NejnovějšíEpizoda 28Dnes

Poslechněte si podcast: Tady je Ševčíkovo

Zvolení Miroslava Ševčíka do čela Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické stále budí emoce. Teď už je jisté, že expert politické strany Trikolora nezasedne ve Vědecké radě VŠE a to i přesto, že děkani fakult bývají její obvyklou součástí. Jak se to stalo a kam to celou kauzu posunuje?

24:05

5:59

Vydává: Seznam Zprávy

Jedno zásadní téma každý všední den. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv. Připravuje podcastový tým Lenky Kabrhelové. Nová epizoda vždy za minutu šest od pondělí do pátku.

Web

Epizoda 27Včera 29:39

Nobelistka Maria Ressa: Lži na sítích jsou globální hrozbou

Do čela Filipín míří syn bývalého diktátora Marcose, který hájí odkaz svého otce. Jak sociální média vymazala před volbami historickou paměť velké části Filipínců? A co z toho vyplývá pro zbytek světa? Přinášíme rozhovor s novinářkou a držitelkou Nobelovy ceny za mír Mariou Ressa.

Epizoda 26Před třemi dny 25:27

5:59 v originále: Oligarchs in the spotlight

Russia's invasion of Ukraine seems to have put a wedge in the relationship between oligarchs and the Kremlin. How serious are the cracks? Can further pressure break the system created by Vladimir Putin and used by both sides to thrive?

Epizoda 25Před čtyřmi dny 24:50

Už zase vyprodaný Nohavica

Po zrušených koncertech v Česku, ale třeba i Polsku, písničkář Jaromír Nohavica opět vyprodává tuzemské sály. V týdnu zahrál doma v Ostravě, v pátek a o víkendu ho čekají koncerty v hlavním městě. Pominula už doba Nohavicova bojkotu ve veřejném prostoru? A co je víc, dílo nebo morální integrita jeho autora?

Epizoda 24Před pěti dny 28:34

Rozruch kolem budoucího guvernéra

Na jmenování Aleše Michla, který bude od července řídit Českou národní banku, reagovala koruna okamžitým oslabením. Rozporuplné reakce panují také mezi politiky a dalšími ekonomy. Proč rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vyvolalo takové vlny?

Epizoda 23Před šesti dny 27:08

Putin versus oligarchové

Soužití ruské podnikatelské elity s Putinovým režimem zasadila válka Ukrajině povážlivé trhliny. Vůči Kremlu míří sice ojedinělé, přesto ale kritické výhrady. Je v klimatu, které v Rusku vládne, jakákoli známka odporu možná? Co za ni oligarchy může čekat? Schyluje se mezi Putinem a finančními magnáty k rozkolu? A jaké může mít důsledky?

Epizoda 22Před týdnem 25:04

Ruský agent, jeho oběť a české finále

Případ muže, který po kariéře v ruských tajných službách získal české občanství, vzbudil pochybnosti o tom, jakým způsobem je systém udělování občanství v Česku nastaven. Díky čemu Alexandr Jegorkin neměl s úřady problém? A proč novinář, kterého Jegorkin kdysi v Rusku poslal před soud, tu naopak získal povolení k pobytu jen s obtížemi?

Epizoda 21Před týdnem 23:21

Byl mluvčím prezidenta, teď šíří dezinfo. Kdo platí Petra Hájka?

Petr Hájek, bývalý mluvčí exprezidenta Václava Klause a muž označovaný úřady za dezinformátora, čelí podezření z neprůhledného financování svých aktivit. Kdo stojí za firmami, které platí jeho publikační činnost? A proč je to pro pochopení fungování české dezinformační scény důležité?

Epizoda 20Před týdnem 28:43

Sněmovna mimo provoz

Opozice v čele s Andrejem Babišem a Tomiem Okamurou ve Sněmovně zablokovala obstrukcemi hned několik vládních návrhů - mimo jiné i novelu zákona o střetu zájmů. V rozmezí pár měsíců využily opoziční strany zdržovací taktiku už potřetí. Co to prozrazuje o fungování české politiky? A jaká vlastně je současná parlamentní opozice?

Epizoda 19Před týdnem 22:55

Zneužívání v ping-pongu: Příběh, který měl ‚zůstat v hale‘

Vedení Asociace českého stolního tenisu podle kritiků léta přehlíželo a bagatelizovalo stížnosti na sexuální útoky někdejšího reprezentačního trenéra. Funkcionáři čelí trestnímu oznámení, že kouče, který je dnes obžalovaný z pohlavního zneužití mladistvé sportovkyně, kryli. Oběti zneužívání varují, že právě nečinnost svazu způsobila újmu dalším mladým sportovkyním.