5:59
Epizoda 2614. květen 2022

Poslechněte si podcast: 5:59 v originále: Oligarchs in the spotlight

Russia's invasion of Ukraine seems to have put a wedge in the relationship between oligarchs and the Kremlin. How serious are the cracks? Can further pressure break the system created by Vladimir Putin and used by both sides to thrive?

25:42

5:59

Vydává: Seznam Zprávy

Jedno zásadní téma každý všední den. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Web

Epizoda 188Dnes 24:23

Škatulata na Ústavním soudu: Zemanova poslední msta?

V justici roste nervozita - vedení Ústavního soudu by se mohlo dočkat rychlejší obměny, než se čekalo. Prezident Miloš Zeman chce jmenovat v rozporu se zvyklostmi nástupce Pavla Rychetského ještě před tím, než nadobro opustí Pražský hrad a možná až půl roku předtím, než Rychetskému vyprší mandát. O co by v této (ne)ústavní hře mohlo jít?

Epizoda 187Včera 29:43

Vzpurný Orbán a největší šrám českého předsednictví

Předsednictví Česka v Evropské unii jen krátce před finišem narazilo na dosud největší překážku - finanční pomoc pro válkou zkoušenou Ukrajinu uvázla na odporu Maďarska. Nepodcenila česká vláda jednání s Budapeští? A jak teď někteří politici ODS obhajují svou letitou náklonnost vůči Viktoru Orbánovi?

Epizoda 186Před dvěma dny 29:04

Embarga, sankce, cenové stropy. Jak se obejít bez ruské ropy

Po mírném poklesu tento týden znovu začaly růst ceny ropy. Je za tím hned několik faktorů: zavedení embarga na dovoz ruské ropy do Evropské unie, zavedení cenového stropu na ruskou ropu a ponechání současné úrovně těžby zeměmi ropného kartelu OPEC+. Co se bude dít dál? Jaký efekt opatření přinesou?

Epizoda 185Před třemi dny 26:23

Podvodníci, nebo vizionáři? Příběh firmy Xixoio

Už týden je český byznysový svět na nohou kvůli příběhu firmy Xixoio. Národní centrála proti organizovanému zločinu podezřívá zakladatele a majitele firmy Richarda Watzkeho a další ze spáchání podvodu a praní špinavých peněz. O jak důležitý příběh ve světě českého finančnictví jde? Je Xixoio revolučním internetovým projektem, nebo dalším z podvodů na vylákání peněz z investorů?

Epizoda 184Před čtyřmi dny 19:50

Šikana objednaná učitelem? Případ pasťáku, kde učni děsili děti

Vedení výchovného ústavu Višňové nedaleko Znojma čelí otázkám v souvislosti s možnou šikanou dětí. Reportéři Seznam Zpráv shromáždili svědectví o tom, že někteří pedagogové používali svěřence k tomu, aby bitím a zastrašováním přiměli mladší děti ke zlepšení chování. Případ už prověřuje policie. Jak ředitel ústavu postup vysvětluje? A jak události líčí tamní chovanci?

Epizoda 183Před týdnem 33:47

Jaroslav Kmenta: O Babišovi a velké hře Miloše Zemana

V prezidentských volbách se střetnou političtí nováčci i matadoři. Kdo má největší šance? Podle novináře Jaroslava Kmenty bude hrát důležitou roli i vztah mezi hlavou státu Milošem Zemanem a jedním z favoritů klání, expremiérem Andrejem Babišem. Jak se jejich dlouholeté politické partnerství - a někdy i protivenství - do voleb může promítnout?

Epizoda 182Před týdnem 25:10

Číňané se bouří. Nejvíc za 30 let

Desetitisíce Číňanů protestují proti tvrdým covidovým restrikcím čínské vlády. Ta razí takzvanou politiku nulové tolerance, která vede k tvrdým lockdownům, přesunům tisíců lidí do karanténních center a přísné kontrole pohybu obyvatel skrz mobilní aplikaci. Co protestující požadují? Nabízí jim komunistický režim nějaké ústupky? A kam se může situace vyvinout?

Epizoda 181Před týdnem 28:52

Redlova nesvéprávnost: Příběh plný podezřelých náhod

Podnikatele Michala Redla policie označuje za klíčovou postavu korupční kauzy Dozimetr. Už před lety se ale vyhnul jinému trestnímu stíhání poté, co mu soud omezil svéprávnost. Nová odhalení Seznam Zpráv teď zesilují pochybnosti kolem tohoto rozhodnutí. Co se podařilo zjistit?

Epizoda 180Před týdnem 28:51

Vzestup „neznámé“ Danuše Nerudové

Ekonomka Danuše Nerudová stoupá vzhůru polem prezidentských kandidátů. Aktuální průzkum agentury Kantar pro ČT bývalou rektorku Mendelovy univerzity výrazně přiblížil za expremiéra Andreje Babiše (ANO) a generála ve výslužbě Petra Pavla. Na čem Nerudová - pro mnohé stále poměrně neznámá - staví svou kampaň? A jaké otazníky se kolem ní objevily?

Epizoda 179Před týdnem 33:50

Sberbank a věřitelé. Dočkají se svých peněz?

Největší transakce tuzemského bankovnictví od dob privatizace je v ohrožení. Jedná se o odkup zdravých úvěrů české pobočky banky Sberbank, o které projevila zájem Česká spořitelna. Za úvěry v hodnotě 47 miliard korun nabídla přes 41 miliard. Ne všichni věřitelé ale s průběhem insolvenčního řízení souhlasí. Na co si stěžují? Dostanou své peníze zpět, když z mamutí transakce sejde? Jak do výplaty věřitelů zasahují americké sankce vůči Rusku?