5:59
Epizoda 11027. srpen 2022

Poslechněte si podcast: 5:59 v originále: Charles Clover on Russia's New Nationalism

Ukraine denies Russia's accusation that it was behind the killing of Darya Dugina. A daughter of a prominent Russian ultranationalist philosopher Alexander Dugin died in a car bomb attack near Moscow last weekend. What is known about the attack? What will be its likely consequences? And what influence, if any, have Dugin's ideas had on the Kremlin?

25:40

5:59

Vydává: Seznam Zprávy

Jedno zásadní téma každý všední den. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Web

Epizoda 235Dnes 28:41

Zemanův odkaz na Hradě: Nejisté hospodaření i bezpečnost

Měsíc před inaugurací Petra Pavla se pozornost opět obrací k aktivitám lidí okolo Miloše Zemana. Kancléř Vratislav Mynář musí vysvětlovat, za jakých podmínek si z hradního mobiliáře vypůjčil party stan, který využil ve svém skiareálu v Osvětimanech. Jde o další případ vzbuzující otázky okolo dosavadního fungování prezidentské kanceláře. Co všechno ještě může předávka moci odhalit? Host: Lukáš Valášek [https://twitter.com/lukasvalasek] - investigativní reportér Seznam Zpráv Článek a další informace najdete na webu Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/225302]. Sledujte nás na sociálních sítích Twitter [https://twitter.com/zaminutusest] a Instagram [https://www.instagram.com/zaminutusest/]. Náměty a připomínky nám můžete psát na e-mail zaminutusest@sz.cz [zaminutusest@sz.cz].

Epizoda 234Včera 26:05

Vědecký pokrok kontra zemětřesení. Proč prohráváme?

V Turecku a Sýrii pokračuje boj s časem o přežití lidí zavalených troskami budov, které se zřítily při pondělním zemětřesení. Seismologové o Turecku mluví jako o oblasti, kde jsou zemětřesení častá. Mohla turecká vláda škody na lidských životech snížit, kdyby dbala předpovědí odborníků? Jak přesně dokáží seismologové predikovat kdy a kde k silným otřesům dojde? Jak se s pomocí vědy dá předejít podobným tragédiím?

Epizoda 233Před dvěma dny 23:35

Zvláštní vydání: Dvě svědectví ze zpustošeného jihu Turecka

Při zemětřesení v Turecku a Sýrii podle úřadů zemřelo nejméně pět tisíc lidí. Místní i mezinárodní záchranné týmy závodí s časem a snaží se vyprostit ze sutin přeživší, kteří se zoufale snaží dát o sobě vědět. Do oblastí zasažených katastrofou jsme se spojili se zpravodajem České televize a s koordinátorkou nevládní organizace Člověk v tísni.

Epizoda 232Před dvěma dny 25:16

Přepálil Petr Pavel začátek?

Zvolený prezident Petr Pavel se vrhl do práce a čelí prvním otázkám, jestli nezačal víc než měsíc před inaugurací příliš zostra. V prvním týdnu po zvolení se potkal s ministry zahraničí a vnitra, s policejním prezidentem a prezidentem Národního kontrolního úřadu nebo s ředitelem Bezpečnostní informační služby. Má Petr Pavel k takovým krokům mandát? A umí je dobře vysvětlit?

Epizoda 231Před třemi dny 24:33

Reportér: Univerzita dluží obětem obtěžování lidštější přístup

Pedagogická fakulta brněnské Masarykovy univerzity řeší vážná obvinění ze sexuálního obtěžování studentek. Stížnosti na problematické chování dvou pedagogů obdržela fakulta už loni na jaře, z výuky ale stáhla učitele až teď. Svědectví současných i bývalých studentek přitom popisují i případy závažného sexuálního obtěžování a nekonsensuálního sexu.

Epizoda 230Před šesti dny 31:33

Klíčoví lidé Petra Pavla vzbuzují emoce

Dvojice postav z blízkého okolí Petra Pavla čelí otázkám na své minulé i další působení. Kancléřkou zvoleného prezidenta bude Jana Vohralíková, která ale musí vysvětlovat způsob, jakým až dosud vedla senátní kancelář. Své budoucí postavení v Pavlově týmu pak objasňuje i konzultant a bývalý diplomat Petr Kolář. Co o nich víme?

Epizoda 229Před týdnem 25:38

Izrael-Palestina: Řešení konfliktu stále v nedohlednu

Izrael a palestinská samospráva se navzájem obviňují ze spuštění nejnovější vlny násilností. Při izraelských zásazích na Západním břehu Jordánu a následném palestinském útoku na židovské věřící u synagogy ve východním Jeruzalémě zemřely koncem minulého týdne dvě desítky lidí. Proč se konflikt zhoršuje právě teď?

Epizoda 228Před týdnem 25:53

Budoucnost Andreje Babiše: „Žvanírna“, nebo politický důchod?

Prohrané prezidentské volby přinesly otazníky kolem další politické kariéry Andreje Babiše. Předseda ANO je rezolutně utíná s tím, že odpověď nabídne schůze předsednictva hnutí, která se chystá na 8. února. Zůstane jako řadový poslanec ve sněmovně? Nebo dá politice alespoň na nějaký čas sbohem? A jakou podporu má teď v hnutí ANO?

Epizoda 227Před týdnem 25:11

Volby a co dál: Souboj o Hrad zamíchal voliči a politikou

Prezidentské volby v Česku zatřásly dosavadním uspořádáním voličské přízně. Lidé se při výběru nové hlavy státu, kterou se stane Petr Pavel, nebývale aktivizovali a do volebních místností přišli v rekordním počtu. Je to jen efekt vyhrocené kampaně, nebo se ve společnosti stalo něco hlubšího? A co se s preferencemi voličů může dít dál?

Epizoda 226Před týdnem 29:51

Jaký bude nový prezident a v čem si nechá poradit?

Nově zvolený prezident Petr Pavel nastiňuje první plány, jak chce pojmout úřad hlavy státu. V rozhovoru pro Seznam Zprávy i další česká média zopakoval svůj předvolební slib, že se bude snažit o stmelení společnosti. Jaký bude Petr Pavel prezident? Kam může Česko posunout? A je realistické od hlavy státu očekávat, že nastartuje zásadní společenskou změnu?