří do premiérského křesla Giorgia Meloniová, jejíž krajně pravicové hnutí Bratři Itálie hodlá sestavit vládu s dalšími dvěma stranami. Čím si pravicový blok získal voliče? Je v ohrožení italská demokracie? A na co se má připravit Evropa?

Epizoda 132Před týdnem 33:01

Všude samý vítěz. Jak číst výsledky voleb

V českých městech a obcích se rozběhla povolební jednání o tom, kdo povede radnice a magistráty. Mezi politiky se mezitím rozhořel boj o interpretaci výsledků komunálních voleb, ve kterých se všichni cítí jako vítězové a nikdo jako poražený. Jak to tedy je? A co lze z výsledků hlasování vyvozovat o rozložení politických sil v Česku?

Epizoda 131Před 2 týdny 24:10

Důležité momenty souboje o Senát

Voliči dnes začnou rozhodovat o tom, kdo povede příští čtyři roky tuzemská města a obce. Kromě místních zastupitelstev se ale obmění i část Senátu, kde se v dvoukolových volbách hraje o třetinu z celkových 81 křesel. Jaké souboje stojí za to sledovat? A jak důležité budou senátní volby pro budoucí stabilitu vlády?